Stadler розглядає можливість відкриття заводу в Україні
Stadler планує відкрити своє представництво в Україні та максимально локалізувати виробництво
Швейцарська компанія Stadler може в майбутньому побудувати в Україні завод, повідомив голова ради директорів, в.о. генерального директора Stadler Rail Group Петер Шпуллер під час презентації електропоїзду Stadler Flirt в Києві на центральному залізничному вокзалі.
«У ході переговорів ми завжди говорили про можливості максимальної локалізації в Україні і трансфер технологій. Ми маємо такий досвід в Польщі, Угорщині, Білорусі, США. Компанія Stadler зацікавлена в локалізації свого виробництва в Україні і в разі успішної співпраці готова побудувати тут завод», – розповів він.
Першим кроком у співпраці стане відкриття найближчим часом представництва Stadler в Україні.
Петер Шпуллер нагадав, що продукція компанії представлена в 41 країні світу за винятком України. На знак початку співробітництва з Україною він помістив на карту український прапор:
«Близько 9000 одиниць рухомого складу компанії Stadler використовується в світі. Але одного прапора ще немає на нашій карті і цей прапор всім вам знаком. Тому я сьогодні хочу додати Україну на географічну карту нашої присутності».
Можливість випуску першого українського Stadler прокоментував начальник відділу комунікацій, маркетингу та досвіду пасажирів Укрзалізниці Олександр Шевченко:
Хороше питання, поки не ризикну дати чіткий таймінг, але хотілося б протягом двох років. Меморандум з підписом Зеленського очікуємо сьогодні-завтра.
Нині під Києвом Укрзалізниця проводить випробування приміського електропоїзду Stadler Flirt ЕПМ.
Нагадаємо, Укрзалізниця хоче у вересні оголосити тендер із закупівлі електропоїздів для запуску на маршрутах київського вузла в рамках реалізації проєкту City Express до кінця 2022 року. Наразі компанія вже розсилає технічне завдання провідним вітчизняним і зарубіжним виробникам рухомого складу для залучення їх до участі у тендері. Серед головних вимог до іноземних виробників буде локалізація виробництва на території України.
У травні цього року Укрзалізниця та Stadler уклали Меморандум про локалізацію виробництва пасажирського рухомого складу в Україні. Тоді йшла мова про те, що поїзди Stadler можуть бути задіяні в приміських та регіональних пасажирських перевезеннях, а також у проєкті City Express, проте локалізація виробництва рухомого складу є обов’язковою умовою партнерства.
У лютому 2021 року голова ради директорів, співвласником групи Stadler Rail AG Петером Шпулером обговорив з Президентом України участь компанії в модернізації рухомого складу української залізниці, приміського та міського рейкового транспорту. Українська сторона зацікавлена у розбудові гілок метро у Києві, Харкові, Дніпрі, а також у розвитку сполучення електричкою та швидкісним трамваєм у різних містах. Петер Шпулер підтвердив зацікавленість у створенні спільних з українськими партнерами виробництв.
В липні 2020 року представники топ-менеджменту Stadler Rail AG провели серію зустрічей з очільниками Укрзалізниці щодо участі у програмі оновлення рухомого складу проєкту Kyiv City Express та обговорили Офісом Президента України можливі варіанти локалізації техніки Stadler Rail AG в Україні.
ДОВІДКА
Компанія Stadler понад 75 років займається виробництвом рухомого складу. Підприємство пропонує широкий асортимент продукції в сфері міського та залізничного транспорту: трамваї, трамвай-потяги, поїзди для метрополітену, приміські та міські електрички, поїзди далекого прямування і високошвидкісний рухомий склад, а також виробляє поїзні і маневрові локомотиви. Головний офіс розташовано в місті Буснанге (в східній частині Швейцарії), виробничі, сервісні і інженерні філії компанії – в Швейцарії, Німеччині, Іспанії, Польщі, Угорщини, Чехії, Білорусі та США.
Білорусь
З 2013 року в Білорусі працює завод з виробництва залізничної техніки Stadler Minsk. В 2021 році він планує виготовити 500 вагонів, це дозволить білоруському підприємству стати найпотужнішим заводом в групі Stadler Rail AG. Наразі він знаходиться на другому місці.
Грузія
У 2017 року Stadler Rail AG уклав Меморандум про взаєморозуміння з Грузією. У 2018 році президент Ради директорів Stadler Rail Пітер Шпулер повідомив, що компанія прийняла рішення збудувати місцеве підприємство з виробництва та ремонту рухомого складу. Будівництво мало розпочатися до кінця того ж року року, проте цього не відбулося . Вже у серпні 2020 року Грузія поновлює переговори зі Stadler Rail AG про відкриття заводу. На грузинський ринок компанія постачає двоповерхові поїзди швейцарського виробництва, які раніше обслуговували пасажирів Тбілісі-Батумі.
Позначки: Stadler, Stadler Flirt, локалізація, пасажирські перевезення, Петер Шпуллер