Україна та Франція домовились про постачання електровозів Alstom
Україна та Франція уклали міжурядову угоду про постачання до 130 електровозів компанією Alstom
«Підтримка проєкту модернізації парку електровозів Укрзалізниці на урядовому рівні — це чіткий сигнал для нашої компанії, що акціонер в особі Кабінету Міністрів України робить рішучі кроки щодо підтримки у вирішенні нагальних потреб залізничної галузі. Також це сигнал і для національної економіки, що робота Уряду спрямована на розвиток економічного потенціалу України, зміцнення транзитних позицій держави. Багатотисячний колектив залізничників вітає рішення Уряду щодо підписання рамкової угоди», — зазначив в.о. голови правління АТ «Укрзалізниця» Іван Юрик.
Згідно з угодою між Україною та Францією про офіційну підтримку проєкту оновлення парку вантажних електровозів “Укрзалізниці”, текст якої має агентство “Інтерфакс-Україна“, йдеться про закупівлю 80 двосистемних і 50 односистемних електровозів із “суттєвою” локалізацією виробництва в Україні.
Згідно з документацією, офіційна підтримка проекту сягне до 85% від загальної суми контракту на постачання локомотивів, що становить EUR750,125 млн. Водночас держпідтримка, надана для покриття витрат, пов’язаних із купівлею українських товарів і послуг, не повинна перевищувати 35% від ціни експортного контракту.
Офіційна підтримка для фінансування проєкту складається з казначейського кредиту на максимальну суму EUR 350 млн і банківського кредиту, гарантованого Bpifrance Assurance Export, на максимальну суму EUR400,125 млн.
Термін погашення кредитів визначає французька сторона відповідно до правил угоди, він не може перевищувати десять років. Основна сума кредиту погашається 20 рівними і послідовними шестимісячними платежами, при цьому перший платіж – через шість місяців після первинної дати погашення, встановленої відповідно до умов контракту.
Валютою розрахунків і платежів, згідно з угодою, є євро.
“Угода є вирішальним кроком до майбутнього проекту з постачання сучасних локомотивів, що відповідають потребам українського залізничного ринку. Крім забезпечення локомотивів, Alstom також зможе надати їх повне супутнє технічне обслуговування на рівні місцевих депо українських залізниць”, – наголошується у повідомленні компанії у четвер.
У ньому зазначено, що для проекту такого масштабу потрібно залучити низку французьких заводів Alstom, зокрема у Белфорті, де розташований глобальний центр передового досвіду локомотивів Alstom, а також Орні, Тарбі, Ле-Крезо та Віллербанні.
В Alstom зазначили, що укладена країнами угода демонструє рішучу підтримку Францією програми розвитку транспорту України та може забезпечити через майбутні комерційні контракти у 2021 році провідну позицію для Alstom у цьому плані розвитку.
“Alstom цінує високий потенціал українського ринку, і ми б з гордістю взяли участь у розширенні залізничної інфраструктури країни. Завдяки сотням електричних локомотивів, створених, вироблених і проданих у всьому світі, а також широкому досвіду технічного обслуговування, Alstom має унікальні можливості для реалізації такого проекту”, – наведено у повідомленні слова голови та генерального директора Alstom Анрі Пупар-Лафаржа.
Він зазначив, що реалізація такого контракту може додатково зміцнити позиції компанії в сегменті великовантажних локомотивів.
Нагадаємо, Alstom є одним із лідерів у виробництві електровозів і має значний досвід їх виготовлення для колії 1520. Alstom планує запропонувати Укрзалізниці локомотиви Prima T8, які можуть переміщати до 9 тис. тонн і рухатися зі швидкістю 120 км/год.
Потреби Укрзалізниці в оновленні парку вантажних електровозів: до 2025 року придбати не менше 50 одиниць, до 2033 — ще 265 локомотивів. Загальна потреба до 2033 року — не менше 315 електровозів.
Минулого року у квітні УЗ оголосила відбір учасників проєкту поставки 205 електровозів для формування короткого списку, вказавши стартову локалізацію 15%. Проте українські виробники наполягають на 50%, апелюючи до економічних вигод: додаткові надходження до бюджетів та зростання ВВП. Реалізація цього проекту матиме відчутний мультиплікаційний ефект як для 150 промислових підприємств машинобудівної та суміжних галузей України, так і української економіки в цілому.
Франтішек Буреш, член правління АТ “Укрзалізниця” стверджував, що рівень локалізації може сягнути 50%, якщо хтось із вітчизняних промисловців вирішить ініціювати створення спільного підприємства з іноземними виробниками.
Згодом умови конкурсу на постачання електровозів для оновлення локомотивного парку АТ «Укрзалізниця» буде змінено, МЕРТСГ спільно з МІУ підвищили вимоги мінімального рівня локалізації до 35 %. Але врешті тендер не відбувся.
Про те, що питання постачання електровозів хочуть вирішити не через конкурс, а шляхом укладання міжурядової угоди стало відомо на початку 2021 року із заяви Надзвичайного і Повноважного Посла України у Франції Вадим Омельченко.