У 2021 році відбулося збільшення вагових та транспортних показників перевезення вантажів у міжнародних перевезеннях порівняно з 2020 роком. Результати також кращі, ніж у 2019 році, тобто до пандемії коронавірусу. Пандемія змінила поведінку споживачів. Динамічно розвивався ринок електронної комерції, що збільшувало попит на міжнародні перевезення. У напрямках обміну досі домінує імпорт, але можна вітати, що протягом останніх 2 років експорт планомірно зростає, резюмує Ігнацій Гура, президент Управління залізничного транспорту.
Транзитом через Польщу перевезено майже 7,6 млн тонн вантажів, а обсяг перевезень склав понад 4,4 млрд тонн-км. Порівняно з 2020 роком у транзиті відбулося збільшення перевезеної ваги на 0,8%, при незначному зниженні показників транспорту на 0,02%.
У структурі вантажів, перевезених у міжнародних перевезеннях, як і в попередні роки, значну частку займало кам’яне вугілля. У 2021 році залізницею було перевезено майже 20,2 млн тонн цієї сировини, тоді як у 2020 році – 18,1 млн тонн. Перевезення вантажів, що класифікуються як: металеві руди та інша продукція гірничої промисловості та розробки кар’єрів, також займають високу частку ринку.
У 2021 році основними партнерами міжнародного обміну в експорті товарів із Польщі були Німеччина, Чехія, Україна, Австрія, Китай, Індія, Велика Британія, Іспанія та Словаччина. Основними партнерами міжнародного обміну з імпорту до Польщі були Росія, Україна, Білорусь, Німеччина та Чехія.
У 2021 році міжнародні вантажні перевезення у Польщі здійснювали 41 ліцензований перевізник.