Оновлений законопроєкт про НКРТ на розгляді у комітеті ВРУ (ТЕКСТ)
НКРТ хочуть підпорядковати КМУ та зробити підзвітною ВРУ
На розляд Комітету ВРУ з питань транспорту та інфраструктури направлено Проєкт Закону 6514-1 від 31.01.2022 про внесення зміни до Закону України “Про транспорт” щодо утворення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту (далі – НКРТ).
На відміну від урядового законопроєкту стосовно НКРТ (№ 6514), який був зареєстрований на два тижні раніше і пропонував підпорядковати Комісію президенту України, оновлений законопроєкт (№ 6514-1) надає НКРТ статус центрального органу виконавчої влади, що підпорядкований КМУ і підзвітний ВРУ.
Фінансування Регулятора пропонується здійснювати за рахунок коштів Державного бюджету України.
Уряд затверджує положення про НКРТ, а також призначає на посаду та звільняє Голову та 8 членів НКРТ, обраних за результатами відкритого конкурсу. Відбір здійснює Конкурсна комісія, до складу якої входять дев’ять осіб, призначених Кабміном з яких:
- одна особа – за поданням Президента України;
- три особи – за поданням Верховної Ради України;
- одна особа – за поданням Міністерства інфраструктури
- одна особа – за поданням Державної регуляторної служби
- дві особи – за поданням громадськості, з яких одна від Федерації роботодавців транспорту України, а інша – в особі громадських організацій, об’єднань, асоціацій в сфері транспорту та в галузях, які є споживачами відповідних послуг, пропозиції від яких надаються до Кабінету Міністрів України;
- одна особа – за поданням Антимонопольного комітету України.
Строк повноважень членів НКРТ становить чотири роки, членство у Комісії обмежено двома строками підряд.
Проєктом Закону передбачається, що метою діяльності НКРТ є державне регулювання, моніторинг та контроль у сфері транспорту. Комісія регулюватиме діяльність суб’єктів природних монополій на ринках транспортних послуг та суміжних ринках, а також вирішуватиме в межах компетенції спірні питання, що виникають між споживачами та суб’єктами господарювання, які здійснюють діяльність на ринках транспортних послуг. Регулятор буде формувати тарифи на послуги суб’єктів природних монополій, видавати ліцензії на право здійснення діяльності в сфері залізничного транспорту, перевіряти виконання ліцензійних умов, тощо.
Ініціатори законопроєкту – народні депутати Сергій Шахов, Олександр Лукашев, Олександр Сухов та Сергій Вельможний – переконують, що створення НКРТ сприятиме розвитку вільного і інвестиційно привабливого ринку транспортних послуг. Мета діяльності регулятора – досягнення балансу інтересів споживачів, суб’єктів природніх монополій у сфері транспорту та суб’єктів господарювання, що провадять діяльність на суміжних ринках у сфері транспорту і держави, забезпечення створення інтегрованого до світової транспортної мережі безпечно функціонуючого та ефективного транспортного комплексу України.
Законопроєкт про НКРТ 6514-1 від 31.01.2022Згідно Проєкту Закону 6514-1 від 31.01.2022 щодо утворення НКРТ, Комісія в межах своїх повноважень:
1) бере участь у формуванні тарифної та цінової політики у сфері транспорту з урахуванням вимог нормативних документів міжнародних організацій, членом яких є Україна;
2) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до її повноважень, бере участь у розробці та вносить пропозиції до органів державної влади щодо його вдосконалення у сфері транспорту;
3) розробляє та затверджує нормативно-правові акти, зокрема порядки (методики) формування, розрахунку, встановлення та звітності державних регульованих тарифів (зборів, плати) для суб’єктів природних монополій та суб’єктів господарювання, що діють на суміжних ринках, у сфері транспорту, якщо відповідні повноваження надані Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, законом, з урахуванням вимог нормативних документів міжнародних організацій, членом яких є Україна;
4) здійснює державне регулювання діяльності суб’єктів природних монополій та суб’єктів господарювання, що діють на суміжних ринках, у сфері транспорту щодо:
- користування залізничними коліями, диспетчерськими службами, вокзалами та іншими об’єктами інфраструктури, що забезпечують рух залізничного транспорту загального користування;
- аеронавігаційного обслуговування польотів повітряних суден на підході та в районі аеродрому;
- спеціалізованих послуг у портах та аеропортах відповідно до переліків, визначених Кабінетом Міністрів України;
- послуг, які оплачуються у складі портових зборів відповідно до Закону України “Про морські порти України”;
5) здійснює державне регулювання діяльності суб’єктів природних монополій та суб’єктів господарювання, що діють на суміжних ринках, у сфері транспорту у випадках, передбачених Законом України “Про природні монополії”….
За рішенням Голови щонайменше раз на місяць НКРТ має проводити засідання, які ввідбуватимуться у формі відкритих слухань. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість від загального кількісного складу комісії. У разі розгляду питання, що містить таємну інформацію, НКРТ може розглядати його в режимі закритого слухання.
Рішення НКРТ обов’язкові до виконання суб’єктами природних монополій та суб’єктами господарювання, що діють на суміжних ринках, у сфері транспорту у визначені строки. Рішення можуть бути оскаржені в установленому законом порядку. Оскарження рішень у судовому порядку не зупиняє їх виконання.
Про виявлені факти порушення законодавства про захист економічної конкуренції або про наявність ознак злочину НКРТ повідомляє Антимонопольний комітет України або правоохоронні органи відповідно до повноважень, встановлених законом.
Слід зауважаити, що Комітет з питань транспорту та інфраструктури ВРУ планував до січня 2022 року розглянути 25 проєктів законів, які визначені головними, зокрема: «Про залізничний транспорт України», №1196 і альтернативний №1196-1, та «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту», №3927 (розглянуто Комітетом у другому читанні та в цілому).
Нагадаємо, вже кілька років триває дискусія щодо запровадженя регулятора у сфері транспорту. У грудні 2019 року проєкт закону Міністерства інфраструктури України схвалив КМУ, після його оприлюднення на сайті відомства, розпочалося публічне обговорення. Європейська бізнес-асоціація виступила з різкою критикою документа. Запропонована модель фінансування Міністерством НКРТ ставила під сумнів незалежність регулятора, отже міністерський законопроєкт навіть не відправляли на розгляд в парламент.
У липні 2020 року ВР зареєстровано законопроєкт щодо створення НКРТ №3927. Проте до його розгляду справа досі не дійшла.
Перша заступниця комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури Юлія Клименко, виступаючи на міжнарождній конференції “Залізниці України: розвиток та інвестиції – 2021”, зауважила:
– Фактично це центральний орган влади, який буде підпорядковуватися Кабінету міністрів. Як тільки державний орган попадає у сферу управління кабінету міністрів його незалежність фактично закінчується, він не може приймати рішення, які протирічать планам, стратегіям і цілям Мінфіну чи Мінекономрозвитку, якщо це зашколить наповненню бюджету. Держава завжди прийматиме рішення на свою користь. Як збалансувати цей законопроєкт – відкрите питання.
Навесні 2021 року заговорили про створення НКРТ шляхом президентського указу. Проте частина депутатів звернула увагу, що для створення фінансово та політично незалежного регулятора на транспорті потрібні зміни до Конституції.
13 січня 2022 року у ВРУ зареєстровано урядовий проєкт закону “Про внесення зміни до Закону України “Про транспорт” (№6514), який передбачає створення НКРТ. Згідно із законопроєктом НКРТ підпорядкована президенту України.
Позначки: ВРУ, законопроєкт, НКРТ