Перша заступниця комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури Юлія Клименко, виступаючи на міжнарождній  конференції “Залізниці України: розвиток та інвестиції – 2021”, розповіла про перспективи прийняття законів про НКРТ та залізничний транспорт:

– Законодавство для розвитку залізниці – законопроєкт про залізничний транспорт вже півтора роки знаходить у підкомітеті залізничного транспорту Верховної Ради України, очільник цього підкомітету був призначений головою Черкаської ОДА, зараз визначається, хто буде продовжувати з реформу з Укрзалізницею.

Законопроєкт є частиною реформування Укрзалізниці, там визначено поділяється на три блоки – пасажирська, інфраструктура і вантажні перевезення. І далі ці фактично залишаються державними, але розвиваються окремо. Цей закон не перший рік обговорюється було обговорення із асоціаціями і з сектором транспортного сектору. НАразі питання цього законопроєкту вперлося у вирішення питання хто фінансуватиме пасажирську частиною залізничного транспорту, яка вимагає дотацій за різними оцінками (різних пасажиропотоків) від 6 до 12 млрд грн, а іноді до 18 млрд грн. Є різні концепції фіансування пасажирської частини і в залежності від того як буде вирішено питання з пасажирською частиною далі це буде імплементовуватися у законодавство. Наступний крок – законопроєкт виноситься на обговорення підкомітету, і далі на голосування в Раді. Допоки це питання не буде вирішено на рівні органів місцевого самоврядування

Є концепція про те, що частину коштів, якої потребує пасажирська компанія, будуть фінансувати місцеві громади. Вони зараз скажімо так не дуже в захваті від цього. Тому на рівні Жмака і Перцовського зараз обговорюється фінальна концепція, яка я сподіваюся, буде покладено в фінальний законопроєкт. І цей вузол буде розв’язано.

Вся ця реформа найбільше впирається в фінансування пасажирської частини. Бюджет міністерства фінансів не в захваті від прямих дотацій в пасажирські перевезення, яка раніше, це не секрет, фінансувалися завдяки перехресному субсидіюванню від вантажних перевезень. Як це буде виглядати в фінальному державному бюджеті, Україна має має багато боргів, і  чи будуть кредитори погодяться на додаткові видатки бюджету на пасажирську частину.

НКРТ – був зареєстрований від МІУ. Баланс влади який там закладено фактично це центральний орган влади, який буде підпорядковуватися Кабінету міністрів, не вирішує головне питання – його незалежності. Тобто чи це буде департамент МІУ, чи це буде окремий ЦОВ – дефакто це буде у складі Кабінету міністрів, тому і фінальне ріщення буде приймати Кабінет міністрів. Щоб створити check-and-balance (систему стримувань і противаг) треба певні ідеї, але на данний момент, я чесно скажу, жодної ідеї яка би збалансувала державу, так щоб це був самостійний орган з достатніми повноваженням, щоб приймати незалежні рішення – такої правово композиції я не бачила і не знаю. Можливо хтось має пропозиції.

Як тільки державний орган попадає у сферу управління кабінету міністрів його незалежність фактично закінчується, він не може приймати рішення, які протирічать планам, стратегіям і цілям Мінфіну чи Мінекономрозвитку, якщо це зашколить наповненню бюджету. Держава завжди прийматиме рішення на свою користь. Як збалансувати цей законопроєкт – відкрите питання.

Позначки: , , ,