Федерація роботодавців траспорту України (ФРТУ) закликає до зваженого підходу щодо подовження терміну експлуатації залізничних вагонів: відійти від адміністративних заходів регулювання на основі року випуску та зосередитися на технічному стані рухомого складу.
ФРТУ допускає можливість розгляду відповідних заходів, запропонованих АТ «Укрзалізниця»: обмеження на рівні терміну служби встановити лише для піввагонів універсальних (33 роки) і хоперів-зерновозів (45 роки).
У Федерації вважають, що впровадження обмеження строків експлуатації вагонів з перевищенням нормативного строку служби може бути створений штучний дефіцит вантажних вагонів в Україні, що призведе до зриву відвантаження сировини та готової продукції, зменшення обсягів виробництва та експорту підприємствами України в різних галузях.
За умови прийняття запропонованих МІУ змін, списувати рухомий склад доведеться всім учасникам ринку. За розрахунками ФРТУ, примусове списання в 2021-2022 роках призведе до падіння перевезень у розмірі 60 млн. тон на рік. Найбільше примусове списання рухомого складу завдасть шкоди АТ «Укрзалізниця». До 2028 року товариство буде змушене списати 21 тисячу із 33 тисячі напіввагонів, також доведеться списати всі 11 тисяч зерновозів. Для української залізниці це втрата щонайменше 15 млрд. грн. І не лише через нестачу власних вагонів, а через те, що не буде використовуватися її інфраструктура та локомотиви для перевезення вагонів інших власників.
Федерація звертає увагу, що украй важливо:
- не встановлювати граничні обмеження для спеціального рухомого складу (в т.ч. обкотишовози, коксовози, платформи)
- утриматись від впровадження методу каскадного граничного обмеження віку вагонів (зі зменшенням граничного віку вагонів кожного року)
- не обмежувати використання вагонів з продовженим терміном служби, рішення по яких вже прийнято
- не забороняти використання іноземних вагонів у внутрішніх перевезеннях в режимі тимчасового ввезення, задля уникнення дефіциту під час пікових періодів та збільшенні показників обороту вагона.
Слід зауважити, що серед членів ФРТУ – філія ЦТС «ЛІСКИ», ТОВ «Лемтранс-Транзит», ТОВ «ТРАНСІНВЕСТ ХОЛДИНГ», ПрАТ «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту», ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ».
Нагадаємо, що 12 жовтня 2020 був оприлюднений Проєкт наказу Міністерства інфраструктури України Про затвердження Порядку встановлення заборони експлуатації вантажних вагонів на залізничному транспорті, обговорення тривало до 12 листопада.
Проти виступила низка професійних спільнот, зокрема, Європейська Бізнес Асоціація, Металургпром та інші.
Державна регуляторна служба України відмовилася погоджувати проєкт наказу, яким Мінінфраструктури збиралося скоротити термін експлуатації вантажних вагонів. Спеціалісти ДРСУ дійшли висновку, що в документі відсутні аргументація та факти, які свідчать про наявність проблеми з вантажними вагонами в Україні. А відповідно – немає підстав для державного регулювання.