До порту Клайпеди українське зерно Литва пропонує доставляти через Польщу.

Литва готова допомогти Україні вивезти нереалізовані обсяги зерна торішнього врожаю, заявив міністр комунікацій та транспорту Литви Марюс Скуодіс, пише Інтерфакс-Україна.

За його словами, зерно можна перевозити через Польщу до порту Клайпеди. Компаніям вже представлені пропозиції.

“Ми працюємо з українцями вже кілька тижнів, найголовніше – погодження із залізницями. Кільком компаніям вже надійшли конкретні пропозиції щодо перевезень від українсько-польського кордону до Клайпедського порту”, – сказав Скуодіс.

Міністр зазначив, що основна проблема полягає у різній ширині залізничної колії.

“Досить складно перейти зі шляхів російського стандарту на європейські в Польщі, далі – до Каунаського інтермодального терміналу і надалі. Це питання, пов’язані з наявністю вагонів та іншими речами”, – сказав Скуодіс.

Пробний залізничний поїзд має виявити вузькі місця, його плануюють запустити найближчими тижнями.

“Пробний проїзд запланований на квітень. Ми зі свого боку готові, просто потрібні клієнти, і ми можемо спробувати наприкінці квітня – на початку травня, тоді і подивимося. Звичайно, найпряміший маршрут буде через Білорусь, але ця країна залучена до військових дій, тому це було б неможливо”, – заявив Скуодіс.

За даними голови представництва Єврокомісії у Литві Марюса Ващеги, Україна займає 10% світового ринку пшениці, 13% – ячменю, 15% – кукурудзи, понад 50% ринку соняшникової олії.

Нагадаємо, українські порти у Чорному та Азовському морях заблоковані російськими військами. Весь експорт наразі спрямовано через сухопутні переходи на кордоні з ЄС: пропускна спроможність наземного транспортування обмежено приблизно 400 тис. тонн на місяць, тоді як раніше раніше Україна щомісяяно вивозила 4-5 млн тонн аграрних експортних вантажів.

Минулого тижня Укрзалізниця оприлюднила інформацію про черги на окремих прикордонних станціях, де затримки сягають 23 днів. Відзавтра починають діяти конвекційні обмеження на залізничні перевезення до Польщі.

Неможливість експортувати надлишки збіжжя призвела до замороження близько $7,5 млрд.

Слід зауважити, що на початку року литовський залізничний оператор LTG Cargo через запровадження санкцій проти білоруського виробника мінеральних добрив втратив обсяги перевезень і звернувся до уряду за фінансовою допомогою. У в березні припинив перевезення до Росії та Білорусі.

До складу команди LTG Cargo (Литва) – входять дочірня компанія LTG Cargo Polska (здійснюють перевезення у Польщі та Німеччині ) та LTG Cargo Ukraine (транспортування вантажів в Україні).

 

 

Позначки: , , , ,