В Європейській бізнес-асоціації (ЄБА) виступили проти проєкту наказу МІУ «Про внесення змін до Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги», починаючи з першого вересня цього року.
Експерти ЄБА переконують, що система тарифів Укрзалізниці потребує комплексного перегляду, а не точкового підвищення. Для цього необхідно здійснити реорганізацію Укрзалізниці та прийняти закон «Про залізничний транспорт».
В асоціації закликають якнайшвидше прийняти Проєкту Закону №1196-1 про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту (НКРТ), який визначає повноваження щодо регулювання цін на залізничному транспорті.
Сьогоднішнє заплановане підвищення тарифів призведе до зростання тарифного навантаження на бізнес в цілому на 10,1 млрд грн щорічно. Витрати ж підприємств, наприклад, паливно-енергетичного комплексу потенційно зростуть на більш ніж 30% або 2 млрд грн щорічно. Таке підвищення собівартості матиме катастрофічні наслідки для вугільної та енергетичної галузей, в яких значна кількість підприємств на цей час збиткові або дотаційні і знаходяться у скрутному фінансовому становищі.
В ЄБА наводять приклади, як саме позначиться прийняття наказу на вантажних перевезеннях в різних сегментах.
При доставці гранітного щебеню з кар’єрів в Житомирській області на порівняно велику відстань, наприклад, на будівництво дороги в Сумській області, з урахуванням необхідності оплати порожнього пробігу назад, подорожчання вартості перевезення однієї тонни щебеню складе близько 30% (приблизно з 148 грн/т з ПДВ до 194 грн/т з ПДВ).
Для цементної галузі підвищення тарифів на вантажні перевезення означатиме збільшення вартості сировини і, як наслідок, призведе до зростання цін на кінцеву продукцію й об’єкти будівництва. Так, зростання тарифів на вантажоперевезення залізницею призведе до переходу будівельних вантажів на автотранспорт.
Також в ЄБА зазначають, що зростання не було передбачено Консолідованим фінансовим планом Укрзалізниці на 2021 рік та не є обґрунтованим. А розрахунковий ефект підвищення доходів Укрзалізниці у випадку впровадження проєкту Наказу у розмірі близько 10-12 млрд грн сукупно за 2021 та 2022 роки, який визначено у Пояснювальній записці, є, на переконання представників бізнесу, суттєво завищеним.
В ЄБА звертають увагу на збитковості пасажирських перевезень: минулого року Укрзалізниця 100% прибутку від вантажних перевезень використала на покриття зростаючих збитків від пасажирських перевезень.