Обсяги перевезень зернових залізничним транспортом випереджають ріст врожаю
Дерегуляція вагонної складової та маршрутизація перевезень УЗ сприяли тому, що зростання обсягів перевезень зернових залізничним транспортом випередило ріст врожаю, – переконує директор з розвитку бізнесу АТ “Укрзалізниця” Андрій Рязанцев:
У 2019 році подолано відмітки перевезень у 4 млн.т на місяць та 40 млн.т на рік. Найкращі результати часів незалежності. Маршрутизація оптимізувала операційну модель УЗ, а дерегуляція призвела до насичення ринку зерновозами та оновлення парку завдяки інвестиційній привабливості для приватного капіталу.
В той же час директор з розвитку державної монополії, що наразі скорочує власний парк хопперів-зерновозів, застерігає від подальшого збільшення приватного парку, оскільки це створюватиме ризики пропускної здатності інфраструктури та загрожуватиме конвенціями.
Покращення планування поступово максимізує ефективність використання наявних тягових ресурсів Укрзалізниці та операційну ефективність інших учасників ринку. Вихід на ритмічне перевезення зернових 12 місяців на рік може дати збільшення перевезень до 60 млн.т на рік існуючим тяговим та вагонним парком. Різниця у вартості перевезень у періоди міжсезоння та пікові місяці дає економічне підґрунтя учасникам ринку для інвестування у потужності для зберігання зернових та для більш тривалого зберігання врожаю.
Потужності по навантаженню зерновозів, в тому числі на понад 190 маршрутних станціях, сьогодні здатні генерувати обсяги до 50 млн.т на рік.
За оцінками Андрі Рязанцева, збільшення кількості та оновлення зерносховищ (у т.ч. у близькості до портів , західних кордонів) та нарощення потужностей вивантаження може збільшити обсяги перевезень залізничним транспортом до 5 млн.т на місяць.
В свою чергу, президент Зернової асоціації України Микола Горбачьов звернувся з проханням
надати від УЗ залізничні станції, потенційно здатні обслуговувати маршрути:
Позначки: зерно, інфраструктура, обсяги перевезень, пропускна здатність, Рязанцев, УЗБізнес побудує в регіональному розрізі більш технологічні елеватори, здатні забезпечити попит учасників ринку.