Свою позицію щодо дискусії з приводу маршрутизації вантажних перевезень залізницею окреслив і директор з розвитку бізнесу АТ “Укрзалізниця” Андрій Рязанцев, який також був спікером  ІV Міжнародної конференції “Залізниці України: розвиток та інвестиції”.

Останнім часом самопроголошені «експерти» у питаннях роботи залізничної галузі пішли у критику не лише питань стратегічного розвитку Укрзалізниці, а й оптимізації операційних процесів. В тому числі маршрутизації відправлень вантажів, які дали компанії можливість у минулому році наростити обсяги перевезень, для прикладу, зернових вантажів на 20%.
З метою представлення думки справжніх фахівців, хочу повідомити, що днями Укрзалізниця отримала висновок науково-економічноі ради до складу якої входять провідні фахівці-науковці залізничної галузі , щодо маршрутизації вантажних перевезень.

У результуючій частині висновку зазначено:

«У зв’язку з тим, що транспорт є важливою базовою галуззю економіки України, що забезпечує її внутрішні та зовнішні транспортно-економічні зв’язки рекомендується ввести пріоритетний напрям “Інноваційні транспортні системи та транспортна інфраструктура”, що враховує специфіку транспортної науки, до переліку пріоритетних тематичних напрямів наукових досліджень і науково-технічних розробок на перспективний період (Постанова Кабінету Міністрів України № 942 від 7.09.2011 р.).
Таким чином, в умовах тієї кількості тягових ресурсів, які має на сьогодні АТ “Укрзалізниця”, необхідно всебічно сприяти запровадженню маршрутизації перевезень вантажів, що надасть можливість краще задовольняти потреби національної економіки в перевезенні більшого обсягу вантажів народногосподарського значення, покращити показники ефективності використання рухомого складу, економії витрат експлуатації, а також стимулювати вантажовідправників удосконалювати свої потужності.»

Крім того у висновку акцентується увага на тому, що способи організації залізничних перевезень ставлять об’єктивні вимоги до структури залізничної мережі. Якщо відправлення вантажів на мережі здійснюється переважно вагонними відправками, то це вимагає розвитку технічного оснащення магістральних технічних станцій всередині мережі з метою оптимальної організації вагонопотоків. При цьому за рахунок концентрації управління пропускною спроможністю інфраструктури, парком локомотивів і вагонів можна досягти значного зниження середньої собівартості перевезення вантажів на мережі. Однак забезпечити інтерес приватних інвесторів до фінансування галузі при такій моделі достатньо складно. Альтернативний варіант представляють залізничні мережі, орієнтовані на оборот відправницьких маршрутів. У цьому випадку за рахунок концентрації технічних операцій в термінальних пунктах істотно спрощуються вимоги до оснащення залізничної мережі загального користування. З огляду на те, що зародження і погашення вантажопотоків переважно відбувається на шляхах незагального користування, то, при розвитку відправницькоі маршрутизації, власники підприємств потенційно мають стимули до розвитку інфраструктури і маневрових засобів під’їзних колій з метою зниження собівартості перевезень.

Також науковці відзначають, що відправницька маршрутизація є широко використовуваним методом організації перевезень, як в Україні, так і за кордоном. Маршрутизація покликана забезпечити прискорення обороту вагонів, зменшення переробки вагонів на технічних станціях, скорочення термінів доставки вантажів.

Додатково фахівці звернули увагу на те, що маршрутизація при її відповідному застосуванні може вирішити багато проблемних питань галузі:

«Вирішення цих питань неможливе без впровадження нових логістичних схем доставки вантажів не тільки за принципом “точно в термін”, а і з урахуванням надання послуг із зберігання вантажів, формування оптимальних партій відправки. Це потребує від залізниці певних інноваційних підходів щодо змін у технології просування вагонопотоків і, насамперед, відправлень вантажів маршрутними поїздами, що дозволить скоротити питомі експлуатаційні витрати та забезпечить вантажовласникам оптимальні умови перевезення, а залізниці – високий рівень конкурентоспроможності на транспортному ринку. Перевезення масових вантажів крупними партіями, особливо маршрутними поїздами, забезпечує вантажовласнику зменшення транспортної складової в собівартості продукції, проте, перед залізницею неодмінно постає питання щодо оптимальної кількості вагонів в такому поїзді, що, в свою чергу, створює умови для раціонального використання залізницею своїх матеріальних, трудових і фінансових ресурсів.»

Сьогодні Укрзалізниця будує системну роботу над диверсифікацією переліку вантажів , які у перевезеннях використовуватимуть маршрутні відправлення . Також розширюється перелік маршрутних продуктів, і сьогодні в арсеналі компанії крім звичайних маршрутів використовуються також ступеневі та графікові маршрутні перевезення, що дає для різних видів вантажів необхідний комфорт.
Сьогодні маршрутизацію активно просувається у перевезеннях зернових, руди, щебеневоі продукції, тощо.


Нагадаю , що до складу науково-економічноі ради товариства входять такі провідні фахівці галузі , як :
Пшінько О.М. – голова науково-економічної ради АТ “Укрзалізниця” , ректор Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту, доктор технічних наук, професор, академік транспортної академії;
Ейтутіс Г.Д. – секретар, член Науково-економічної ради АТ “Укрзалізниця”, доктор економічних наук, професор кафедри економіки, маркетингу та бізнес-адміністрування” Державного університету інфраструктури та технологій;
Дикань В.Л. – член науково-економічної ради АТ “Укрзалізниця” – доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри “Економіка та управління виробничим і комерційним бізнесом” Українського державного університету залізничного транспорту;
Божок А.Р. – член Науково-економічної ради АТ “Укрзалізниця” – кандидат економічних наук, доцент кафедри економіки, маркетингу та бізнес-адміністрування Державного університету інфраструктури та технологій;
Захарова К.Ф. член Науково-економічної ради АТ “Укрзалізниця” – кандидат економічних наук, доцент кафедри теоретично-прикладної економіки “Крок”.

Дії Укрзалізниці базуються на принципах економічноіі ефективності компанії та підтверджені не лише професійним досвідом , а й провідною науковою думкою.

Позначки: , , , ,