Українські залізничні та річкові маршрути можуть включити до TEN-T
Україна хоче долучитися до логістичних мереж ЄС
«Ми багато зробили для того, щоб на наступний семирічний період планування діяльності Європейського Союзу Україна не була осторонь великих проєктів і масштабних ініціатив, зокрема це стосується проєкту Global Gateway – розбудова нового «Шовкового шляху». Україна була визнана як одна з пріоритетних країн для розвитку такого шляху. Сьогодні команда Урядового офісу з Євроінтеграції, команда Міністерства інфраструктури, колеги з регіонів вже ведуть перемовини щодо включення українських залізничних, річкових, маршрутів до мережі TEN-T», – сказала Стефанішина.
Залучення України до логістичних мереж ЄС в рази збільшить потенціал економіки країни, розраховують в уряді.
Віцепрем’єрка також зазначила, що у 2022 році Україна приєднається до Конвенції з питань митного транзиту («митного безвізу»). У планах – завершити перегляд угоди про асоціацію та представити на саміті наступного року дорожню карту української євроінтеграції. Формує Україна й план рішень, що будуть ухвалені в ході Мадридського саміту НАТО в червні цього року.
Рік тому Комісія ЄС оголосила про оновлення плану роботи TEN-T, розбудова якої має бути повністю завершена до 2030 року. Також є потреба переглянути регулювання мережі, оскільки розподіл потужностей на вантажні перевезення європейськими залізничними коридорами не відповідає потребам міжнародних вантажопотокам.
Нагадаємо, у 2019 році Україні було виділено 850 млн євро фінансування від ЄС для реалізації 9 проєктів TEN-T, що передбачають модернізацію, електрифікацію та збільшення пропускної спроможності залізниці, включно з маршрутами до західного кордону і маршрути, що пов’язують північ і південь країни. А це 530 кілометрів української залізничної колії, які потребують оновлення в рамках TEN-T. Кредит у 450 млн євро на розвиток транспортної мережі TEN-T надав ЄІБ. Ще 100 млн долл виділив ЄБРР для капремонту колії УЗ мережі TEN-T.