Голова Комітету з питань транспорту Верховної Ради Ярослав Дубневич повідомив, що у Верховній Раді зареєстрований новий проект Закону «Про залізничний транспорт України», який дасть можливість підвищити ефективність роботи залізничного транспорту відповідно до європейських стандартів та врегульовує питання:

– відкриття конкурентного ринку послуг залізничних перевезень, які зараз виключно надає «Укрзалізниця»; – запровадження вільного ціноутворення на конкурентному ринку та збереження державного регулювання цін на послуги інфраструктури; – забезпечення недискримінаційного доступу до інфраструктури загального користування; – підвищення прозорості та ефективності діяльності «Укрзалізниці”; – підвищення безпеки руху на залізничному транспорті через впровадження відповідної системи управління; – вдосконалення державного управління в залізничній галузі (створення незалежного регулюючого органу та комісії, відповідальної за тарифи); – забезпечення інтеграції української залізниці в європейську транспортну мережу.

На думку Ярослава Дубневича, після прийняття цього законопроекту бізнес отримає цивілізовані механізми ведення господарської діяльності у сфері залізничного транспорту, а кінцевий споживач – якісні, доступні та безпечні послуги.

Над проектом Закону працювали представники Комітету з питань транспорту, Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин, Міністерства інфраструктури України, АТ «Укрзалізниця», Урядового офісу координації євроінтеграції, Європейської бізнес асоціації, Американської торгівельної палати.

Андрій Рязанцев, директор з економіки та фінансів АТ «Укрзалізниця»: “Над цією редакцією закону активно попрацювали і представники Укрзалізниці. Впевнено можна говорити, що цей проект закону більш адаптований до реалій України, але при цьому відповідає нормам укладеної з ЄС угоди. З цим законом , а особливо з приватною тягою чіткої описаною нарешті в ньому. Важливим є те, що у проекті закону зафіксована неможливість встановлення регульованих державою тарифів на рівні нижчому, ніж необхідно на утримання та відновлення основних засобів (колії, тяги, вагонів, тощо), які задіяні у перевізному процесі протягом нормативного терміну їх експлуатації. Відповідно не буде тарифів нижче собівартості, як це є сьогодні . Локомотивна складова буде виокремлена і дерегульована. Приклад ринку вагонів показав позитивні наслідки таких нововведень. За останні роки обсяг виробництва у цьому сегменті з 5,8 до 20 млрд.грн. Розмежовані та чітко прописані зони відповідальності та обов’язків усіх учасників перевізного процесу та його стейкхолдерів, органів влади. Та ще багато інших нововведень включаючи створення нового регулятора ринку, ліцензування, принципи отримання статусу перевізника, тощо. Після прийняття цього закону зросте інвестиційна привабливість залізниці, а відповідно піде оновлення. Головне, щоб регулятор був насправді незалежним. Щоб не мати чергових випадків «м’якого рейдерства» таких органів фінансово-промисловими групами, які далі використовують таким чином цілі ринки у цілях приватного збагачення.

Робоча група продовжуватиме свою роботу та опрацьовуватиме обґрунтовані пропозиції до законопроекту.

Попередній законопроект “Про залізничний транспорт України” (№7316), який передбачав допуск приватної тяги на колії “Укрзалізниці” Верховна Рада відхилила 18 жовтня 2018 року. Тоді за прийняття документа за основу проголосувало 202 народних депутата при 226 необхідних.

Позначки: ,