Приватна тяга: ексзалізничники складуть конкуренцію Укрзалізниці
Поки ринок залізничних перевезень чекає на лібералізацію, ексзалізничники готуються відвойовувати вантажі у залізничного монополіста. Про особливості перебігу підготовки пілотного проєкту з допуску приватної тяги розповів Громадському радіо директор Департаменту стратегічного розвитку та інвестиційної політики АТ “Укрзалізниця” Антон Саболевський.
Лібералізація ринку залізничних перевезень можлива лише після прийняття нової редакції залізничного закону, одразу наголошує директор зі стратегічного розвитку національного перевізника-монополіста. До тих пір Укрзалізниця, міністерство інфраструктури та потенційні перевізники обговорюють допуск приватних локомотивів до колії загального користування в рамках пілотного проєкту. За два роки анонсування цієї події наразі впритул підійшли до обговорення умов допуску.
Ми не будемо запускати поїзди (з приватною локомотивною тягою – ред.) там, де на лінії у нас ходять пасажирські поїзди, оскільки питання безпеки не врегульоване.
Це одразу охолоджує частину потеційних перевізників. Зокрема, за словами А.Саболевського, інтерес до проєкту втратили самі ініціатори залучення приватних локомотивів:
Якщо говорити про інтерес великих індустріальних груп – ті ж Феррекспо, Метінвест, Кернел та інші, – то ми не спостерігаємо його. Вони самі не виходять. А виходять інші гравці. Виходять колишні працівники залізниці, які створили свої компанії, познаходили десь локомотиви і по великому рахунку вони будуть вирішувати проблему нестачі маневрової тяги, яка (проблема – ред.) в нас є. В першу чергу, це захід України – Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська області, і не в останню чергу, це північний зерновий пояс – Полтава і вище. Хлопці націлені на перевезення зерна, на покращення логістики зерна.
В той же час Антон Саболевський дав зрозуміти, чому промислові компанії, які ще недавно були двигуном запуску пілотного проєкту з допуску приватних локомотивів на залізничну мережу загального користування, більше не зацікавленні у транспортуванні вантажів власними силами. Саболевський зауважує, що “відсутність пасажирського руху – це просто рай для вантажних первезень”:
Коли ми прибрали пасажирські поїзди, у нас оборот (вантажного вагону – ред.) покращився практично на 20%.
Крім того, Укрзалізниця спостерігає скорочення і самої вантажної бази у зв’язку з нинішнім гальмуванням економіки. У травні падіння обсягів вантажних перевезень залізницею, за словами директора зі стратегічного розвитку та інвестиційної політики АТ “Укрзалізниці”, становило близько 15%.
Пришвидшенню обороту вагону сприяють маршрутні відправки за графіком, які цілком підходять для вивезення вантажу великих індустріальних компаній.
Якщо оборот вагона за нормальної, звичайної ситуації – 10-11 діб, то за впровадження маршрутів – це 6-7 діб. Тобто на 30% вам потрібно менше вагонів, одні плюси та ефективність, – пояснює А. Саболевський.
Позначки: конкуренція, перевізники, приватна тяга, Саболевський, УЗ