Прямий контейнерний поїзд Україна-Китай: 10 відповідей
9 червня в Україну прибув перший прямий контейнерний поїзд з Китаю. Поїзд в складі 31 фітингової платформи доставив з Піднебесної 41 контейнер. Відстань від початкової до кінцевої точки маршруту було подолано за 15 діб, а від монгольсько-китайського кордону до Києва – трохи більше, ніж за 10 діб. Подробиці у спецпроєкті ЦТС.
В “Укрзалізниці” анонсували, що такі поїзди курсуватимуть на регулярній основі. Також в планах – забезпечити візит контейнерних поїздів на філії УЗ “Ліски” в Харкові і Дніпрі. А буквально напередодні в УЗ заявили, що зацікавленість в доставці посилок з КНР поїздом висловила “Укрпошта”.
01
Хто організував поїзд?
Як пояснили ЦТС в українській компанії, причетної до організації проєкту, “оператором цього контейнерного поїзда не є в Україні ніхто”. Транспортне експедирування потягу за маршрутом, що пролягає через територію Монголії, РФ, України, здійснює група компаній, кожна з яких має право приймати заявки на виконання цих перевезень. Одна з компаній (українська) є платником залізничного тарифу на українській ділянці маршруту. Територією Росії перевезення організовує компанія “Транспортні системи” (Санкт-Петербург).
У ДП “Формаг-Київ” пояснюють, що вони, як і деякі інші компанії, виступають в ролі експедитора. Все влаштовано за таким принципом: клієнт, який бажає перевезти вантаж, звертається до експедитора – експедитор домовляється з організаторами поїзда. Склад формується із стандартних 40-футових контейнерів, максимальне завантаження контейнера до 26 тонн брутто. Умови по вільному користуванню контейнера – 14 днів з дати прибуття поїзда на станцію Київ-Ліски.
02
Яка роль “Укрзалізниці”?
“Без шляхів і терміналу “Ліски”, без узгодження руху цього поїзда, забезпечення руху з боку співробітників УЗ на прикордонних переходах і на станції “Ліски” все було б не так ефективно і не так швидко, як це трапилося”, – говорить в коментарі ЦТС один з учасників процесу.
“Укрзалізниця” надала свою інфраструктуру і надала послуги по швидкому пропуску поїзда, а також його швидкій обробці на терміналі “Ліски”, – додають в УЗ.
03
Яким був маршрут першого поїзда?
Пункт відправлення першого поїзда з Китаю – Яньтай. Протягом п’яти діб поїзд досяг прикордонного переходу між Китаєм і Монголією – це станції Ерлянь і Замин-Ууде. Далі маршрут пролягав по території Монголії до прикордонного переходу Сухе-Батор – Наушки, потім транзитом по території РФ до українського прикордонного переходу Зернове. І звідти – до Києва.
На території РФ відчеплення будь-яких вагонів не проводилася.
Як кажуть в “Формаг-Київ”, їх клієнти доставляли в Україну бурильне обладнання, велосипедні запчастини, меблі, побутові товари, засоби індивідуального захисту та інше. В “Укрзалізниці” інформували, що поїздом також перевозилися бензинові тріммери та медичне обладнання.
04
Виконувалася чи перестановка з колії 1435 на 15-20?
Перестановка з колії 1435 мм на 1520 мм не провадилась – виконувалася перевантаження контейнерів на прикордонному переході Ерлянь – Замин-Ууде.
Рахунок всіх операцій вівся на хвилини, відзначають організатори поїзда.
05
Коли будуть надсилатися такі поїзди з КНР в Україну?
16 червня запланована відправка з Ухань, 26 – відправка з Наньчана.
За наявною інформацією, заплановані і подальші рейси. “Судячи з попиту, який виник зараз, поїзди можуть ходити не те, що щотижня – вантажів вистачає для щоденного поїзда. Ми просто не знаємо, наскільки буде можливість надати під це ефективно рухомий склад”, – коментують в українській компанії, що відповідає за організацію поїзда .
Маршрут стандартний. Його зміни поза межами Китаю не плануються.
Щодо точного часу доставки з Ухань поки точної інформації не дають. Все буде залежати від того, скільки займе проходження по території Китаю. Транзитний час 15-18 днів.
06
Чому саме зараз?
“Організувати рух поїзда саме зараз вдалося, думаю, завдяки комплексу чинників. Це і величезна заслуга операторів поїзда, і зацікавленість в РФ і Китаї. Напевно, і коронавірус зіграв свою роль. У відправленні вантажів зацікавлені північні китайські провінції. Так, один з поїздів піде з Ухань. Китайська сторона почала дотувати ці перевезення по своїй території, істотно знизивши їх вартість. перевезення контейнера по території КНР обходиться китайському оператору в 1 тис. дол. за контейнер”, – пояснює Валерій Ткачов, заступник директора департаменту комерційної роботи АТ “Укрзалізниця”.
07
Які подальші перспективи проєкту?
Контейнерний поїзд забезпечує більш високу швидкість, в порівнянні з морською доставкою. Це і економія коштів при передоплаті цього вантажу, і можливість на основі швидкої доставки комплектуючих на підприємства побудувати нові технологічні ланцюжки. Хоча, морська доставка все одно, напевно, залишиться лідером, кажуть на ринку.
“Перевезення в такому потязі приблизно в два рази дорожче, ніж морським шляхом. Але по морю це займає 45 днів. А поїзд цікавий тим, кого цікавить швидкість доставки. Думаю, що буде певна ніша вантажів, для яких важлива швидкість … У вівторок будемо зустрічатися з “Укрпоштою” та обговорювати можливість перевезення їх посилок цим поїздом. Потрібно зазначити, що є певний перелік товарів, заборонених до перевезення транзитом по території РФ. Тому будемо звертати на це їхню увагу.
Ведемо переговори з оператором поїзда, щоб курсування таких поїздів стало систематичним. Будемо їх всіляко підтримувати. Ми зацікавлені, щоб це проєкт мав довгострокові перспективи”, – говорить Ткачов.
08
Як вирішується проблема із завантаженням поїзда в зворотну сторону?
“Займаємося зараз цим питанням. Першим і найголовнішим суперником нашого зворотного поїзда є вартість – продукти, які зараз експортуються в Китай, везуть туди морем. Ставки морського перевезення відображаються на бажанні експортерів користуватися нашим маршрутом по тих ставках, які у нас виходять, в результаті наших витрат, включаючи залізничний тариф. Будемо вести переговори з усіма причетними для того, щоб підготувати прийнятні умови для експортерів. Але сподіваємося і на те, що експортери зрозуміють, що швидкість може дати перевагу”, – коментують одні з організаторів поїзда.
“Якщо вдасться організувати відправку вантажів і з України в Китай, то вийде знизити вартість доставки. Ми сподіваємося, що дана послуга буде дешевшати і складе конкуренцію авіа та перевезень по морю”, – в свою чергу, відзначають в УЗ.
У компанії Formag додають, що поки відправка експорту, як і раніше, можлива за маршрутом: Чорноморськ-Порт – Поромна – Грузія (Батумі – Гардабани) – Азербайджан (Беюк-Кясик – Алят) – Казахстан (Актау – Достик) – Китай, через поромні переправи Чорноморськ-Порт – Поті / Батумі і Алят – Актау-Порт.
09
Яка вартість перевезення контейнерним поїздом?
“Доставка контейнера від китайського кордону до Києва коштує 3-3,2 тис. дол.”, – наводить дані заступник директора департаменту комерційної роботи АТ УЗ.
За інформацією Formag, ціни коливаються в діапазоні від 3 тис. до 3,3 тис. дол. Ще один учасник ринку озвучив цифри 3-3,5 тис. дол. за 40-футовий контейнер.
10
Коли контейнерні поїзди з Китаю можуть піти в Дніпро і Харків?
“Ми будемо говорити з “Укрзалізницею“, щоб вона нам допомогла з нитками графіка на термінали “Ліски” в Дніпро і Харків. Все-таки в момент великого навантаження забезпечити високу швидкість поїзда не так просто. Потяги, які можуть піти до Харкова, в Дніпро і навіть в Одесу, будуть залежати від наявності для них контейнерів, кінцеві одержувачі яких будуть розташовані в прилеглих до цих міст регіонах “, – пояснюють українські організатори поїзда.
В “Укрзалізниці”, в свою чергу, говорять, що особливих питань з організацією поїздів до Харкова і Дніпро немає. Наприклад, багато вантажі з першого поїзди поїдуть потім саме в Харків. Тут питання в клієнтах – якщо вони зможуть завантажити повністю 41 контейнер з Китаю, то поїзд піде безпосередньо до Харкова.
Позначки: контейнерні перевезення, Україна-Китай