НКРТ не надають реальних інструментів для розгляду питань дискримінації,- учасники ринку
Верховна Рада України зареєструвала урядовий проєкт закону про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, під №2699 від 28 грудня. Напередодні Кабінет Міністрів схвалив законопроєкт про НКРТ. Метою діяльності Комісії буде державне регулювання, моніторинг та контроль у сфері транспорту. Завдання даного органу:
- формувати цінову та тарифну політику із застосуванням стимулюючих механізмів;
- контролювати ціноутворення та не допускати перехресне субсидіювання;
- сприяти розвитку конкуренції на ринку.
Коментуючи урядові ініціативи, очільник КМУ Олексій Гончарук зазначив:
«Регулятор формуватиме тарифи на послуги суб’єктів природних монополій, видаватиме ліцензії у сфері залізничного транспорту та перевірятиме виконання їх умов», – зазначає Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук.
Обговорення запропонуваного МІУ законопроєкту про створення державного регулятора триває і в професійній спільноті. “Проєкт закону дивний”, коментує законодавчу ініціативу Олександр Ткачук, директор ТОВ “Квадро Центр”, обґрунтовуючи свою позицію так:
1. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту (НКРТ) є міжгалузевою, але проєкт закону в ОСНОВНОМУ приділяє увагу залізничному транспорту (з можливістю не тільки регуляції, а й втручання у функціональну діяльність).
2. Сферу діяльності регулятора розширено на ринки пов’язаних з перевезеннями роботами та послугами.
3. Регулятору не надано реальних інструментів розгляду питань дискримінації, розвитку конкуренції, ЧІТКИХ повноважень.
4. Відсутня відповідальність регулятора за прийняті рішення, дії, бездіяльність.
5. Фінансування діяльності регулятора (0,1% від чистого доходу суб’єкту ринку) не відповідає принципу «витрати на регуляцію не повинні перевищувати економічного ефекту об’єкту регуляції». Наприклад, чистий дохід Укрзалізниці за 2018 рік ставив біля 83 млрд.грн., тобто 0,1% – 83 млн.грн. лише Укрзалізниця повинна заплатити на утримання Регулятора. А ще є «суб’єкти суміжних ринків». Довідково: на утримання МІУ виділяється біля 130 млн. грн.