За рік не було оприлюднено жодних деталей локалізації в Україні

З офіційних заяв, що супроводжували підписання нових Меморандумів між Укрзалізницею та Alstom, зникла риторика про обов’язкову локалізацію та вимоги відкриття виробництва в Україні, зауважує виконавчий директор Федерації роботодавців України Руслан Іллічов. Він також звертає увагу, що попри майже річне обговорення контракту з придбання французької техніки не оприлюднили жодних деталей локалізації в Україні: не визначено перелік виробників комплектуючих та ключові виробничі локації складання локомотивів.
Нагадаємо, майже рік тому перші особи держави публічно наголосили, що французькі контракти будуть підписані лише за умови локалізації виробництва в Украйні. Озвучений рівень локалізації – 35%.
У Федерації роботодавців України підрахували, що локалізація на рівні навіть 35% – це більше 10 млрд грн виробленої продукції, створення тисяч робочих місць в транспортному машинобудуванні та інтеграція в виробничі ланцюжки світового лідера локомотивобудування.
У Федерації зазначають, що майбутній контракт з Alstom є показовим маркером для держави Україна: в той час як обіцяна фінансова допомога від Уряду Франції якось дивно збігається з розміром контракту на закупівлю французької техніки, ми можемо отримати просто черговий товарний кредит і техніка буде заходити в Україну без будь-яких податків та зборів, а могли б отримати прямі інвестиції.
Це черговий вибір, яким шляхом піде країна: розвитку сучасної промисловості чи шляхом промислової деградації. За останні 10 років жодний товарний кредит, наданий Україні в рамках Міждержавних Угод, не став стартом будівництва виробництв рівня Alstom в Казахстані чи Stadler в Мінську. Формула «спочатку купіть, потім побудуємо» ніде в світі не працює, якщо мова йде про проекти такого рівня. Потрібно проводити державну політику, щоб такі світові гіганти не просто продавали нам свою продукцію, а інвестували, будували підприємства та створювали робочі місця, – закликав Р. Іллічов.
У ФРУ наводять низку прикладів локалізації виробництва компанії Alstom. У Казахстані створено два заводи зі штатом понад 1000 співробітників: «Електрозбірний завод» (ЕКЗ) в Нур-Султан з виробництва та технічного обслуговування електровозів та «КазЕлектроПривід» (КЕП) в Алмати з виробництва стрілочних приводів. В Індії для виконання контракту в рамках урядової програми Make in India було споруджено локомотивобудівний завод – спільне підприємство між Індійськими залізницями та Alstom.
Нагадаємо, Верховна Рада України 16 грудня 2021 року ухвалила у другому читанні законопроект №3739 про локалізацію, вже цього року Президент підписав закон. У перший рік дії закону при закупівлі продукції машинобудування буде потрібно не менше 10% української складової, у кожний наступний рік цей показник збільшуватиметься на 5%, доки не досягне 40%. Слід зауважити, вимоги щодо локалізації при держзакупівлях не поширюватимуться на компанії з країн, які ратифікували договір СОТ про держзакупівлі GPA (Agreement on Government Procurement), зокрема США та ЄС.
Позначки: , , ,