Чим небезпечне оскарження тендеру УЗ із закупівлі пасажирських вагонів
Укрзалізницю звинуватили у намірі придбати морально застарілі вагони, бо такі умови тендеру спеціально прописані під одного учасника
Закупівля Укрзалізницею пасажирських вагонів виявилася під загрозою. Компанія «Термінал-Захід» поскаржився в АМКУ на тендер УЗ. Компанію звинувачують в тому, що умови її тендеру прописані під одного учасника – КВБЗ, – повідомляє видання Mintrans. Для УЗ можливе скасування тендера критична – компанія вперше отримала кошти на оновлення парку вагонів з бюджету.
Що трапилося
26 березня компанія «Термінал-Захід» подала скаргу в Антимонопольний комітет (АМКУ) на умови тендеру УЗ із закупівлі 100 нових пасажирських вагонів – ця інформація з’явився в системі Prozorro.
Про компанію «Термінал-Захід» відомо небагато. У своїй скарзі вона стверджує, що є дистриб’ютор польського виробника залізничної техніки Pesa. Втім, в Pesa цю інформацію спростовують.
«Це не наша компанія, вона не є нашим офіційним представником і у нас немає з ними жодних відносин», – заявив PR-менеджер Pesa Мацей Гжешковяк.
«Термінал-Захід» стверджує, що УЗ включила до тендерної документації «штучні фільтри», які обмежують число потенційних учасників і нібито прописані під закупівлю вагонів 61-779 (серії модифікації 2018 роки), які виробляє «Крюківський вагонобудівний завод» (КВБЗ). Іншим потенційним учасникам тендера, як стверджує компанія, потрібно не менше року на конструкторську розробку, сертифікацію, стандартизацію та виробництво вагонів хоча б на рівні мінімального лота (12 вагонів).
Ще одна з умов тендеру – компанія повинна мати договір з УЗ «по надання послуг з інспекторського контролю» обмежує участь іноземних виробників, оскільки документ повинен бути укладений вже на етапі подачі пропозицій на конкурс.
УЗ звинувачують також в тому, що фактично компанія збирається закупити вагони, які морально застаріли, що суперечить стратегії УЗ на 2019-2023 роки. Дистриб’ютор наводить також лист ще одного виробника залізничної продукції – компанії Stadler. Фахівці компанії прийшли до висновку, що техвимоги з тендерної документації описують вагони старого типу, які потребуватимуть більшої технічному обслуговуванні. Stadler підкреслює, що не планують розробляти спальні вагони старого типу.
Які контраргументи
В УЗ на звинувачення Pesa відреагували спокійно.
«Якщо є оскарження, то воно, відповідно до закону «Про державні закупівлі», буде розглянуто органом оскарження. Ми виступаємо за те, щоб ця процедура штучно не затягувалася, адже оновлення пасажирського вагонного парку чекають всі українці вже давно», – зазначає керівник пасажирського напрямку Укрзалізниці Олександр Перцовський.
До тендеру є активний інтерес, запевняє менеджер. За його словами, компанія отримала понад 60 питань і пропозицій від різних потенційних учасників. «Велика частина коментарів була врахована при доопрацюванні тендерної документації. Тому розраховуємо, що тендер відбудеться і буде конкурентним, а не почнуться раунди блокувань шляхом оскарження», – зазначає він.
У КВБЗ поки не коментують заяву Pesa до прийняття рішення АМКУ. Комітет до 31 березня має вирішити, чи розглядати скаргу чи ні.
«Термін прийняття скарги до розгляду не закінчився, так що чекаємо 31 березня», – зазначив президент КВБЗ Володимир Приходько.
Чим це загрожує
Якщо АМКУ прийме скаргу до розгляду, тендер може затягнутися на два місяці.
«Сам розгляд скарги може досягати 20 робочих днів, ще три дні дається на оприлюднення рішення АМКУ, – нагадує консультант з питань закупівель, екс-директор департаменту категорійного управління УЗ Неллі Стельмах, – А якщо АМКУ задовольнить скаргу, на усунення порушень у УЗ дадуть 30 календарних днів. Крім того, УЗ має право скасувати тендер, хоча для компанії це ризики – під цю закупівлю закладені кошти в держбюджеті».
Для УЗ вкрай важливо провести цей тендер. Компанії зараз складно оновлювати парк вагонів – пасажирські перевезення в 2020 році принесли УЗ збитки в 8,7 млрд грн (+ 26% до 2019 року). При цьому зараз тільки близько 20-30% від загального парку пасажирських вагонів можна назвати комфортними, зазначав Олександр Перцовський. З цього в кінці минулого року уряд вперше за роки незалежності вирішив передбачити в держбюджеті кошти на оновлення парку пасажирських вагонів – на ці потреби передбачили понад 4 млрд грн.
Ризик не встигнути використати бюджетні кошти на закупівлю вагонів в цьому році були і до подачі скарги в АМКУ. Раніше голова КВБЗ говорив, що виробити необхідну кількість вагонів до кінця поточного року практично неможливо.
«Угода може бути підписана в кращому випадку в червні і у виробника залишиться всього півроку, щоб виготовити ці вагони. Це дуже стислі терміни, якщо врахувати, що деталі необхідно закупити у сторонніх постачальників, – зазначав Володимир Приходько. – Наприклад, щоб закупити гальма у Німеччині, виробнику потрібно було замовити їх ще в грудні. Я впевнений на 100%, що будь-який виробник, який виграє цей тендер, не встигне до кінця 2021 року зробити всі вагони».
Принаймні частина вимог, які оскаржить «Термінал-Захід», дійсно виглядають дискримінаційними, вважає консультант з питань закупівель, екс-директор департаменту категорійного управління УЗ Неллі Стельмах.
«Вимога про те, що нерезидент не може постачати продукцію на умовах DDP дійсно виглядає дискримінаційним».
З іншого боку, КВБЗ єдиний виробник, чиї вагони зараз готова використовувати УЗ, стверджує колишній в.о. голови правління Укрзалізниці, керівник громадської організації «Всеукраїнський центр реформ транспортної інфраструктури» Олександр Завгородній:
«Я не знаю хто міг би брати участь у цьому тендері, крім КВБЗ, – говорить він.- У теорії є Stadler, Pesa і Talgo, у яких є вагони під «широку» колію. Але жоден з цих виробників зараз не може запропонувати систему подальшого технічного обслуговування продукції в Україні».
Для УЗ вигідніше було б закупити продукції не через тендер, а за процедурою закупівлі товару у одного постачальника, вважає колишній директор з пасажирських перевезень і сервісу Укрзалізниці Ігор Романків.
«Умови тендеру прописані під КВБЗ, так як саме їх рухомий склад експлуатується на УЗ і це єдиний виробник, чия продукція випускається в Україні, – констатує він. – У цій ситуації вагони треба було закуповувати за допомогою переговорної процедури. У цьому випадку цілком реально домогтися зниження закупівельної ціни мінімум на 15-20%».
Ще однією можливістю оновлення парку вагонів для УЗ міг би стати їх лізинг, а не покупка, вважає член комітету ВР з питань транспорту та інфраструктури Олександр Сухов:
Позначки: PESA Bydgoszcz, Stadler, АМКУ, Завгородній, КВБЗ, пасажирські вагони, Перцовський, Приходько, Романків, Сухов, тендер, Термінал-Захід«За цю суму можна було б не купувати вагони, а внести аванс за лізингом на 14 років 500 вагонів у того ж Stadler. Наскільки мені відомо, така ідея обговорювалася недавно на зустрічі керівників УЗ з президентом України. Так УЗ могла б швидше закрити основну потребу в нових пасажирських вагонах», – зазначає депутат.