9 українських проєктів TEN-T отримає фінансування від ЄС
Єврокомісія виділить 850 млн євро на оновлення залізничної інфраструктури України в рамках проєктів TEN-T. Україна підготувала 9 проектів, які можуть бути профінансовані за цією програмою.
Європейська комісія спільно зі Світовим банком розробила інвестиційний план дій для розвитку інфраструктури в країнах “Східного партнерства” – в Україні, Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії та Молдові. Згідно з цим планом, Україна може отримати на інвестпроекти, що передбачають поліпшення залізничної інфраструктури, 850 млн євро. Про це пише Railwaygazette.
Цьогоріч у січні Єврокомісія визначилася з обсягом інвестицій, необхідних для реалізації інфраструктурних проектів в рамках Транс’європейської транспортної мережі. Приблизно 12,8 млрд євро заплановано на будівництво 4,8 тис. кілометрів автомобільних і залізничних магістралей, 6 портів і 11 логістичних центрів, а також аеропортів і пунктів перетину кордону.
Із загальної суми інвестицій Єврокомісія має намір виділити на проекти, пов’язані із залізницею, близько 2 млрд євро. При цьому вказується, що короткострокові проекти повинні бути завершені до 2020 року, а довгострокові – до 2030 року.
Україна може претендувати на отримання 850 млн євро від Євросоюзу, який погодився фінансувати 9 українських проектів, що передбачають модернізацію, електрифікацію та збільшення пропускної спроможності залізниці, включно з маршрутами до західного кордону і маршрути, що пов’язують північ і південь країни. А це 530 кілометрів української залізничної колії, які потребують оновлення в рамках TEN-T.
Великі інвестиції – 663 млн євро – може отримати Азербайджан, який планує коштом Євросоюзу встановити системи сигналізації та телекомунікації, а також провести електрифікацію вздовж всього східно-західного залізничного коридору.
Всього Європейська Комісія готова підтримати реалізацію трьох транспортних проектів в Азербайджані на загальну суму 1,1 млрд. євро. Відповідно до «Індикативного плану дій для інвестування в Транс’європейську транспортну мережу (TEN-T)» передбачає проект створення п’яти логістичних центрів (369 млн. євро), створення зони вільної торгівлі в селищі Алат (410 млн. євро) та модернізацію залізниці Схід-Захід (328 млн. євро)
Білорусь може отримати 122 млн. євро для двох проектів, сумарною довжиною 200 кілометрів: оновлення електричних мереж в околицях Мінська (36,5 млн. євро) та електрифікацію лінії Злобін-Калінкавіци-Барбаров (143 кілометрів, 82 млн. євро).
Молдова може отримати фінансування поліпшення залізничної інфраструктури – 20 млн євро, без уточнення, на який саме проект.
Нагадаємо, що стратегією Drive Ukraine 2030 передбачено реалізацію 39 українських інфраструктурних проектів, вони включені в індикативний план будівництва транс’європейської транспортної мережі TEN-T, сумарна вартість – майже 4,5 млрд євро.
Позначки: TEN-T, Єврокомісія, інвестиції, інфраструктура, УЗ