Єврокомісія виключила з мережі TEN-T російські та білоруські маршрути, а також понизила в статусі європейські маршрути на стиках з цими країнами-агресорами.

Єврокомісія пропонує включити українські логістичні шляхи до Транс’європейської транспортної мережі (TEN-T). Цю пропозицію в рамках перегляду TEN-T ще має затвердити Європарламент та Єврорада.

Зокрема, внесено наступні пропозиції:

◾️ Північно – Балтійський коридор продовжити через Львів та Київ до Маріуполя;
◾️ Балто – Чорноморсько – Егейський коридор продовжити через Львів, Чернівці (Румунію і Молдову) до Одеси
◾️ коридори Балтійське море – Адріатичне море та Рейн – Дунай проходитимуть через Львів.

Єврокомісар з питань транспорту Адіна Валеанс пояснила, як зміни допоможуть покращити транспортне сполучення ЄС:

«Завдяки розширенню чотирьох європейських транспортних коридорів до території України та Молдови, включаючи порти Маріуполя та Одеси, сьогоднішня пропозиція допоможе покращити транспортне сполучення цих двох країн з ЄС, сприяючи економічним обмінам та покращенню зв’язки для людей і бізнесу. Ці коридори також будуть ключовим пріоритетом у відбудові транспортної інфраструктури України після закінчення війни. Наші зусилля щодо сприяння експорту зерна з України через шляхи солідарності також продемонстрували важливість взаємодії в транспортній системі, посилюючи потребу в збільшенні конвергенції всередині мережі ЄС, роблячи її більш стійкою та зміцнюючи внутрішній ринок».

У пропозиції також зазначається, що різниця у ширині залізничної колії в Україні та більшості країн ЄС є величезною перешкодою для сумісності. Пропонується передбачити заходи щодо переходу залізничних ліній, якщо це економічно обґрунтовано, на європейську стандартну ширину колії – 1435 мм.

Це також стосується і нестандартних колій у межах ЄС; труднощі на кордоні з Україною продемонстрували, що відсутність оперативної сумісності робить залізничну мережу ЄС вразливою. Від нових залізничних проєктів у межах ЄС вимагатимуть переходу на номінальну ширину колії європейського стандарту 1435 мм.

Міністерство інфраструктури України назвало це рішення стратегічним кроком у процесі інтеграції України в ЄС, що сприятиме реалізації ініціативи «Шляхи солідарності» щодо експорту української аграрної продукції та доставки гуманітарної допомоги в Україну.

Єврокомісія також прийняла рішення, що співпраця з Росією та Білоруссю у сфері транспорту більше не вважається доцільною та не відповідає інтересам ЄС, зважаючи на загарбницьку війну Росії в Україні та позицію Білорусі в цьому конфлікті. Таким чином, ця пропозиція видаляє Росію та Білорусь з карт TEN-T. Комісія також пропонує понизити статус останніх миль всіх транскордонних з’єднань між ЄС та Росією/Білорусю.

Прийнята сьогодні пропозиція тепер стане частиною поточних переговорів з Європейським парламентом і Радою щодо перегляду TEN-T, які почалися на початку цього року.

Транс’європейська транспортна мережа (TEN-T) створюється Євросоюзом задля з’єднання Європи із заходу на схід та з півночі на південь мережею автодоріг, залізниць, аеропортів та водних шляхів. Розвиток транспортної системи відбуватиметься в два етапи: до 2030 року має бути завершено побудову «ключової» мережі та до 2050 року – «загальної» мережі.
Нагадаємо, Україна увійшла до TEN-T у 2017 році. Минулого року Україна ініціювала перемовини щодо включення українських залізничних та річкових маршрутів до TEN-T.
Відповідно до Індикативного Інвестиційного Плану Європейської Комісії розвитку TEN-T коридорів, до 2030 в Україні планується реалізувати проєкти на загальну суму 4,45 млрд євро. Це найбільший показник серед всіх держав «Східного партнерства» ЄС.

 

 

 

Revised map of Ukraine
Позначки: , , ,