За 10 років граничний термін експлуатації вантажних вагонів поступово зменшиться до нормативного.

В Україні з 1 лютого 2022 року набуває чинності наказ Міністерства інфраструктури №647 від 30.11.2021 року “Про затвердження Порядку проведення комплексу діагностичних, ремонтних та реєстраційних операцій, спрямованих на продовження терміну експлуатації вантажних вагонів“.

Наказ МІУ передбачає, що строк продовження часу експлуатації вантажного вагона дорівнюватиме сумарній тривалості майбутнього міжремонтного періоду вантажного вагона +180 діб (орієнтовного часу простою вантажного вагона в ремонті (включно з очікуванням ремонту).

Також наказ передбачає, що протягом 10 років поступово зменшуватиметься граничний термін експлуатації вантажних вагонів.

“Наприклад, граничний строк експлуатації зерновозів (ЗРВ) та напіввагонів (ПВ) у 2031 році дорівнюватиме нормативному строку служби вагона, який встановлюється підприємством-виробником вагонів”, – зазначив заступник директора департаменту комерційної роботи Укрзалізниці Валерій Ткачов.

Нагадаємо, Міністерство юстиції України 28 грудня зареєструвало наказ Міністерства інфраструктури №647, який затверджує граничні строки експлуатація вантажних вагонів. Впровадження обмежень дає старт програмі оновлення парку вантажних вагонів у 2022-2031 роках, що передбачає будівництво 51,3 тис. нових вантажних вагонів, зокрема 36,7 тис. піввагонів та 14,6 тис. зерновозів. Згідно з наказом, для піввагонів термін експлуатації зменшуватиметься з 44 років у 2022 році до 22 років у 2031 році; для зерновозів – з 45 років у 2022 році до 30 років у 2031 році. Тобто у період з 2022 до 2031 року з експлуатації буде виведено близько 50 тисяч вантажних вагонів.

В уряді очікують, що за 10 років в Україні буде збудовано 51,3 тис. нових вантажних вагонів: 36,7 тис. напіввагонів та 14,6 тис. зерновозів. Саме ці види рухомого складу становлять близько 65% у загальному вантажному парку.

В Укрзалізниці зазначили, що створення програми є вкрай необхідним: адже із 174 тис. вантажних вагонів різної форми власності, які сьогодні курсують залізничною мережею, майже 95 тис. вантажних вагонів або понад 54% експлуатуються з перевищеним нормативним терміном служби.

Нагадаємо, Укрзалізниця розробила комплексну програму оновлення парку вантажних вагонів та презентувала її 30 вересня на засіданні Антикризового штабу з відновлення сталого функціонування товариства.

Приватні власники вагонів неодноразово висловлювалися про те, що вік вагонів не має ключової ролі для їхнього стану – вирішувати проблему пропонувалося не шляхом обмеження термінів експлуатації вагонів, а підвищуючи вимоги до якості ремонтів та посилюючи контроль.

Оновлення парку вагонів потребуватиме інвестицій у розмірі понад 120 млрд грн: для АТ «Укрзалізниця» інвестиційне навантаження становитиме 52,3 млрд грн, для решти учасників ринку — 68,1 млрд грн.