Як транспортна стратегія ЄС змінить інвестиції у залізничний сектор України?
По-перше, нова європейська транспортна стратегія може негативно вплинути на український автомобільний бізнес, що перевозить вантажі у Європу, вважає В. Довгань.
Польща останніми роками постійно скорочує кількість дозволів на перевезення для українських компаній. У Євросоюзі вважають, що вантажі з автотранспорту повинні переходити на більш екологічний залізничний транспорт. Це своєю чергою дасть ефект інвестицій в мультимодальні комплекси на західних переходах – на кордоні України та ЄС.
По-друге, на думку Віктора Довганя, це призведе до розбудови мультимодальних комплексів на західних переходах України, що знаходяться на кордоні з ЄС. Інвестиції в такі об’єкти зростатимуть рік від року.
Нагадаємо, нещодавно REUA писав, що Лемтранс інвестує 15 млн дол у розбудову залізничного хабу у Мостиськах на Львівщині, у безпосередній близькості до польського кордону. Ще один термінал на кордоні з Польщею зі зміною залізничної колії буде введено в експлуатацію ще цього року компанією N’UNIT, яка власницею мережі з 4 логістичних хабів в Києві, Харкові та Дніпрі.
Експерт зауважує, що інвестиційна політика європейських банків щодо інфраструктурних проєктів в Україні також зазнає змін. Так, до інфраструктурних проєктів, які фінансуються за рахунок Європейські банки (ЄБРР, ЄІБ), висуватимуть додаткові вимоги – вже не можна буде залучити кредит для будівництва євроколії без її електрифікації. Екологічна складова стає вкрай важливою.
ЄС взяв курс на зелену та цифрову трансформацію транспорту: збільшуються державні та приватні інвестиції у модернізацію та екологізацію автопарків, інфраструктури, зміцнення єдиного ринку. Очікується, що до 2050 року удвічі зростуть залізничні вантажні перевезення і розпочне на повну потужність функціонувати мультимодальна Транс’європейська транспортна мережа (TEN-T) – для розумного транспорту з високошвидкісним сполученням.
Це дозволить зробити європейський транспорт більш конкурентоспроможним та стійким до майбутніх криз.
Нагадаємо, TEN-T – загальноєвропейська мережі, що включає основні транспортні маршрути. В рамках програми “Східного партнерства” Європейська комісія спільно зі Світовим банком розробила інвестиційний план дій для розвитку інфраструктури у країнах, зокрема, в Україні. Наразі Євросоюз погодився профінансувати 850 млн євро у 9 українських проєктів, що передбачають модернізацію, електрифікацію та збільшення пропускної спроможності залізниці, включно з маршрутами до західного кордону і маршрути, що пов’язують північ і південь країни. А це 530 кілометрів української залізничної колії, які потребують оновлення в рамках TEN-T.
Позначки: TEN-T, Довгань, мультимодальні перевезення, термінали, Україна-ЄС