МІУ оприлюднив текст законопроєкту про НКРТ
Місяць на обговорення нового проєкту Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту” відводить Міністерство інфраструктури України – зауваження та пропозиції приймають до 7 червня 2020 року. Далі – узгодження Кабміном і реєстрація у ВРУ, саме таке коло наприкінці минулого року пройшов попередній законопроєкт, який мало чим відрізняється від нинішнього.
Кількома днями раніше міністр інфраструктури Владислав Криклій розповів у інтерв’ю виданню Бізнес Цензор, що законопроєкт про НКРТ вкотре застряг у Верховній Раді:
У зв’язку з регламентом його нам повернули і зараз ми його перевнесемо. Тарифами повинен займатися незалежний регулятор, а не міністерство.
Проєктом акта передбачається утворення Національної комісії, що здійснюватиме державне регулювання у сфері транспорту, як постійно діючого державного колегіального органу.
Мета діяльності – державне регулювання, моніторинг та контроль у сфері транспорту.
Регулятор здійснюватиме регулювання діяльності суб’єктів природних монополій на ринках транспортних послуг та суміжних ринках, а також вирішуватимуться в межах компетенції спірні питання, що виникають між споживачами та суб’єктами господарювання, які здійснюють діяльність на ринках транспортних послуг.
До сфер діяльності суб’єктів природних монополій віднесено, зокрема, користування залізничними коліями, диспетчерськими службами, вокзалами та іншими об’єктами інфраструктури, що забезпечують рух залізничного транспорту загального користування… відповідно до переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Згідно з текстом оприлюдненого законопроєкту про НКРТ до Закону України «Про залізничний транспорт» в частину першу статті 9. Тарифи на залізничні перевезення будуть внесені зміни:
“Установлення тарифів на перевезення вантажів (крім тарифів на транзитні перевезення вантажів залізничним транспортом), пасажирів, багажу, вантажобагажу (крім приміських перевезень та перевезень швидкісними поїздами категорії Інтерсіті+ у вагонах першого класу) залізничним транспортом здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, на підставі бюджетної, цінової та тарифної політики у порядку, що визначає Кабінет Міністрів України”.
Promgruz.com повідомляв, що 27 грудня 2019 року Кабінет Міністрів схвалив законопроєкт про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту. Верховна Рада України зареєструвала урядовий проєкт закону про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, під №2699 від 28 грудня.
Про невідворотність курсу на вирівнювання коефіцієнтів тарифних класів для вантажів залізниці та можливі компроміси у цьому питанні – переконує очільник МІУ.
Знижка на руду і вугілля, які відносяться до найдешевшого першого тарифного класу, є держдотацією Метінвесту і ДТЕК Ріната Ахметова. Вони свято вірять, що прийде нова людина, яка скаже: возите безкоштовно, а ще ми іноді будемо вам доплачувати за те, що ви експлуатуєте залізницю.
За словами міністра, зближення тарифів або їх зміна не стануться негайно, на тлі кризи економіки і падіння промислового виробництва. Компромісом може бути час введення змін. І якщо раніше підвищення тарифу відбувалося “примітивним чином: зараз півтора, стане два”, то в майбутньому Укрзалізниця стане гнучкішою при тарифоутворенні. Хто більше возитиме, той отримає знижку.
При підвищенні тарифів дається прогресивна ставка знижок, яка буде залежати від обсягів перевезених вантажів і термінів замовлення перевезень.
Таким чином, в УЗ з’явиться ліквідність, якою вона зможе правильно розпоряджатися, щоб ефективно працювати. А для вантажовідправника, якщо збільшення і буде, то воно буде зовсім символічним.
Позначки: законопроєкт, МІУ, НКРТ, обговорення