Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) уклав 25-річну кредитну угоду з естонським державним оператором залізничної інфраструктури Eesti Raudtee на 95 млн євро, повідомили в компанії. Eesti Raudtee використає ці кошти для модернізації більшості систем управління перевезенням залізничної інфраструктури Естонії, а також для  автоматизації управління дорожнім рухом. Усі модернізації здійснюватимуться в мережі TEN-T, включаючи коридор Північного моря та Балтії.

«Відповідно до загальної тенденції з обмеженням використання транспорту, що продукує викиди вуглецю, постачальникам послуг рекомендується пропонувати пасажирам найкращі можливі умови, показуючи їм, що є альтернативи автомобілям. Така модернізація не лише забезпечить більш високу швидкість руху поїздів , але й покращить безпеку залізниць за допомогою нових систем управління дорожнім рухомОскільки  ЄІБ  є в центрі фінансування кроку в напрямку до  CO -нейтральной Європи, ми раді підтримати такий план», –  прокоментували Томас  Östros, віце-президент EIB  .

Генрік  Гололейгенеральний директор Європейської Комісії з питань мобільності та транспорту,  додав:

«Ми хочемо забезпечити привабливість та розвиток залізничного транспортуОновлення естонської залізничної мережі та  створення Rail Baltic надають пасажирам сучасну, безпечну та екологічно чисту альтернативу автомобільним перевезенням. Eesti Raudtee відіграє тут важливу роль і продовжує залишатися близьким і вдячним партнером Європейської Комісії».

Ерік Лаідвегенеральний директор Естонських залізниць,  сказав:

«Наша мета – створити найбільш зручний, екологічно чистий і безпечний вид транспорту в Естонії. Ми розпочали дуже амбітний інвестиційний план до 2030 року, який підніме якість та безпеку нашої залізничної інфраструктури на новий рівень, а позика Європейського інвестиційного банку  дасть нам впевненість у цьому».

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ)  є довгостроковою кредитною установою, що належить державам-членам Європейського Союзу. ЄІБ забезпечує довгострокове фінансування обгрунтованих інвестицій, щоб сприяти цілям політики ЄС. За останні 5 років ЄІБ інвестувала близько 835 млн євро в естонські проєкти в таких сферах, як технологія, інфраструктура та транспорт. 

Український досвід співпраці в рамках TEN-T

Нагадаємо, що у листопаді 2018 року Європейська комісія схвалила мапу TEN-T (Транс’європейської опорної транспортної мережі), де Україна є важливим учасником розбудови стратегічного транспортного коридору у сполученні Європа – Азія. План розширення TEN-T за межі союзу на територію країн східного партнерства передбачає, що Україна може претендувати на допомогу ЄС у питанні розбудови своєї частини транспортних коридорів, але для цього вона повинна продемонструвати європейським партнерам, що українська транспортна-логістична система розвивається у гармонійному поєднанні з європейською системою.

У березні 2019 року Україна приєдналася до проектів у рамках механізму «З’єднання Європи» (Connecting Europe Facility – CEF). Розширення мап TEN-T з країнами Східного партнерства та затвердження Індикативного плану дій TEN-T ЄС та Світового банку разом із інструментом CEF дають унікальні можливості для залучення інвестицій в цифрову інфраструктуру України, її безпеку та екологічність.

Орієнтовний інвестиційний план дій ЄС у розширення базової мережі TEN-T для розвитку транспортного сполучення та забезпечення економічного зростання в країнах “Східного партнерства” передбачає виділення 13 мдрд євро до 2030 року . В цей план включено 39 українських інфраструктурних проєктів, та майже 4,5 млрд євро фінансування.

Наразі транспортними коридорами TEN-T в Україні перевозиться близько 80 % усіх транзитних вантажів. Оновлення його інфраструктури сприятиме зменшенню часу проходження вантажів територією країни і, як наслідок, дозволить збільшити фінансові надходження у бюджет.

Півроку тому, у листопаді 2019 року КМУ схвалив залучення 450 млн євро кредиту ЄІБ на розвиток транспортної мережі TEN-T.

У грудні Україна спільно з іншими учасниками ГУАМ домовились про цифровізацію транспортних коридорів TEN-T та ТРАСЕКА, що сприятиме залученню вантажів.

Нині в Україні реалізуються два проєкти в рамках модернізації залізничної мережі TEN-T в межах країни.

  1. Наприкінці року Укрзалізниця та ЄБРР оголосили тендер на постачання матеріалів для капремонту колії мережі TEN-T. УЗ планує на 70 млн дол. закупити матеріали верхньої будови колії для відновлення пріоритетних залізничних ліній, ще 30 млн дол. буде спрямовано на засоби автоматики та телекомунікацій.
  2. А у січні вже цього року УЗ спільно з ЄБРР та ЄІБ оголосили тендер на закупівлю робіт за проєктом «Електрифікація залізничного напрямку Долинська-Миколаїв-Колосівка». УЗ шукає підрядника для виконання робіт з електрифікації, прокладки нової другої колії, розробки планування колій в межах станцій, а також модернізації системи блокування, сигналізації та зв’язку на станціях та на відкритих ділянках залізничної лінії Долинська – Миколаїв, що є частиною коридору TEN-T в межах України. Ця залізнична ділянка на півдні України виходить до українських портів у Чорному морі.