Головний маршрут Нового шовкового шляху обходить Україну, але це не обов’язково. Країна має багато можливостей для транспортування контейнерів через свою територію, особливо в країни Центральної та Південно-Східної Європи. Про це заявив директор зі стратегічного розвитку та інвестиційної політики АТ «Укрзалізниця» Антон Саболевський на саміті RailFreight 2019 у Гданську, інформує Railfreight.

Укрзалізниця має розвинену мережу контейнерних поїздів у країні.

«Якщо ви хочете відправити щось із Шанхая в Україну, ви можете відправити його не тільки до портів Одеса, Південний або Чорноморськ, а й у найбільші міста країни, такі як Київ, Харків, Дніпро і так далі. Ми створили добре розвинену внутрішню мережу. Понад 55% експортованих та імпортованих контейнерів в Україні переміщується залізничним транспортом», – сказав Саболевський.

Відсутність трафіку

Проте в Україні відсутній транзитний контейнерний рух на залізничній мережі. Більшість контейнерних поїздів, що йдуть з Китаю до Європейського Союзу, проходять на північ від країни – через Білорусь і Польщу.

«На жаль, Україна не є частиною трансєвразійських маршрутів. Це велика проблема для нас. Якщо ми подивимося на 2010 рік, ми мали більше транзитних контейнерних перевезень, ніж сьогодні», – продовжив він. «До 2013 року вони зростали дуже добре – на 20% щорічно. Ми досягли максимальної цифри, 32000 TEUs, в 2013 році. Але тоді ви знаєте, що сталося (війна на Донбасі) і обсяг перевезень почав знижуватися. Минулого року ми перевезли лише близько 8000 TEU транзитного трафіку лише одним експедитором – власником інтермодального терміналу в Добра, Словаччина», – зазначив Саболевський, посилаючись на компанію Transcontainer, дочірню компанію Російських залізниць.

 

Політична напруженість

Керівник «Укрзалізниці» сказав, що така ситуація викликана переважно політичними факторами.

«Коли ми розмовляємо з клієнтами в Європі або в Китаї, ми зазвичай чуємо, що нам потрібно поговорити з росіянами, щоб дізнатися, чи згодні вони, чи можуть вони забезпечити свої платформи, контейнери або інше. Тому європейці і китайці воліють перевозити контейнери через Білорусь і Польщу. Це сумна ситуація, коли політика відіграє дуже важливу роль у розвитку торгівлі. В результаті, вантажовідправники та експедитори щороку втрачають близько 10-15 мільйонів євро, транспортуючи контейнери на більш довгих маршрутах», – додав Саболевський.

Антон Саболевський виступає на RailFreight Summit 2019, джерело: RailFreight.

Водночас він зазначив, що Україна може запропонувати хороші можливості для транзитного транспортування контейнерів до деяких європейських країн. «Можливо, Україна не є найкращим рішенням для Німеччини. Але Україна, безумовно, найкраще рішення для Центральної та Південно-Східної Європи», – сказав Саболевський.

За його словами, шлях з Китаю до Словаччини, Угорщини, балканських країн і навіть Італії через Україну коротший і дешевший. Це може бути великою перевагою для експедиторів. Перевезення одного 40-футового контейнера через територію України коштує 0,36 євро за кілометр, через Білорусь – 0,58-0,70 євро, через Росію – 0,66-0,72 євро, а в Європі – 1,12-1,30 євро на кілометр.