ПрАТ «Запорізький електровозоремонтний завод» (ЗЕРЗ) переміг в тендері на виконання капітального ремонту кількох залізничних составів і забезпечив свій 2,5-тисячний колектив роботою на тривалий час.

 

Під час зустрічі з керівником ПрАТ «ЗЕРЗ» Олегом Головащенком та членом правління АТ «Укрзалізниця», головою наглядової ради ЗЕРЗ Франтішеком Бурешем,  говорили про те, що українські локомотиви повинні ремонтуватись в Україні, повідомив Єгор Семенков, перший заступник голови Запорізької облради.Наразі 98% локомотивів УЗ зношені. Для придбання нових локомотивів у держкомпанії немає ресурсів, тому ставка у відновленні локомотивного парку робиться на капітальні ремонти.

ЗЕРЗ здатен ремонтувати 65 локомотивів на рік, проте у 2019-му тут оновили лише 40. Нові проекти, на кшталт, ремонту 2 чеських електровозів, дозволять підприємству запрацювати на повну силу та розвиватись завдяки новим інвестиціям.

Наразі вартість капітального оновлення одного локомотива “Укрзалізниці” коштує 11 з половиною мільйонів гривень. Прибуток запорізького підприємства за кожну відремонтовану машину – приблизно 300 тисяч. Більшість складових для ремонту виготовляються в Україні. Підприємство зорієнтоване на виконання програми імпортозаміщення, що дозволить стати незалежними від іноземних постачальників.

Франтішек Буреш, членом правління АТ «Укрзалізниця», що відповідає за реалізацію програми оновлення та будівництва рухомого складу УЗ, пояснює:

– З точки зору «Укрзалізниці» ми не тільки заощадили гроші, коли вирішили ремонтувати локомотиви на нашому власному заводі – ЗЕРЗ. А крім того я вважаю найбільшою перевагою те, що наші співробітники навчаються сучасної технології. Ведемо переговори з «Шкодою» і «Чеськими залізницями», щоб навчили наших фахівців.

Тендери передбачали – взяти локомотиви, відправити за кордон і там відремонтувати. А моя стратегія навпаки – тут будуть ремонтуватися локомотиви. І в такому випадку ми не тільки заощадимо гроші. На перевезення туди-сюди. Але також робота залишиться тут, вдома – в Україні. Гроші залишаться в Україні. І наші фахівці будуть навчені, і коли в майбутньому в Україну прийдуть нові сучасні локомотиви, будуть здатні їх ремонтувати. Тут, на цьому підприємстві в Запоріжжі.

Я хочу це ще раз підкреслити, що це питання локалізації. Питання нових робочих місць. Я вважаю, що українські підприємства дуже сильні. Але тут немає грошей і треба шукати інновації. А інновації принесуть з собою гроші. І якщо є в країні інноваційна програма, вона буде працювати на економіку. Чи захочуть і зарубіжні компанії співпрацювати з нашими підприємствами.

Я буду пропонувати, щоб наш запорізький завод грав свою роль в майбутніх проектах локалізації. І «Укрзалізниця» буде тут ремонтувати й оновлювати свій рухомий. Тут є підприємство, де люди вже знають, як працювати. Уже освоїли сучасні технології. Вже тут висока продуктивність праці. І новий менеджмент тут знає, як працювати. Давайте будемо співпрацювати на локальному рівні, щоб не втрачати гроші, відправляючи їх за кордон. Давайте розвивати українські підприємства. Це моя стратегія.

Олег Головащенко, голова правління ПрАТ «Запорізький електровозоремонтний завод»:

– Локалізація ремонту в Україні дозволить заощадити значну суму – близько 1-2 мільйонів євро ми можемо заощадити і залишити їх на заводі. З локомотиворемонтних підприємств, які є в Україні – це тепловозоремонтний завод в Дніпрі, Львівський локомотиворемонтний завод і Запорізький електровозоремонтний – було вибрано наше. Напевно, тому, що воно найбільше за площею і дозволяє провести дані види ремонтів. Плюс найсильніша, напевно, технічна база. І збережений колектив фахівців знаходиться саме тут.

Перспективи співпраці в питаннях обновлення рухомого складу, обміну досвідом щодо впровадження інструментів бережливого виробництва обговорили керівництво ЗЕРЗ та ПАТ “Запоріжсталь”.

Франтішек Буреш, членом правління АТ «Укрзалізниця», так пояснив зацікавленність у досвіді металургів:

–  По якості ощадному виробництву – ви є найбільш розвиненим заводом в регіоні.

Олександр Мироненко, генеральний директор ПАТ “Запоріжсталь”:

– У нас є власний досвід з відновлення своїх локомотивів і ремоторизації ми проводили, тому готові ділитися власним досвідом, як це відбувалось у нас. І готові до всіх видів співпраці.

 

 

Нагадаємо, з 2017 року в рамках програми модернізації локомотивного парку «Запоріжсталь» проводить ремоторизацію рухомого складу підприємства. За цей період в партнерстві з Миколаївським і Запорізьким тепловозоремонтними заводами ремоторизовано п’ять тепловозів серії ТГМ-4. На ці цілі «Запоріжсталь» направив понад 50 млн гривень. Шостий тепловоз був повністю оновлений власними ресурсами підприємства, на що комбінат направив 7,4 млн гривень.

Проєкт підтвердив свою ефективність: витрата палива знижена до 12%, споживання моторного мастила – до 60%. За рахунок заміни двигуна на більш сучасний, виробництва компанії Cummins (США), значно скорочена концентрація СО і оксиду азоту в вихлопних газах.