Сполучення між Глівіце та турецьким Ізміте, запущене в травні, зайняте. Потяги з Туреччини переповнені, пише Rzeczpospolita. Пришвидшенню обігу поїздів сприятиме і якби перевізник знайшов вантажі до Туреччини, це вже збільшило б частоту.
– Це новий, перспективний напрямок. За кілька років Туреччина стане постачальником високооброблених товарів до Європи, як сьогодні Китай . Ми заповнюємо будь-яку кількість поїздів з Туреччини. Проблема – знайти вантаж до Туреччини, – визнає Іван Ружбацький, член правління з оперативних питань PKP Cargo Connect.
Він розраховує розширити сполучення з Туреччиною до 2-3 на тиждень.
– Великі інтермодальні вантажопотоки можна отримати лише на основі зовнішніх ринків, тому що на внутрішньому ринку автомобіль швидший і дешевший, ніж залізничне сполучення. Я вже працював над Туреччиною в травні 2020 року, але пандемія перенесла графік. Побудова такого зв’язку займає півроку роботи, – каже Ружбацький.
Інвестиції в термінали
Для розвитку інтермодального транспорту необхідні перевантажувальні термінали.
– Інтермодальний транспорт, природно, росте, і мені потрібні ресурси для інвестування. У нас є 8 терміналів, у тому числі 3 інтермодальних термінали: Franowo, Warsaw та Gliwice. У наступному році компанія розширить їх усі, інвестуючи в кожну з них по 10-20 мільйонів злотих. Це збільшить бруковану площу на 1,5 га, у Глівіце подовжить колії, а в Познані додасть ще одну колію, – перераховує Ружбацький.
Він вважає, що ринок швидко росте, а потенціал компаній для його обслуговування недостатній. PKP Cargo підібрала більшість із 1200 замовлених платформ, але все ще може завантажити будь-яку кількість вагонів.
Цього року PKP Group обслуговуватиме 14 000 на Новому Шовковому шляху . поїздів і може перевантажувати 6 пар поїздів щодня, кожна з 44 контейнерами . Модернізація Малашевича підвищить ефективність перевантаження на 15%. Вантажний термінал PKP розширює колії в Малашевичах з 460 до 760 м.
– Вони мають бути 1050 м, але у нас не така велика площа. У Малашевичах у нас підготовлено 40 га для нового терміналу, але його будівництво має передбачати реконструкцію всієї зони перевантаження, – пояснює Яцек Рутковський, президент PKP Cargo Terminale.
Він визнає, що в компанії мало складських приміщень, площа вміщує лише 2200 TEU. Оскільки інвестиції продовжуються, залишається переконати китайців привезти товари до Польщі, а звідти розповсюдити їх по Центральній та Східній Європі.
Контейнери або причепи
Анджей Бануча, заступник директора відділу стратегії, зв’язків з інвесторами та просування компанії PKP Cargo, зазначає, що інтермодальні перевезення зростають на 15%. щорічно, а PKP Cargo роками володіє половиною ринку, а це означає, що вона успішно захищається. Він прогнозує, що сегмент напівпричепів має більше майбутнє, ніж контейнери в інтермодальних перевезеннях.
– Він ще маленький, але ми впевнені, що він росте і буде більшим за контейнерні. 90 відсотків роботи виконується в напівпричепах. транспортує, решта припадає на контейнери, – вказує Бануча.
Вибір роблять відправник і одержувач.
– Ви можете завантажувати виробництва в контейнери, які стабілізують поставки. Зникне святкова нестача машин і водіїв. Компанії, з якими ми спілкуємося, бачать, що типовий автомобільний і типовий залізничний транспорт не відповідають вимогам, а контейнер поєднує обидва види транспорту. Автомобілі хороші для коротких відстаней. З іншого боку, контейнери мають важливу перевагу: немає витрат на зберігання, адже контейнер – це склад, каже Ружбацький.
Умовою успіху інтермодальних перевезень є швидкість і своєчасність.
– Я хотів би, щоб клієнти вибирали інтермодальну пропозицію, як-от запас з полиці, щоб вона була доступна одразу, – пояснює Ружбацький.
Потяги та автомобілі
Він наголошує, що компанія значною мірою використовує автомобілі.
– Цього року ми обробили понад 20 тисяч. відвантаження автомобілів, не зменшуючи навантаження на контейнерні термінали, – каже Ружбацький.
Компанія збирає та розпаковує контейнери, орендуючи фургони для регіонального розподілу. У доходах PKP Cargo Connect 30 відсотків. це інтермодальні перевезення , 10% додаткових послуг (наприклад, митниця), 20% автомобільний транспорт, решта здійснюється залізницею. Компанія має понад 30 митних установ із сумою забезпечення 250 мільйонів злотих.
PKP Cargo Connect щорічно організовує перевезення 6,5 млн тонн умовних вантажів (у минулому році через зупинку металургійних комбінатів цей сегмент скоротився понад 30%) і 300 тис. TEU. – Цьогорічний дохід сягне 600 мільйонів злотих. Але найголовніше для мене – отримання чистого прибутку. Торік незважаючи на падіння транспорту, вдалося досягти позитивного результату, цього року компанія вже подвоїла результат, – наголошує Ружбацький.
У квітні 2021 року українська сторона анонсувала запуск нового мультимодального маршруту NS Express, який через Україну з’єднає Туреччину і Польщу.