Укрзалізниця пропонує нову технологію перевезення вантажів маршрутними поїздами. Тариф на перевезення розраховуватиметься трьома методами – вартість і умови перевезення будуть залежати від кількості замовлених вагонів і відстані транспортування.

В УЗ розраховують, що послугу вдасться запустити вже на початку жовтня і вона “буде враховувати всі зауваження, висловлені бізнесом і АМКУ”. Зокрема, за словами менеджера УЗ, компанія забезпечить рівний доступ до послуги компаніям з усіх галузей. MINTRANS опитав, що означатиме нове тарифоутворення для ринку залізничних перевезень.

Для УЗ це додатковий заробіток, а для аграріїв – можливість швидше доставляти зернові в порти. Проти послуги виступали металурги. Зараз вони не проти, якщо дія послуги не вплине на терміни доставки за іншими тарифами.

Укрзалізниця в розпал сезону була змушена відмовитися від доставки вантажів в гарантовані строки – з 18 вересня компанія скасувала перевезення вантажів за розкладом руху маршрутних поїздів (РРМП). Проти цієї послуги виступали металурги, які поскаржилися на компанію в АМКУ. Для УЗ це означало б втрату частини доходів – минулого року послуга принесла їй більше 200 млн грн.

Днями голова Укрзалізниці Володимир Жмак заявив, що вони повертають на ринок послугу графікових перевезень і пропонують нові тарифи. “Це дозволить клієнтам УЗ завчасно планувати оборот вантажу і швидкість перевезень, що є необхідною передумовою для прискорення вантажообігу», – зазначив Володимир Жмак.

При звичайних перевезеннях відправник вантажу не може впливати на терміни доставки. УЗ обслуговує компанії в порядку черги і пік попиту на її послуги доводиться на останній квартал року, коли в сторону портів відправляють зерно, руду, вугілля та інші вантажі. Тому в минулому році УЗ запропонувала нову послугу – перевезення за фіксованим графіком, в якому чітко прописано рух по всіх станціях і терміни доставки.

“Для вантажовідправників ціна буде приблизно такою ж, яка була за договором РРМП (розклад руху маршрутних поїздів) – тобто плюс 20% до інфраструктурної складової тарифу. Думаю, це адекватна плата за те, що вантажі будуть їхати з більшою швидкістю. Крім того, тепер це буде більш прозора і зрозуміла схема ціноутворення для всіх вантажовідправників “, – розповіло MINTRANS високопоставлене джерело в УЗ на правах анонімності.

Маршрутні перевезення дозволять підвищити рентабельність УЗ і вантажовідправників за рахунок кращої оборотності вагонів, швидкості доставки, збільшення обсягів перевезення наявними ресурсами, зазначає Андрій Рязанцев, який раніше обіймав в УЗ посаду директора з економіки, фінансів та розвитку бізнесу. Крім того, для компанії це додаткове джерело доходу – вартість послуги на 20% вище чинного залізничного тарифу. У 2019 перевезення за розкладом руху маршрутних поїздів принесли Укрзалізниці близько 207 млн ​​гривень. Найбільші користувачі послуги – зернотрейдери “Кернел” Андрія Веревського і “Нібулон” Олексія Вадатурського. Наприклад, компанія “Кернел” перевезла а за графіком 1,1 млн тонн продукції – 20% від усього обсягу перевезень компанії залізницею.

Нагадаємо, що наприкінці травня, АМКУ виявив, що впровадження УЗ вантажоперевезень по графіку маршрутних поїздів дозволило скоротити терміни доставки для одних клієнтів, але негативно відбилося на перевезеннях для інших компаній. Комітет прийняв це рішення після скарги металургів. У прес-службі групи «Метінвест» Ріната Ахметова уточнюють, що після введення послуги в IV кварталі 2019 року УЗ значно збільшилися терміни доставки вантажів і кількість кинутих в мережі вагонів.

Зараз в «Метінвест» більш лояльно коментують ініціативу УЗ. У групі відзначають, що в цілому підтримують прагнення компанії підвищити рівень маршрутизації. Однак наполягають на двох умовах. По-перше, виконання 100% заявлених планів перевезення вантажів вагонними і маршрутними способами відправок. По-друге, дотримання термінів доставки для 100% вагонних (200 км / добу) і маршрутних (320 км / добу) відправок, відзначають в компанії.

“Якщо ж ця послуга будуть здійснюватися на шкоду виконанню інших планів перевезення, або ж не будуть виконуватися терміни доставки вагонними / маршрутними відправками, вантажовідправники можуть розглядати це як порушення припису АМКУ в частині обмеження інтересів вантажовідправників і порушення балансу інтересів на ринку”, – відзначили в «Метінвесті».

Підтримують впровадження послуги і експортери зернових.

“Ми підтримуємо будь-які нововведення, завдяки яким УЗ буде працювати ефективніше. На нашу думку, раніше маршрутні відправки показали своє переваги, – каже президент «Української зернової асоціації» Микола Горбачов. – Маршрутні поїзди дозволяють перевезти зерно до портів за 3-4 дня, що є дуже хорошим показником”.

З іншого боку, схоже послуга буде доступна лише великим вантажовідправникам – у невеликих немає необхідної інфраструктури та обсягів для перевезення, додає Андрій Рязанцев.