У доларовому еквіваленті тарифи на залізничні вантажні перевезення в межах України сьогодні значно нижчі, ніж шість років тому. І навіть передбаченої у фінансовому плані компанії індексації тарифу на 14,2 % недостатньо хоча б для виходу на рівень 2013-го, пише у своєму блозі на шпальтах корпоративного Медіацентру “Магістраль” директор із стратегічного розвитку та інвестиційної політики АТ «Укрзалізниця» Антон Саболевський.

Укрзалізниця наполягає у своєму фінплані на 2019 р. на індексації тарифу на 14,2 %, оскільки саме таким є рівень зростання цін виробників промислової продукції за 2018 р. Хоча навіть і після цієї індексації у 2019 р. залізничні тарифи в доларовому еквіваленті залишаться майже на 37 % нижчими порівняно із 2013 р.

Тарифи на залізничні вантажні перевезення в межах України виражені в гривні та не індексуються при знеціненні національної валюти. Натомість більшість товарів, які закуповує Укрзалізниця, та вантажів, що перевозить компанія, дорожчають на індекс цін промислових виробників. Також комерційне ціноутворення має чітку кореляцію з курсом гривні до долара США. Тому об’єктивним та обґрунтованим було б порівнювати залізничний тариф у валютному еквіваленті.

Рівень українських вантажних залізничних тарифів у доларовому еквіваленті у 2018 р. знизився майже в 1,5 раза порівняно з 2013 р. Про це свідчить динаміка зміни середньорічних тарифів на перевезення 1 т вантажів залізничним транспортом.

Утримуючи тарифи на перевезення залізницею на рівні, значно нижчому від європейського, Укрзалізниця фактично дотує українських виробників, чиї ринки збуту саме в Європі та які до того ж реалізують свою продукцію за валюту.

Втім, для бізнесу це палка на два кінці. Підприємці хочуть нарощувати обсяги виробництва, але вивезти більше вантажу за кордон залізниця навряд чи зможе. Сьогодні національний перевізник потребує на найближчі п’ять років інвестицій в оновлення рухомого складу та інфраструктури, приблизно $ 6 млрд. Ключове питання: де взяти достатній рівень коштів для капітальних інвестицій компанії? Перелік джерел усім відомий та обмежений: вантажний тариф, пасажирський тариф, внутрішня ефективність, запозичення й бюджетна підтримка.

Нині дефіцит коштів Укрзалізниці лише на підтримку поточного стану галузі на найближче п’ятиріччя оцінюється в $ 2,5—3 млрд. Ці кошти могли б надійти в компанію, зокрема, від реалізації механізму компенсацій держави за пасажирські перевезення. Також за рахунок підвищення операційної ефективності Укрзалізниця може заощадити до $ 1,5 млрд, ще $ 1 млрд планується залучити на зовнішніх ринках запозичень. Також товариство пропонує ліквідувати податок на землю, який дасть змогу залишити в Укрзалізниці протягом пяти років майже $ 0,5 млрд.

Безперечно, додаткові надходження галузь може отримати в результаті автоматичної індексації тарифів на вантажні залізничні перевезення на індекс цін виробників промислової продукції. Якщо ми не будемо підвищувати тариф, то взагалі залишимося без перевезень, відбуватиметься подальше зниження обсягів. Індексація тарифів напряму впливає на той рівень капінвестицій, який ми спрямовуємо на капітальний ремонт інфраструктури, локомотивного парку. Адже чим менше коштів ми інвестуємо в ці потреби, тим менше вантажів зможемо перевезти.

Також варто нарешті зважитися на зближення тарифних класів, що дасть змогу залучити на залізничний транспорт високомаржинальні вантажі. Лише комплекс усіх цих заходів допоможе послабити негативний вплив валютного стрибка, що відбувся протягом 2013—2019 рр. і втримати наявні нині основні фонди товариства в належному технічному стані.

Позначки: , ,