Приватна тяга вигідна Укрзалізниці
Приватна тяга – абсолютно нормальне, правильне і позитивне явище.
Так охарактеризував ситуацію у інтерв’ю GMK center Андрій Рязанцев, директор з економіки та фінансів АТ «Укрзалізниця».
Він переконаний, що поява приватних перевізників дозволить державній компанії підняти тарифи до економічно обґрунтованого рівня. Нині, на думку Андрія Рязанцева, регульовані державою тарифи не враховують необхідності оновлення основних засобів виробництва – інфраструктури, локомотиви та вагони, через що «Укрзалізниця» поступово проїдає капітал, який мала від самого початку»:
«З появою приватної тяги українська залізниця змогла б моментально показати ринку, яка справжня ринкова вартість локомотивних перевезень. Яким повинен бути тариф. Тому що приватний капітал, безумовно, призначить таку ціну за послуги, яка дозволить йому утримувати і відновлювати локомотиви…»
«Укрзалізниця» не боїться приватних перевізників і не вважає їх конкурентами, що відберуть найприбутковіші сегменти ринку. Локомотивна складова, лише одна з трьох напрямків комерційної діяльності УЗ, – витратна і не окуповується у середьостроковму періоді. Директор з економіки та фінансів УЗ сумнівається, що хтось несподівано вийде на ринок і прямо з завтрашнього дня відбере прибуток у державної компанії:
«Щоб відновити хоча б ці основні засоби протягом нормативного періоду їх експлуатації, який становить від 19 до 25 років в залежності від виду основного засобу, щоб працювати хоча б в нуль, коефіцієнт до сьогоднішнього тарифу повинен бути 3,4.»
Андрій Рязанцев привів приклад лібералізації вагонної складової, коли дерегуляція суттєво збільшила надходження компанії і нині є найбільш прибутковою частиною бізнес-процесу «Укрзалізниці». Приватні перевізники найближчим часом навряд чи виникнуть, багато бізнесменів приходять з розмовами про приватну тязі. А потім зникають, розповідає директор з економіки та фінансів АТ «Укрзалізниця» Андрій Рязанцев:
«Мені здається, спочатку мало хто розумів, що таке приватна тяга. Сьогодні більше людей розбираються, як це має виглядати. Вони бачать, що ця модель непроста. Вона, швидше за все, не вирішить проблему за один день. Напевно ще всьому ринку доведеться два-три роки попрацювати над цим процесом навіть після прийняття нового закону.»
Він зауважує, щоб приватна тяга почала функціонувати, повинні відбутися структурні зміни: інфраструктуру необхідно передати окремій компанії (власнику інфраструктури), яка буде допускати різних операторів на інфраструктурні об’єкти – залізничні лінії, станції тощо. Одним з таких операторів стане «Укрзалізниця».
Власників приватної тяги законом мають зобов’язати підтвердити свої технічні та інші можливості для оперування локомотивною тягою, і це має бути основною професійною діяльністю для таких компаній.
Андрій Рязанцев закликає підходити до питання відкриття ринку системно: по-перше, приватна тяга не виникне завтра, по-друге – вона буде дорожчою, по-третє, найбільша проблема нині – інфраструктура. Значний відсоток залізничного полотна знаходиться у знижених швидкісних межах, тому що в умовах дефіциту фінансування не були проведені відповідні ремонтно-відновлювальні роботи. Директор з економіки та фінансів УЗ прогнозує, що можливо за два-три роки ми матимемо величезну кількість локомотивів, але це не поліпшить показників перевезень по країні в цілому. Оскільки дільнична швидкість на магістралях може звести нанівець всі зусилля з лібералізації ринку. Позначки: приватна тяга, Рязанцев, УЗ