Транспортування вантажів Солі у м’яких контейнерах або вагонних вкладишах зменшить шкоду навколишньому середовищу

З метою покращення збереженості вагонів та зменшення негативного впливу на навколишнє середовище під час транспортування вантажів Солі комової, технічної, концентрату мінерального «Галіт», державний регулятор пропонує внести зміни до Правил перевезення вантажів у вагонах відкритого типу. Наразі на сайті Мінінфраструктури оприлюднено проєкт відповідного наказу.

Ілюстративнне фото, НАДПУДиректорат залізничного транспорту МІУ пропонує змінити умови перевезення вантажів «Сіль комова (брикети, брили, солеблоки)» (з кодом ЄТСНВ 53102) та «Сіль технічна (сіль кам’яна)» (з кодом ЄТСНВ 53106), а також доповнити Перелік вантажів новими найменуваннями –  «Концентрат мінеральний «Галіт» у вагонних вкладишах та м’яких контейнерах» (з кодом ЄТСНВ 24212) та «Маса електродна» (з кодом ЄТСНВ 47308), які нині відсутні у переліку вантажів, перевезення яких допускається у вагонах відкритого типу.  Вагон із сіллю, завантажений до повної вантажопідйомності, внаслідок опадів стає завантаженим понад вантажопідйомність, що може мати негативний вплив на безпеку перевезення та забруднює довкілля.

Пропонується для транспортування вантажів Солі передбачити обов’язкове використання вагонних вкладишів або м’яких контейнерів. Це мало б вирішити низку проблем перевезень без захисту, що під впливом атмосферних опадів призводить до:

– погіршення якості вантажу та втрати тоннажу (видування, висипання вантажу,  витікання розчину солі);

– руйнування вагонів – прямий контакт солі з кузовом вагону прискорює їх корозію, а потрапляння сольового розчину на ходові частини та гальмівні елементи вагона призводить до їх руйнування;

– руйнуванню залізничних колій – сольовий розчин утворює шар солі на візках та елементах гальмівної системи, що може негативно вплинути на ефективність роботи гальмівної системи вагону;

– забруднення навколишнього середовища.

За підрахунками МІУ, витрати відправників збільшаться за рахунок вартості вагонних вкладишів або м’яких контейнерів (близько 1500 грн на 1 вагон) або м’яких контейнерів (близько 90 грн за один м’який контейнер для 1 тонни вантажу). Водночас під час перевезення 512 тис т (7382 вагона) солі із використанням вагонних вкладишів та м’яких контейнерів (біг-бег) буде упереджено втрату більше 10 тис т. вантажу, що складе в грошовому вираженні 1360 грн/тонна ціна солі технічної * 10 000 т = 13 600 тис. грн. При цьому витрати відправників на вагонні вкладиші: 7382 вагона (512 тис. т у 2020 році) х 1500 грн/вагон складе 11 073 тис грн.

МІУ підсумовує, що внаслідок дії регуляторного акта суб’єкти господарювання великого і середнього підприємництва можуть отримати 2 527 тис. грн вигоди за рахунок упередження втрати вантажу під час перевезень залізничним транспортом у вагонах відкритого типу.

Зауваження та пропозиції до проєкту наказу приймаються до 15 травня 2021 року. Далі наказ має пройти погодження з чотирма державними установами – Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерством фінансів України, Державною регуляторною службою України.

Зазначимо, що це вже четверта редакція відповідного наказу. Першу було оприлюднено у червні минулого року, оновлено у жовтні та покращено у березні.

Позначки: , , ,