Інфраструктурний менеджер Литовської залізниці (Lietuvos Gelezinkeliai – LG), компанія Lietuvos Geležinkeliai Infrastructure (LG Infrastructure), відкриває залізничну інфраструктуру країни для іноземних перевізників.

Перша міжнародна угода про використання загальнодоступної залізничної інфраструктури Литви була укладена з однією з найбільшою вантажною компанією Польщі – PKP Cargo. 

Залучення операторів інших країн до користування національною залізничною мережею покращить конкурентоспроможності залізничних перевізників вважає Кароліс Санковський, генеральний директор інфраструктури Lietuvos Geležinkeliai:

“Ця угода не лише сприятиме перевезенню вантажів між стратегічними партнерами Литвою та Польщею, але також створить передумови для посилення конкуренції між перевізниками у Литві та забезпечення найбільш ефективного використання залізничної інфраструктури країни”.

Минулого року Литва провела реформу залізничного сектору, завершивши реалізацію так званого четвертого залізничного пакету ЄС щодо єдиної європейської залізничної зони. Минулого року був створений оператор – LG Infrastructure, який несе відповідальність за управління, утримання, розвиток та основні функції публічної залізничної інфраструктури країни – розподіл залізничної пропускної спроможності та визначення та стягнення плати за користування загальнодоступною залізничною інфраструктурою.

З метою сприяння підвищенню конкурентоспроможності залізничних перевізників та забезпечення ефективного використання залізничної інфраструктури країни LG Infrastructure ініціювала кілька важливих поправок до нормативно-правових актів. У квітні Міністерством транспорту та зв’язку прийняті нові правила обчислення та сплати зборів за ДПП та зборів за виділену, але невикористану ємність громадської залізничної інфраструктури.

Нові правила пріоритету створять передумови для розвитку стійкої вантажної транспортної системи, сприятимуть конкурентоспроможності залізничного транспорту, розвиватимуть діяльність громадських логістичних центрів, всебічно використовувати сильні сторони транспортного сектору Литви та підвищуватимуть привабливість транспортного та логістичного ринку країни.

Нові правила тарифікації визначають порядок обчислення та сплати тарифу за виділену, але невикористану пропускну спроможність інфраструктури загального користування. Це дасть можливість перевізникам більш відповідально планувати та використовувати залізничну інфраструктуру країни.

За словами К. Санковскіса, завдання керівника громадської залізничної інфраструктури країни полягає у тому, щоб максимально дотримуватися Литви та законодавчих актів Литви та ЄС та використовувати найкращий досвід найбільш передових європейських країн.

Нові правила забезпечать більшу чіткість для учасників ринку залізничного транспорту країни. Ці правила відповідають вимогам директив ЄС та були розроблені з урахуванням найкращих сучасних практик найбільш передових європейських країн та метою забезпечення найбільш ефективного використання публічної залізничної інфраструктури країни.

Як писав REUA, у травні минулого року Литовська залізниця передала вантажні операції дочірній компанії – LG CARGO.
За місць до того LG CARGO оголосила про початок програми з оновлення рухомого складу. Перша фаза оновлення РС до 2020 року – придбано понад 900 вагонів різних типів, а до 2030 року планується завершити всю програму оновлення вагонів. Мета до 2030 року – стати лідером у сфері логістичних послуг у Центральній та Східній Європі.

Сусідня Латвійська залізниця (LDz) досить ревно слідкує за реформами LG, порівнюючи темпи реорганізації залізниць, корпоративного управління та економічої діяльності LG та LDz