Відсьогодні, 15 червня в Казахстан заборонено в’їжджати російським порожнім напіввагонам. Таким чином КТЖ намагається уникнути профіциту вагонів та бореться за вантажну базу регіону.

Формально Нур-Султан вводить заборону через перевантаженість інфраструктури, проте, за інформацією видання “Комерсант“, причини заборони суто комерційні. Завдяки низьким ставкам російські вагони конкурують за вантажі з місцевими операторами. Казахстан, вже забороняв взимку в’їзд на свою залізничну мережу чужих вагонів, знову вводить таке обмеження.

З 15 червня Казахстан вводить заборону на в’їзд на свою мережу всіх порожніх власних та орендованих піввагонів всіх сторонніх залізничних адміністрацій, включаючи РФ. Причини введення заборони пояснюють інфраструктурними обмеженнями пропускної здатності мережі, значне збільшення кількості порожніх вагонів, які не затребуваних до навантаження, щодобове наявність більше 240 тимчасово відставлених від руху поїздів, а також проведення літніх робіт з утримання верхньої будови колії.

Разом з тим на КТЖ фіксується велике скупчення «чужих» вагонів на мережі. Очевидним є демпінг з боку РФ: ціна оренди російських вагонів – 4,64 тис. тенге за вагон на добу, парку «Казтеміртранса» (КТТ, на 100% належить КТЖ) – 8,5 тис. тенге. (800 руб. і 1,47 тис. руб. відповідно). Введення заборони дозволить забезпечити контроль цінової політики на казахстанської мережі, а також скоротити зростаючий незатребуваний парк КТТ. За оцінкою Argus, в червні вартість залучення піввагонів в Казахстані знизилася до $ 15-18 за добу з $ 17-20 в травні, або на 10-12%.

Віталій Аньков/РІА «Новости»

Послуги російських операторів обходяться казахстанським вантажовідправникам значно дешевше, ніж аналогічні послуги КТТ, каже заступник виконавчого директора Асоціації гірничодобувних і гірничо-металургійних підприємств Казахстану (АГМП) Максим Кононов:

«Для експортерів вугілля, наприклад, це дозволяє економити близько $ 2,5 за тонну при перевезеннях в порти Балтійського і Чорного моря», – розповів він.

Незатребуваний парк КТТ, в свою чергу, щомісяця збільшується.  За інформацією АГМП, на 8 червня він становить близько 5,4 тис. піввагонів.

Казахстан систематично обмежує конкуренцію з боку російських операторів, хоча формально ринок вагонів загальний. У мережі РЖД спостерігається значний профіцит парку, до того ж все більше типових піввагонів на більш маржинальних експортних маршрутах заміщається парком зі збільшеним осьовим навантаженням і потрапляє на спот, де вони за рахунок більш низьких ставок борються за вантажну базу Казахстану.

Експерти вважать, що введені Казахстаном обмеження можуть діяти тривалий час: жодних сигналів щодо збільшення вантажної бази, до того ж  конкуренція казахстанських операторів з російськими ускладнюється ще й високим рівнем закредитованості.