Інфраструктуру мають утримувати держбюджет, УЗ та приватні перевізники, – О. Журавльов
Поки що держави забагато в Укрзалізниці, але і без держави Укрзалізниця не проживе
Держава утримуватиме Укрзалізницю і після її реформування. Зокрема, без дотацій з державного і місцевого бюджетів самостійно не виживе оператор пасажирських перевезень. Інфраструктура також потребуватиме окрім плати за доступ як УЗ, так і приватних перевізників, ще й дотацій з бюджету, вважає заступник голови наглядової ради АТ “Укрзалізниця” Олег Журавльов. Про це він розповів в інтерв’ю виданню Mintrans.
В результаті залізничної реформи та анбалдингу державної компанії має з’явитися холдинг з 4-5 операторами, певен О. Журавльов:
Я думаю, що для нас ефективна модель – це холдинг, керуюча компанія з невеликим штатом, яка буде володіти корпоративними правами чотирьох-п’яти операторів – інфраструктура (1), вантажні (2) і пасажирські перевезення (3), ремонти, обслуговування, забезпечення ( 4) і, наприклад, контейнерні перевезення (5) як окремий оператор.
Олег Журавльов пояснює, що моделі досить прості. Інфраструктура повинна утримуватися за рахунок дотацій з бюджету та плати за доступ до інфраструктури і від УЗ, і від приватних компаній. Вантажні перевезення – це прибуткова частина, вона працює, хоча тут теж є поле для поліпшень. Пасажирські перевезення – нам потрібна модель PSO (public service obligations) – це коли місцеві бюджети повинні не тільки отримувати частину податків, які сплачує УЗ (наприклад, податок на землю), але ще й дотувати пасажирські перевезення в своєму регіоні (приміське сполучення), як це робиться в усьому світі. Компанія, яка буде займатися ремонтом, буде заробляти на обслуговуванні і УЗ, і приватних вагонів, і приватної тяги.
Для реалізації цієї ідеї потрібно все прораховувати, залучати консультантів і так далі, говорить Журавльов. І одразу зауважує, що без пітримки держави не обійтись:
Ми не можемо виділити пасажирського оператора у вільне плавання без виділення дотацій з державного і місцевого бюджетів – він просто відразу помре. Вся програма перетворень УЗ (анбандлінга – поділу на операторів) затверджена Кабміном і розрахована на три роки. Це дуже стислий термін для такої компанії як УЗ. Плюс необхідна маса переговорів в цьому процесі. У переговорному процесі буде задіяна не лише залізниця, а й міністерства та профільні комітети Верховної Ради.
За оцінками представника наглядової ради УЗ, корпоратизація Укрзалізниці відстає від затвердженого плану реформ на рік. Основні причини – внутрішній опір та проблеми з кадрами.
Корпоративна реформа не доведена до кінця. Цей проект розпочався в кінці 2017 року, розробляла план дій з корпоративного управління компанія Deloitte. Зараз, на жаль, відставання по деяким пунктам цього плану становить близько року. Наприклад, вакансія chief risk officer повинна була бути закрита в першому кварталі 2019 року, а людина вийшла на цю позицію в січні 2020 року. Конкурс затягнувся на рік, в компанії є внутрішній опір. Ще один приклад – на позицію директора по комплаєнс був знайдений хороший фахівець з великої української компанії, але в підсумку він відмовився від цієї посади, коли зрозумів, з чим йому потрібно буде працювати. Тепер всі процеси потрібно починати заново, – пояснює Журавльов.
На рівні держави реформа також не була доведена до кінця. Олег Журавльов підкреслює, що держава як акціонер залишила за собою багато функцій – затвердження річного плану (ред. – цьогорічний не затверджений досі), призначення голови правління та членів правління і так далі, що уповільнює прийняття рішень.
Нам було б набагато легше, якби ми могли самостійно призначати членів правління, зараз це робить Кабмін, і цей процес дуже сильно затягується. У компанії занадто багато стейкхолдерів, кожен хоче отримати свого члена правління, Кабмін сьогодні відбивається від всіх цих олігархічних груп, але це не спрощує процесу.
Щодо основних цілей наглядової ради на цей рік, то Олег Журавльов називає три пункти – визначитися з очільником компанії, стабілізувати її стан та перезапустити перевезення.
Позначки: держпідтримка, Журавльов, інфраструктура, місцеві громади, НР УЗ, пасажирські перевезення, УЗПерша мета – дати компанії повноцінного главу і допомогти йому сформувати правління. Друга – стабілізувати фінансові показники, тому що коронакрізіс вдарив і по пасажирським і з вантажних перевезень, які приносили компанії основні доходи. Ми представили відповідний антикризовий план Міністерству інфраструктури, Кабінету міністрів, президенту України і профільному комітету Верховної Ради. Третя мета – забезпечити перезапуск всіх перевезень, вантажних і пасажирських. Пасажирські ми повинні перезапустити в серпні, але все буде залежати від карантинних обмежень, – пояснив О. Журавльов.