ЄС допоможе відбудовувати інфраструктуру України відповідно до європейських стандартів

Європейська комісія затвердила стратегічний план «Відновлення України». У ньому окреслені ключові реформи та інвестиції, необхідні для побудови процвітаючого та сталого майбутнього України.
Програма «Відновлення України» стане основним юридичним інструментом підтримки Європейським Союзом плану реконструкції шляхом поєднання грантів і позик. Вона буде закладена в бюджет ЄС, забезпечуючи тим самим прозорість, підзвітність та надійне фінансове управління цією ініціативою.
«Україна, безперечно, належить до великої європейської родини і ми вдячні колегам за готовність співпрацювати над планом відновлення вже зараз, попри те, що війна триває. Зі свого боку, ми мобілізуємо всі необхідні ресурси для швидкого втілення прийнятих рішень. Відбудова включає усі галузі, кожна з яких має свою специфіку, тому завдання інфраструктури — забезпечити комплексні рішення для транспортного сполучення та високої мобільності. Міністерство інфраструктури має найвищі показники реалізації проєктів спільно з міжнародними партнерами, цей досвід буде основою для системної співпраці і забезпечення прозорості та ефективності усіх процесів» – прокоментував заяву ЄС  Міністр інфраструктури України Александр Кубраков.

Основні напрямки реконструкції:

  • відбудова країни, зокрема інфраструктури, медичних установ, житла та шкіл, а також цифрової та енергетичної галузі відповідно до європейських стандартів;
  • продовження процесу модернізації держави та її інституцій для забезпечення належного врядування та поваги до верховенства права шляхом надання підтримки адміністративного потенціалу та технічної допомоги, у тому числі на регіональному та місцевому рівнях;
  • реалізація порядку денного з метою поглиблення економічної та соціальної інтеграції України та її народу до ЄС;
  • відновлення економіки та суспільства України, сприяючи сталій та інклюзивній економічній конкурентоспроможності, сталій торгівлі та розвитку приватного сектору, водночас сприяючи «зеленому» переходу країни та цифровізації.

18 травня Європейська Комісія виклала плани щодо негайної реакції ЄС на вирішення проблеми фінансового розриву України, а також довгострокові рамки реконструкції.

Негайна реакція та потреби в короткі терміни

З початку російської агресії ЄС значно посилив свою підтримку, мобілізуючи близько 4,1 мільярда євро для підтримки загальної економічної, соціальної та фінансової стійкості України у формі макрофінансової допомоги, бюджетної підтримки, екстреної допомоги, реагування на кризи та гуманітарної допомоги. . Заходи військової допомоги також були надані в рамках Європейського фонду миру на суму 1,5 мільярда євро, які будуть використані для відшкодування державам-членам їхньої військової допомоги Україні в натуральній формі, а також триває мобілізація додаткових 500 мільйонів євро.

Війна призвела до колапсу податкових, експортних та інших надходжень, що доповнювалося масштабним незаконним привласненням активів та експортних товарів, у тому числі в сільськогосподарському секторі, тоді як основні видатки різко зросли. Міжнародний валютний фонд оцінив розрив платіжного балансу України до червня приблизно в 14,3 мільярда євро (15 мільярдів доларів).

Вирішення значної короткострокової фінансової підтримки України для підтримки основних послуг, задоволення гуманітарних потреб та відновлення найважливішої зруйнованої інфраструктури потребуватиме спільних міжнародних зусиль, у яких Союз буде готовий зіграти свою роль.

Тому Комісія планує запропонувати надати Україні у 2022 році додаткову макрофінансову допомогу у вигляді позик на суму до 9 мільярдів євро, яка буде доповнена підтримкою інших двосторонніх і багатосторонніх міжнародних партнерів, включаючи G7. Це буде виплачуватися траншами з тривалими термінами погашення та пільговими процентними ставками завдяки гарантії з бюджету Союзу. Щоб зробити це можливим, держави-члени повинні домовитися про надання додаткових гарантій. Разом із грантовою підтримкою з бюджету ЄС для субсидування відповідних процентних платежів це забезпечить добре скоординовану та дуже пільгову підтримку Україні.

Відбудова України

Потрібні великі глобальні фінансові зусилля, щоб відбудувати країну після постраждалих від війни, створити основи вільної та процвітаючої країни, закріпленої на європейських цінностях, добре інтегрованої в європейську та світову економіку, та підтримати її на її європейському шляху. . Поки російська агресія триває, загальні потреби у відбудові України ще не відомі. Тим не менш, важливо розробити основні будівельні блоки цих міжнародних зусиль уже зараз. Підтримка повинна мати середньо- та довгостроковий горизонт.

Зусилля відбудови мають очолювати українська влада у тісному партнерстві з Європейським Союзом та іншими ключовими партнерами, такими як партнери G7 та G20, а також інші треті країни, а також міжнародні фінансові установи та міжнародні організації. Партнерство між містами та регіонами в Європейському Союзі та в Україні збагатить та прискорить відбудову.

Міжнародна координаційна платформа, «Платформа реконструкції України», очолювана Комісією, що представляє Європейський Союз та українським урядом, працюватиме як всеохоплюючий орган стратегічного управління, відповідальний за схвалення плану реконструкції, розробленого та реалізованого Україною. , за підтримки адміністративного потенціалу та технічної допомоги ЄС. Він об’єднав би допоміжних партнерів та організації, включаючи країни-члени ЄС, інших двосторонніх та багатосторонніх партнерів та міжнародні фінансові установи. Український парламент та Європейський парламент братимуть участь як спостерігачі.

План реконструкції «RebuildUkraine», затверджений платформою, на основі оцінки потреб, стане основою для Європейського Союзу та інших партнерів для визначення пріоритетних напрямків фінансування та конкретних проектів. Платформа координуватиме джерела фінансування та їх призначення для оптимізації їх використання, а також відстежуватиме прогрес у реалізації плану.

Для підтримки плану реконструкції Комісія пропонує створити Механізм «Відновлення України» як основний правовий інструмент підтримки Європейського Союзу за допомогою поєднання грантів і позик. Воно буде закладено в бюджет ЄС, забезпечуючи таким чином прозорість, підзвітність і надійне фінансове управління цією ініціативою, з чітким зв’язком з інвестиціями та реформами. Він спирався б на досвід ЄС у рамках Механізму відновлення та стійкості, але був би адаптований до безпрецедентних викликів реконструкції України та супроводження її на її європейському шляху. Сам Механізм мав би специфічну структуру управління, яка забезпечувала б повну власність України.

Значний акцент буде зроблено на реформи верховенства права та боротьбу з корупцією, а інвестиції, приведені у відповідність до кліматичних, екологічних та цифрових політик і стандартів ЄС, допоможуть Україні вийти сильнішою та стійкішою після спустошення російського вторгнення.

Непередбачені потреби, викликані війною в Європі, значно виходять за межі засобів, наявних у нинішній багаторічній фінансовій структурі. Тому доведеться визначати нові джерела фінансування.

Запропонована архітектура є достатньо гнучкою для розміщення таких нових джерел фінансування. Додаткові гранти, які будуть надані Україні, можуть фінансуватися або за рахунок додаткових внесків держав-членів (і третіх країн, якщо вони цього захочуть) до Фонду та існуючих програм Союзу, таким чином скориставшись фінансовими механізмами та гарантіями Союзу для належного використання коштів або шляхом цільового перегляду багаторічної фінансової бази. Ці джерела також можуть фінансувати кредити, які будуть надані Україні в рамках Механізму. Однак, враховуючи масштаби позик, які, ймовірно, знадобляться, варіанти включають залучення коштів для позик від імені ЄС або з національними гарантіями держав-членів.

Члени коледжу сказали:

Урсула фон дер Ляєн, президент Європейської комісії, сказала:

«Неспровоковане та невиправдане вторгнення Росії в Україну спричинило жахливі людські страждання та масові руйнування по всій країні, змусивши мільйони невинних українців покинути свої домівки. Україна може розраховувати на повну підтримку ЄС. ЄС продовжить надавати короткострокову фінансову підтримку Україні для задоволення її потреб та підтримки основних послуг. І ми готові взяти на себе провідну роль у міжнародних зусиллях з відновлення, щоб допомогти відбудувати демократичну та процвітаючу Україну. Це означає, що інвестиції підуть пліч-о-пліч з реформами, які підтримають Україну на її європейському шляху».

 Валдіс Домбровскіс, виконавчий віце-президент з питань економіки, яка працює для людей, сказав:

«Підтримка ЄС Україні непохитна. Ми й надалі використовуватимемо всі доступні засоби, щоб допомогти нашому другу та сусіду протистояти неспровокованій і жорстокій агресії Росії. Нам потрібно зайнятися як забезпеченням щоденного функціонування країни, так і відновленням країни. Щоб задовольнити найнагальніші потреби України, ми передбачаємо надати невідкладні позики в рамках нової програми макрофінансової допомоги. У довгостроковій перспективі ЄС керуватиме великими міжнародними фінансовими зусиллями для відновлення вільної та демократичної України – співпрацюючи з такими партнерами, як G7, міжнародні фінансові установи та у тісній координації з самою Україною. Ми будемо разом з Україною на кожному кроці, щоб виправити руйнування, завдані війною Росії, і створити світліше майбутнє та нові можливості для її народу».

Жозеп Боррелль, високий представник/віце-президент з питань сильнішої Європи у світі сказав:

«ЄС залишатиметься непохитним у своїй солідарності з Україною та її підтримці, оскільки вона захищається від невиправданої та незаконної загарбницької війни Росії. Ми продовжуємо надавати Україні заходи військової допомоги».

Йоганнес Ган, Комісар з питань бюджету та адміністрування сказав:

«Європейський Союз і надалі підтримуватиме Україну та її народ і відіграватиме ключову роль у всіх політичних, гуманітарних, стійких та економічних зусиллях для вирішення короткострокових та довгострокових проблем. потреб, які повернуть Україну до миру та соціально-економічного відновлення. Я переконаний, що нова «платформа реконструкції України», очолювана спільно Україною та Комісією, а також запропонований нами механізм «Відновити Україну», допоможуть запропонувати Україні краще майбутнє. Це буде зроблено у тісній координації з усіма донорами».

Паоло Джентілоні, Комісар з питань економіки сказав:

«Знищення, яке Росія завдала Україні, не має прецеденту в післявоєнній Європі; а також нехтування міжнародним порядком, так кропітко побудованим протягом десятиліть. Сьогодні Європейська комісія викладає шлях, щоб допомогти новій Україні піднятися з попелу війни, так само, як наш Союз вийшов з-під уламків 1945 року. Разом з українською владою та у співпраці з нашими міжнародними партнерами ми мобілізуємо фінансування Україні потрібно подолати цей шторм – і «краще побудувати» свою економічну та соціальну інфраструктуру».

Олівер Вархелі, Комісар із питань сусідства та розширення сказав:

«Останніми тижнями ми стали свідками жахливих людських жертв та руйнувань, які ця війна завдала в інфраструктурі України. Ми швидко мобілізували допомогу та налаштовані підтримувати відбудову України. Реконструкція має повністю відображати потреби, визначені Україною, і бути міцно закріпленими в програмі реформ країни».