Довгострокові контракти 2.0: як зміняться вагонні аукціони Укрзалізниці
Укрзалізниця намагається сформувати ритмічні відвантаження зерна та пропонує учасникам ринку аукціони з продажу власних вагонів-зерновозів з горизонтом у 5 місяців
Правління АТ “Укрзалізниця” розглядає проєкт змін щодо довгострокової оренди вагонів. Про це пише REUA з посиланням на інформацію заступника директора департаменту комерційної роботи АТ “Укрзалізниця” Валерія Ткачова.
Наразі оприлюднено базову концепцію нових умов вагонних аукціонів від Укрзалізниці для обговорення з учасниками ринку, яким пропонується взяти участь в аукціонах з горизонтом планування у 5 місяців.
Зерновози
Як повідомив В.Ткачов, на аукціонах виставлятимуть лоти по 750 зерновозів: щодекадно УЗ надаватиме власний рухомий склад на 1 маршрут (50 зерновозів) і так 5 місяців поспіль (50 зерновозів на 3 декади протягом 5 місяців дорівнює заявленим у лоті 750 зерновозам).
Подібні лоти можна обирати за 4 вантажними полігонами – Одеська залізниця, Львівська залізниця, Південно-Західна залізниця та спільний майданчик – Придніпровська, Донецька та Південна залізниця. Всього 4 полігони по 750 зерновозів – це 3000 зерновозів.
Обов’язкова умова – ритмічне завантаження.
Переваги для вантажовласників – гарантована подача під навантаження протягом 5 місяців та фіксована ціна.
Таким чином, на даний момент АТ «Укрзалізниця» реалізує 100% власних вагонів через аукціони на ЕТС «ProZorro.Продажі» з різними горизонтами завантаження вагонів:
– поставка зерновозів через 7-9 днів після аукціонів;
– 1 місяць після проведення аукціонів;
– з горизонтом поставки зерновозів протягом 5 місяців після аукціонів.
*АТ УЗ планує в майбутньому пропонувати різні варіації лотів (за розміром лоту, за розміром добового навантаження, за горизонтом поставки ввагонів), щоб максимально задовольнити потреби учасників на українському зерновому ринку.
Напіввагони
Ситуація з напіввагонами дещо інша, пояснює В.Ткачов. Близько 50-60% напіввагонів законтрактовано на умовах довгострокових договорів; ще 10-20% вагонів цього типу реалізується на стандартних аукціонах «ProZorro.Продажі»; залишок, або 20-30% – розподіляється поза аукціоном, оскільки є зобов’язання УЗ перед державою забезпечувати вивезення енергетичного вугілля для ТЕЦ, солі, що імпортується вугілля з портів і т.д.
“До цього розподілу є багато питань. З цього приводу є багато незадоволених (20-30%), і до речі, УЗ також особливо не досить, але ми державна компанія (держава у нас акціонер)“, – прокоментував заступник директора департаменту комерційної роботи АТ “Укрзалізниця”.
Нагадаємо, у квітні 2020 року Укрзалізниця презентувала новий продукт для ефективної організації залізничної логістики – довгострокові контракти.
З червня 2020 року УЗ почала реалізвацію послуг перевезень у вагонах компанії на довгі терміни: чим довший термін замовлення послуги, тим нижча ціна за вагони. Договори з узгодженими строками та обсягами перевезень у вагонах УЗ передбачали побудову тривалих та вигідних умов співпраці для усіх учасників бізнеспроцесу з перевезення вантажів.
На тлі низьких цін на вагони влітку та восени минулого року УЗ дуже швидко здала у довгострокову оренду весь запланований парк зерновозів. А у січні 2021 року на «голандських аукціонах» через онлайн-систему «ProZorro.Продажі» Укрзалізниця змогла реалізувати понад 1,26 млн. таких вагоновідправлень: таким чином Метінвест-Шиппінг отримав напіввагони УЗ до 31 грудня 2024 року за мінімальною ставкою – грн.480/доба (тут і далі без ПДВ), тоді як стартова ціна складала грн.800/доба.
Проте вже у березні 2021 року, менш ніж за рік після старту проєкту, Укрзалізниця повідомила про намір переглянути невигідні контракти на довгострокову оренду вагонів.
Позначки: Prozorro, аукціони, довгі договори, довготривале планування, Ткачов, УЗ вагонний парк, Укрзалізниця