Що думають представники бізнесу та експерти щодо ініціативи “Укрзалізниці” здавати в оренду все її вантажні вагони через ProZorro.Продажі, опитування ЦТС.
У жовтні минулого року “Укрзалізниця” запустила пілотний проект по оренді вагонів через
ProZorro.Продажі. Тоді глава компанії
Євген Кравцов зазначив, що таким чином з’явиться реальний механізм отримання ринкової вартості за користування вагонами, а також це ліквідує можливість корупційних маніпуляцій. Передбачалося, що пілотний проект триватиме рік. Сказано зроблено. Після року “пілота” в компанії заявили, що 100% послуг з перевезення вантажів в вагонах “
Укрзалізниці” будуть реалізовуватися через майданчик
ProZorro.Продажі.
“Зараз буде рішення, яке багатьом сильно не сподобається … Виставляємо все вагони на ProZorro.Продажі. 100% піввагонів, зерновозів, цементовозів та іншого рухомого складу УЗ будемо реалізовувати через офіційну майданчик. Ніякого ручного управління і (в доповнення) розмов про тіньовому ринку” , – написав Євген Кравцов напередодні на своїй сторінці в Facebook.
На сьогоднішній день “Укрзалізниця” реалізує близько 30% піввагонів через майданчик ProZorro.Продажі. Щоб прийти до бажаної цифри в 100% потрібно узгодити ще ряд технічних питань. Зокрема, за словами керівництва компанії, потрібно передбачити не тільки продаж за ринковою ціною, а й подальше розміщення цих маршрутів в нитці графіка, враховуючи потужності станцій і пропускну здатність шляху, в тому числі в портах. І ці процеси не зможе забезпечити система ProZorro.
“Для цього потрібен наш програмний продукт, що дозволяє результати проведених торгів перенести на загальну карту перевезень. Ми його вже протестували при формуванні зернових маршрутів”, – додав він.
На ринку існує думка, що таке рішення носить політичний характер. Днями прем’єр-міністр Олексій Гончарук в прямому ефірі одного з телеканалів повідомив, що “корупція в” Укрзалізниці “, на жаль, триває. Вона там абсолютно дика: крадуть майже на всьому, і краю цьому не видно”. І заявив, що найближчим часом будуть прийняті кадрові рішення. Кількома днями пізніше Наглядова рада “Укрзалізниці” зазначив, що вітає будь-яку конструктивну критику і вказівка на недоліки, як цінний внесок в покращення показників компанії. Тому і звучать версії, що завдяки такому рішенню в керівництві залізничної компанії сподіваються відсторонитися хоча б від скандалів і звинувачень у спекуляції вагонами.
Рівні умови забезпечення локомотивною тягою вагонів приватних операторів і УЗ – основний ризик.
Політичне це рішення чи ні – в будь-якому випадку це зміна на ринку, яке буде мати свої наслідки для його учасників. Ми запитали у представників бізнесу, як вони ставляться до цієї ініціативи і як вона вплине на їх роботу?
Багато операторів і вантажовідправники відмовилися від коментарів, посилаючись на те, що поки не зрозумілі ключові умови роботи нової схеми розподілу парку: стартова ціна, формування лотів, пріоритетність маршрутних і графікових відправок. Адже зараз вони регулюються в ручному режимі. Запропонована ж система, якщо ми говоримо про досягнення однієї з цілей – позбавлення від корупції – повинна буде заробити в повністю автоматичному режимі. Втім, основний ризик відзначають вже сьогодні – це рівні умови щодо забезпечення локомотивною тягою для перевезень у вагонах приватних і УЗ-шних компаній. Бізнес побоюється, що пріоритет може бути відданий парку УЗ, а приватні оператори будуть обслуговуватися за залишковим принципом. Це може привести до ще більшого хаосу на дорогах і звести нанівець всі переваги від нових правил роботи в розподілі вагонного парку УЗ.
Олександр Ткачук, власник “Квадро Центр”
Я особисто вітаю таку ініціативу. Подача під навантаження 100% вагонного парку “Укрзалізниці” через ProZorro.Продажі є кроком до поліпшення операційної ефективності компанії. За умови дотримання положень договорів, які пропонувала залізниця під час проведення експерименту з подачі вагонів під навантаження із застосуванням вищевказаної системи, підготовка і реалізація цієї ідеї призведе до:
- ревізії і приведення в належний технічний та комерційний стан рухомого складу;
- поліпшення руху (гарантована подача вагонів в термін потребує “хірургічному” управління рухом);
- повної відповідності вантажних перевезень графікам, чого не відбувалося раніше;
- повної маршрутизації вантажних перевезень, а значить скорочення надлишкової мережі;
- поліпшення руху порожніх вагонів за рахунок залучення додаткових потужностей магістральної і маневрової тяги;
- встановлення рамок планування.
Сподіваюся, що наступним кроком після організації належної подачі вагонів, буде організація належних перевезень вантажів вчасно і безпечно.
Щодо операторів приватного рухомого складу, слід зазначити, що до моменту автоматизації та реалізації ідеї 100% подачі всіх вагонів (НЕ частково, не під маршрутні відправки, не під один вид вагона) з ProZorro.Продажі, приватні оператори стануть приватними перевізниками з власною залізничною інфраструктурою .
Озвучена ідея нереалістична. “Укрзалізниця” не здатна працювати з асиметричною інформацією, а це про потреби клієнтів, кількості вагонів (лотів), наявності величезних ресурсів. Як на мене – це провокація в сторону розробників ProZorro.Продажі, оскільки сама постановка задачі та її реалізація потребує значних ресурсів і часу.
Також новину можна трактувати як створення нового продукту, відмінного від експерименту з подачі вагонів. Новий МЕСПЛАН? Або нова залізнична база вантажоперевезень під створення комерційного продукту (боти, біржі, маркетплейси і т.д.)? Відповідей немає. Поки що…
Валерій Ткачов, голова ради “Центру розвитку логістики”
Ця ініціатива стосується розподілу тільки вагонів “Укрзалізниці”. Її мета – прибрати корупційні схеми при розподілі вагонів, і це правильне рішення.
Наслідки від впровадження цієї ініціативи двоїсті.
З позитивного: більш прозорий, ринковий механізм розподілу вагонів і додаткові кошти для “Укрзалізниці” (в основному, за рахунок аграрного ринку).
З негативного: чергове підвищення вартості перевезення вантажів (в першу чергу для аграріїв), обмежена кількість точок відвантаження, звідки можна відвантажити графікових відправку з зерном в вагоні ЦТЛ (в основному, ці вагони будуть використовувати великі компанії для відвантаження з власних потужних елеваторів; малий і середній бізнес буде обмежений в можливості використовувати вагони ЦТЛ), монополізація великими компаніями з власної залізничної інфраструктурою ринку перевезень зерна залізничним транспортом.
Уже зараз “Укрзалізниця” розподіляє свої зерновози тільки під графікових відправки (+ 20% до залізничного тарифу). На грудень 2019 року був розподілено 450 маршрутних графікових відправок через закриті торги в програмі “Укрзалізниці” (АС Клієнт). Проведення цих торгів показало ряд недоліків програми: учасники торгів не бачать ставки конкурентів; відсутня можливість підняти ставку за використання вагонів; наявність посередників в торгах; нестиковка потужностей елеваторів з заявками на відвантаження тощо).
За підсумками торгів деякі великі компанії “пролетіли” з відвантаженням і спеціально для них було додано більше 100 графікових відправок на грудень 2019 року. Тому застосування програми ProZorro.Продажі дозволить організувати торги в прозорому, конкурентному режимі.
Асоціація “Укрцемент”
На цементну галузь це вплине виключно негативно, оскільки спричинить за собою як подорожчання доставки сировини, так і подорожчання доставки готової продукції до споживача і робить неможливим виконання плану перевезень.
Даний план реалізації рухомого складу (приватних вагонів) ставить під загрозу доставку власного рухомого складу як завантаженого, так і порожнього оскільки відповідальність залізниці буде лягати за доставку вагонів за договором ProZorro.Продажі, а оскільки технічних можливостей забезпечити даними рухомим складом і локомотивами у компанії немає , то це унеможливлює ритмічну роботу великих підприємств і холдингів, які будуть страждати через недоставляння сировини і готової продукції.
Також вагомим чинником є те, що дана система продажу повністю не пристосована для всіх споживачів як технічно, так і програмно.
Як висновок можемо повторити те, на чому наполягали і ми, і інші асоціації великих вантажовідправників: ми рішуче проти будь-яких ініціатив, які ведуть до подорожчання перевезень, прямим або непрямим чином – до створення в Україні незалежного регулюючого органу – Національної комісії з регулювання на транспорті (НКРТ ), функцією якого і буде аналіз впливів таких ініціатив на цілі галузі економіки. Тільки таким чином можна буде взяти під контроль ситуацію з постійним конфліктом власних інтересів УЗ з інтересами вантажовідправників: металургів, зерновиків, хіміків, енергетиків, цементників і т.д.
Юрій Щуклін, член логістичного комітету Європейської Бізнес Асоціації
Сьогодні єдиним суттєвим обмежувачем є вивантаження в портах. Потужність всіх портів – 2 тис. зерновозів на добу. Якщо прибуває більше – якийсь порт закривається на конвенцію. У грудні майже у всіх виробників, які працюють за форвардними контрактами, термін остаточної відвантаження – 31 грудня. “Укрзалізниця” про це знає. У грудні виходить природний ажіотаж. Люди зараз заради виконання контрактів змушені йти на торги і закладати в перевезення всю свою маржу, тільки тому що в серпні вони не знали ощасливить їх УЗ чи ні. Саме поняття торгів йде в розріз з поняттям раннього планування.
Я не проти підвищення ціни, навпаки – вважаю, що вона повинна бути справедливою. Але ми про неї повинні знати мінімум за 4-5 місяців до запланованого перевезення організованої, щоб ми врахували її в контрактах. Рішення є – давайте вирішимо “Укрзалізниці” в пікові місяці ставити півтора лічильника, нехай вона бере свої гроші, тільки нехай вона розподілить 2 тис. добової вивантаження вагонів до початку врожаю.
Мета УЗ – заробити на ажіотажі і на це у них всього два місяці. Тому що кількість приватного парку така велика, що ніхто не буде в березні і квітні ходити за вагонами “Укрзалізниці”. Вони бачать, що люди готові платити зверху по 10-15 тис. грн на один вагонорейс і вони хочуть заробити це офіційно, і щоб при цьому їх не можна було звинуватити в тому, що вони підняли ціну.
Потрібно було б графікувати рух всіх типів вагонів і вже вантажовідправник вирішував би, поїде по цій нитці графіка приватний парк або ЦТЛ – тоді це були б чесні торги і була б конкуренція між парком УЗ і приватним.
Але всі ті, з ким “Укрзалізниця” зараз таким чином поступила, більше їй довіряти не будуть. А це загрожує тим, що ті 10 тис. вагонів, які є у УЗ, в наступному врожаї будуть працювати тільки в піковий сезон три місяці, а ми будемо користуватися приватним парком.
У грудні на добу з 2 тис. вагонів, які будуть приїжджати в порт, 1 тис. – вагони ЦТЛ, що рухаються по ниткам графіків, інші – приватний парк. Служби перевезень будуть віддавати пріоритет графікових отправкам, і приватний парк буде їхати повільніше. Але, якщо б ринок був одноголосним, потрібно було б графікувати рух всіх типів вагонів і вже вантажовідправник вирішував би, поїде по цій нитці графіка приватний парк або ЦТЛ – тоді це були б чесні торги і була б конкуренція між парком УЗ і приватним, а ціна йшла б на зниження.
Позначки: Prozorro,
аукціони,
вагонний парк,
УЗ,
участники ринку