Україна зацікавлена у співпраці з провідними компаніями США у сфері інфраструктури. Про це заявив Міністр інфраструктури Володимир Омелян на заході з нагоди початку роботи Першої офіційної торговельної місії США в Україні (прес-служба).

Перша офіційна торговельна місія США в Україні, яка включає 12 великих американських компаній у сфері інфраструктури, енергетики та сільського господарства, розпочала роботу з метою пошуку цікавих інвестиційних можливостей в України.

Марі Йованович, Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні висловила підтримку учасникам заходу:

Я рада вітати Торговельну місію США в Україні. Ця місія дуже важлива, вона показує, що україно-американські економічні відносини сильні та стабільні. І це також показує, що Україна рухається у правильному напрямку.  

Морган Вільямс, президент Американо-Української Ділової Ради (U.S.-Ukraine Business Council/USUBC)також позитивно відзначив прагнення Міністра інфраструктури реформувати сферу залізничних перевезень:

Я дуже радий, що сьогодні на зустрічі присутній Міністр інфраструктури Володимир Омелян, і я хочу підкреслити, що одна із найважливіших реформ, яка має бути зроблена – це реформа української залізниці. Ми мусимо зруйнувати монополію УЗ, і ми мусимо зробити це зараз.

Володимир Омелян, Міністр інфраструктури України:

Ми закумулювали 1 млрд доларів на модернізацію Укрзалізниці. Ми маємо контракт Укрзалізниці із General Electric на поставку дизельних локомотивів. Ми очікуємо, що скоро в Україну зайдуть  великі світові та американські оператори локомотивів. Давайте зробимо це разом, давайте зберемо всі ці шматочки мозаїки в одну картинку і побачимо, як приватні локомотиви везуть приватний рухомий склад з полів до морських портів.

Я буду дуже щасливий, коли за результатами цього заходу, всі ті 4 компанії, які представлені в інфраструктурній панелі, підпишуть як мінімум 4 контракти з Україною наступного року.

Міністр інфраструктури України Володимир Омелян провів зустріч з представниками провідних американських компаній: Greenbrier, Baron Services, Bechtel та Caterpillar.

Міністр інфраструктури подякував за практичний інтерес до співпраці у напрямку розвитку та модернізації інфраструктури України, поінформував щодо перспективних інфраструктурних проектів, в яких можуть взяти участь американські компанії.

Володимир Омелян наголосив на готовності Міністерства інфраструктури надавати всебічну підтримку взаємовигідному співробітництву з іноземними партнерами, сприяти залученню провідних практик та кращих прикладів світової транспортної інфраструктури для розбудови транспортної системи України.

Міністр інфраструктури Володимир Омелян обговорив з менеджером з глобального розвитку бізнесу компанії  Baron Services Сергієм Брайляном перспективи  співпраці  у запровадженні інтелектуальних транспортних систем з акцентом на безпеку руху, моніторингу та управління рухом. Очільник Міністерства зазначив, що технології з аналізу і прогнозування погоди, які представляє Baron Services, можуть бути потенційно цікавими для аеропортів України.

Компанія Baron Services, заснована в 1989 році, є провідною компанією США з розробки, виробництва та впровадження комплексних приладів (метеорологічні радари) та цифрових рішень у галузі моніторингу погоди, прогнозування, попередження і розподілу даних (числові моделі прогнозування погоди, аналітичне програмне забезпечення і дисплеї, а також системи раннього попередження). Серед клієнтів і партнерів − Національна метеорологічна служба США, Федеральне управління цивільної авіації та Міністерство оборони США.

Володимир Омелян зазначив, що Міністерство інфраструктури України відповідно до Концепції розвитку цифрової економіки та суспільства України на період 2018-2020 років та Національної транспортної стратегії України на період до 2030 року розробляє проекти використання цифрових технологій, зокрема, проект “Інтернет речей” (”Internet of Things”) на транспортній інфраструктурі з можливостю моніторингу та управління транспортними потоками, використання датчиків безпеки, моніторингу дорожніх умов, надання відповідних послуг для користувачів дорожнього руху та їх оптимізації. Разом із учасниками ринку у 2019 році планується пілотний проект із використання проекту “Інтернету речей” з використанням технологій 5G. Міністерство інфраструктури вже розпочало проект автоматичного зважування габаритного транспорту в русі “Weight-in-Motion” разом із Укравтодором та Світовим банком для забезпечення безпеки дорожнього руху, контролю за вагою вантажівок та забезпечення відповідності перевезення вантажів всім необхідним стандартам.

Міністр інфраструктури також обговорив з менеджером з розвитку бізнесу компанії Bechtel Крістофером Дженніонсом перспективні інфраструктурні проекти, в яких компанія може брати участь, зокрема, концесію залізничних станцій та будівництво швидкісної залізниці Одеса-Київ.

Bechtel − найбільша інженерна та будівельна компанія США з 120-літнім досвідом роботи. За роки роботи компанія Bechtel  побудувала понад 27 тис. км доріг, 390 електростанцій, 50 гідроелектростанцій.  Нею було реалізовано понад 300 проектів у сфері залізниці та метро, 80 проектів у портах і 96 в аеропортах.

Володимир Омелян під час зустрічі з Директором з продажів компанії Caterpillar Ніколой Ратіолой повідомив, що Україна вживає всіх заходів для створення конкурентного транспортного ринку, забезпечення рівного доступу до інфраструктури, впроваджує інноваційні моделі розвитку та залучення інвестицій, включаючи значні кошти на відновлення рухомого складу ПАТ «Укрзалізниця» у наступні декілька років.

Володимир Омелян висловив сподівання на подальшу плідну співпрацю між сторонами у пошуках технічних рішень для модернізації локомотивів, які експлуатуються українськими залізничними підприємствами.

Представники Caterpillar у свою чергу заначили, що компанія зацікавлена вийти на український ринок не тільки як виробник локомотивів, а й представити повний спектр спецтехніки.

Компанія Caterpillar − є найбільшим у світі виробником будівельного обладнання і одна з провідних корпорацій з виробництва найбільшої спецтехніки у США та світі. Виробляє будівельну, залізничну, сільськогосподарську техніку, дизельні та газові двигуни, устаткування та техніку для гірничодобувної промисловості.