Без підтримки правоохоронних органів, а також участі приватних операторів нам не подолати проблему розукомплектування вагонів, що набула катастрофічних масштабів
Проблема крадіжок гальмівного обладнання вантажних вагонів набула загрозливих масштабів і потребує негайного вирішення всіма можливими засобами, адже вона безпосередньо пов’язана з безпекою руху. Відсутність частин гальмівної системи може призвести до непередбачуваних наслідків, навіть до аварій і катастроф, – розповів Олег Мотін, директор Департаменту вагонного господарства ПАТ “Укрзалізниця”, 17 жовтня на конференції “Вагонобудування та ремонт рухомого складу в Україні”. Записали журналісти info.uz.ua
Викрадені гальма
Щодоби ми фіксуємо від 40 до 60 відчепів вагонів у ремонт через відсутність гальмівного обладнання. Загалом же, за найскромнішими підрахунками, з розкомплектованими гальмами — від 14 до 20 тис. одиниць робочого парку. Вражають результати нещодавньої перевірки: вже у перший день ми зупинили 2,6 тис. вагонів, із яких 500 — навантажених. Через цю проблему постійно виставляються вагони і на стикових станціях із сусідніми державами.
Усе почалось із затяжок (вагою 20 кг), які здавали на металобрухт. Потім злочинці перейшли до головних магістральних частин, які в серцевині мають кольоровий метал. Їх спочатку також здавали на металобрухт. Та згодом утворились організовані злочинні угрупування, які здійснюють придбання краденого, пофарбування, нанесення нових номерів і клейм, підробку сертифікатів якості, документів про приймання продукції. У підсумку викрадені запчастини під виглядом нових реалізують тим же постраждалим власникам вагонів. Тобто одне й те саме обладнання обертається по колу в межах України.
Департамент безпеки перевіряє
При цьому спостерігається кругова порука. Ми зверталися до власників приватних вагонів із проханнями розповісти про тих, хто з наших працівників депо, станцій або постачальників пропонує деталі сумнівного походження. Проте зворотного зв’язку практично немає. Наразі цим питанням займається Департамент безпеки Укрзалізниці. Він проводить низку комплексних перевірок експлуатаційних підприємств, разом із інспекторами зі збереження рухомого складу. Ми намагаємося виділити людей, які займаються або пособництвом, або безпосередньо цією «роботою». Перевіряємо правильність нарахування плати за ремонти, використання запчастин і матеріалів, зокрема на ремонт приватних вагонів.
Крім того, ми неодноразово, майже щомісяця, звертаємося до правоохоронних органів — Генеральної прокуратури, Національної поліції, Служби безпеки України — з проханням посилити покарання за такий вид крадіжок. Дуже показовий приклад: нещодавно затриманий оглядач вагонів, який привласнив дев’ять приладів (сума збитку — 46 тис. грн), відбувся штрафом у розмірі лише 1,7 тис. грн. Щодо цього факту ми спрямували звернення до прокуратури Вінницької області, адже вважаємо вирок таким, що не зупиняє правопорушення, а навпаки, лише сприяє злочинності.
Зазначу також, що з 14,5 тис. виявлених нами випадків крадіжок щодо 8 тис. було відмовлено в порушенні карної справи. Причини — або «відсутність підстав», або «недостатність суми збитку», або ж злочин відбувся не на території, підконтрольній тому чи іншому органу правопорядку. Всі ці питання ми хочемо порушити на зустрічах з представниками Генпрокуратури та Нацполіції, що заплановані найближчим часом. Проблема — державного рівня, тож правоохоронці мають активніше нам допомагати її вирішити. В інтернеті чимало оголошень щодо продажу запчастин, та, на мою думку, нескладно було б виявити злочинців і показово їх покарати, тільки зробивши кілька контрольних закупівель.
Логконтроль на деталь
Зі свого боку ми проводимо активні заходи щодо боротьби з крадіжками. Із 16 жовтня запрацювала додаткова довідка ВУ-35, яка відтепер містить інформацію не лише про комплект литва і коліс, а й про номерні деталі авторежиму та інших магістральних частин гальмівних систем. Наразі ми наповнюємо базу, а згодом будемо встановлювати логічні контролі й пошук деталей. Є домовленості з виробниками щодо підтвердження оригінальності їх продукції.
Крім того, видане розпорядження про заборону оглядачам вагонів перебувати на коліях станцій з частинами гальмівної системи. При виявленні таких людей співробітники воєнізованої охорони повинні сповіщати відповідні правоохоронні органи. Ремонт гальмівних систем дозволено виконувати лише на ПТО чи на вагоноремонтних підприємствах за пред’явлення документів, що свідчать про оригінальність деталей.
Впроваджуються й технічні засоби у боротьбі з розукомплектуванням. Так, весь рухомий склад Укрзалізниці, а також приватний, за бажання власників, проходить відповідну модернізацію при виконанні планових видів ремонтів. Ми вітаємо всі типи вдосконалення конструкції вагонів, які б унеможливлювали крадіжки. Готові розглянути пропозиції власників щодо обладнання вагонів системами автоматизованого контролю, навіть вже є визначені місця для розташування датчиків, дані з яких згодом зчитуються підлоговими пристроями. Досвід впровадження таких систем є, зокрема, у наших колег на Казахстанській залізниці.
Наголошую, що проблему можна вирішити лише спільними зусиллями. Якщо власники вагонів будуть покривати тих, хто займається крадіжками, ми не досягнемо успіху. Повідомляйте нас про випадки постачання обладнання сумнівного походження! Пам’ятайте, що сьогодні деталь вкрали у когось іншого, а завтра мішенню для злочинців з великою ймовірністю стане ваш рухомий склад. Крім того, звертаюся до ремонтних підприємств із закликом закуповувати лише легальну продукцію.