Поки неясно, коли на залізницю прийде приватна тяга – “Укрзалізниця”
Директор департаменту локомотивного господарства “Укрзалізниці” Сергій Павлов під час RAIL EXPO-2018 розповів про критичний знос тяги, появі приватних локомотивів і плані закупівель. Матеріал підготовлено – Delo.ua
Інвентарний парк тягового рухомого складу “Укрзалізниця” на сьогодні складається з 1628 магістральних електровозів, 680 магістральних тепловозів і тисячі двісті п’ятдесят вісім маневрових тепловозів.
На сьогодні середній знос локомотивів становить 96,8%, у тому числі електровозів 93,3%, магістральних тепловозів – 99,6%, а маневрових тепловозів – 99,9%. Середній вік електровозів складає 40,6 років при нормативному віці в 30 років, магістральних тепловозів – 30,7 років при нормативних 20 років, маневрових тепловозів – 35,8 років при нормативних 25 років.
Технічний стан локомотивів на сьогодні в значній мірі визначається незадовільними темпами оновлення парку при високому ступені зносу. Починаючи з 1996 року, спільно з фахівцями наукових організацій розробляються і вводяться в дію технічні умови на продовження терміну служби існуючого локомотивного парку, згідно з якими виконується капітальний ремонт (КРП, капітально-відновлювальний ремонт) з подовженням терміну служби на 15-20 років в залежності від серії локомотива.
Найближчим часом значна частина тягового рухомого складу відпрацює подовжений термін експлуатації і буде списана через загрозу руйнування, викликаного “втомою” металу. Іншими словами, якщо не оновлювати парк локомотивів, згодом УЗ перейде критичну межу безпечної експлуатації тягового складу. Коли возити буде нічим, а якщо і буде чим, то це буде вкрай небезпечно.
Світло в кінці: перспективи
Прогнозний розрахунок необхідної парку локомотивів з урахуванням їх списання і з урахуванням виконання плану УЗ щодо подальшої електрифікації залізниці показали, що до 2025 року УЗ потрібно закупити мінімум 310 нових локомотивів. З них 110 вантажних електровозів змінного струму, 40 вантажних електровозів подвійного живлення, 90 пасажирських електровозів подвійного живлення і 70 вантажних тепловозів.
Закупівля тепловозів передбачена рамковими угодами з General Electric. Договір передбачає поставки до 225 тепловозів до 2034 року і модернізацію до 75 тепловозів існуючого парку УЗ.
Сьогодні договір з General Electric щодо сервісного обслуговування “верстається”, є певні питання. Ми хочемо, щоб цей договір був. Це не означає, що ми не в змозі працювати з новою технікою, але є певні моменти, труднощі в постачанні оригінальних запчастин, а також технічної рідини. Частина локомотивів від General Electric піде на Мелітопольський вузол – це руда, частина – на Одеський вузол – це зерно.
Ми поки не знаємо, коли на залізницю прийде приватна тяга, оскільки закон про залізничний транспорт поки ще не прийнятий.
На сьогодні в Україні немає правових підстав для того, щоб локомотиви були у володінні інших підприємств, крім того, їх не можна допустити в загальну мережу залізниць. Чи не визначені їх права, відповідальність і зобов’язання, не створені передбачені директивами ЄС агентства залізничного транспорту, орган сертифікації системи управління безпекою залізничних підприємств підприємств, не визначено поняття сертифікату безпеки.
Яка робота в цьому напрямку ведеться на ПАТ? Була створена робоча група, зобов’язаннями якої стало вирішення питань, пов’язаних з ринком приватної тяги. За результатами її роботи прийнято рішення підготувати документ, необхідний для затвердження оптимальних основних умов фінансового лізингу.
Є проекти з фінансового лізингу з приватними компаніями, є проект надання можливості приватним маневровим локомотивів виходити на залізницю загального користування для прискорення операційної діяльності. На сьогодні ці проекти на стадії розгляду, тому як законодавча база не дозволяє в повній мірі ці проекти використовувати. Крім того, до кінця не з’ясоване питання диспетчеризації.
Використання приватних локомотивів на умовах оренди можливо, але робити це потрібно на умовах закону про державні закупівлі і при наявності таких факторів, як тендерна процедура закупівлі послуг з оренди тяги, вартість орендної ставки майна, техніко-економічне обґрунтування по оренді та узгодження зазначеної процедури правлінням ПАТ “Укрзалізниця”.