Туреччина та РФ узгоджують морський коридор для вивозу українського зерна. Україну на перемовини не запросили
Туреччина та РФ досягли попередньої угоди про морський коридор для вивозу українського зерна з Одеси. Київ не брав участі у перемовинах щодо експорту українського зерна.
Попередній план, запропонований РФ та Туреччиною, дозволить розмінувати акваторію поблизу Одеси та має гарантувати безпечний вихід кораблів із Чорного моря під егідою ООН. Туреччина має на меті створити центр у Стамбулі для моніторингу та координації вантажів. За словами співрозмовників, Україна не брала безпосередньої участі в переговорах. Про це інформує Цензор.НЕТ з посиланням на Bloomberg.
Крім того, Росія вимагає можливості інспектувати кораблі, які прямують в Україну, на предмет зброї, але Київ такі умови відкидає.
Раніше уряд президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана запропонував військову допомогу для розмінування вод біля берегів Одеси та супроводу зернових суден. Водночас Україна поки не схвалює цей план, через ризик того, що зняття оборони берегу може залишити життєво важливий порт відкритим для російського нападу.
Туреччина сподівається, що схвалення попередньої пропозиції Організацією Об’єднаних Націй (ООН) може ослабити безпекові занепокоєння. Очікується, що в середу, 8 червня, сторони обговорюватимуть план під час візиту міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова в Анкару. Наразі немає розуміння, чи направить Україна свого представника.
Згодом Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що ані він, ані міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба не були запрошені на зустріч в Анкарі 8 червня, на якій розглядатиметься питання чорноморського судноплавства. Про це повідомляє “Інтерфакс-Україна”.
Президент також повідомив, що переговори про вивезення зерна ведуться з ООН, а також з країнами Балтії та з Польщею – про вивезення певного обсягу залізницею, проте цей напрямок не є пріоритетним через великі терміни постачання.