В Україні вже накопичилося російського військового металобрухту на 45 млн долл
Переробка військового металобрухту складний процес, але принесе окрім чорних ще й кольорові та дорогоцінні метали.
ЗСУ за сім тижнів війни знищили 5000 одиниць російської техніки, пише REUA. За грубими підрахунками видання Forbes російський військовий металобрухт на українській землі містить близько 85 тисяч тонн металу:
- близько 75 000 тонн — вуглецева та нержавіюча сталь;
- 2 500 тонн — алюміній;
- тисяча тонн — мідь;
- понад 360 тонн титану та магнію;
- 10 кг платини, 18 кг золота та 1,2 тонни срібла.
Загальна вартість усього цього металобрухту становить $45 мільйонів:
- $31 млн принесе брухт чорних металів;
- $8 млн – мідь;
- $4 млн – алюміній;
- $1 млн – інші кольорові метали;
- $1 млн – дорогоцінні метали.
Військовий брухт має свою специфіку, каже Олександр Шейко, в.о. голови Науково-експертної ради асоціації «УАВтормет». Утилізація військового металобрухту, за його словами, є більш складним і трудомістким процесом, що вимагає контролю з боку держави. Сам метал потрібно відсортувати та повністю очистити.
Частина танка, що залишилася, сортується за видами металів, які можуть бути продані на відкритих аукціонах або передані оборонним підприємствам.
Танк складається з різних типів металу, частка яких може відрізнятись залежно від моделі танка. Узагальнено це виглядає так:
- Компоненти із легованої сталі. Така сталь має специфічний хімічний склад, що обмежує її використання у звичайному металургійному процесі. До війни такий метал могло переробляти одне підприємство – «Дніпроспецсталь». У бронетехніці вміст такого металу може сягати 40%.
- Компоненти із вуглецевої сталі або чавуну. Вміст таких компонентів у середньому не перевищує 30%, але їх сортування досить затратне і потребує спеціальних навичок.
- Компоненти із кольорових металів. Насамперед це двигун та його частини, електропроводка, різноманітні електронні системи. Таких металів у танку до 15%.
Для розуміння масштабу: у 2021 році загальна заготівля металобрухту в Україні – 4,1 млн т. Українські металургійні заводи для виробництва сталі використали 80% цього металобрухту.
Позначки: брухт, війна