Укрзалізниця переконує, що врахувала рекомендації Антимонопольного комітету у новій редакції договору, а зауваження представників вантажовласників називає необ’єктивними та непослідовними. 

Від завтра, 1 липня, Укрзалізниця вводить в дію новий договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом. Обговорення щодо його положень тривали близько року, але однозначного сприйняття документу учасниками ринку немає й досі.

Ілюстративне фото з trainpix.org

Найзапекліші дебати відбувалися навколо вартості та умов надання власних вагонів перевізника.

АТ «Укрзалізниця» переконує, що втратила монопольне становище на ринку вагонів: власний вагонний парк УЗ складає близько 50 % від загальної кількості на ринку (по деяким видам – менше 35 %). Отже, якщо вагонний ринок є конкурентним, то умови надання власних вагонів мають визначатися товариством самостійно за вільними тарифами на підставі статті 58 Статуту залізниць України.

Введення в дію нових ставок плати товариство за рекомендаціями АМКУ відтермінувало до 1 жовтня 2020 року.  У якості компенсатора Укрзалізниця погодилася на значні поступки на користь ринку стосовно застосування вільних тарифів з 1 жовтня 2020 року:

– Не буде нараховуватися компенсація витрат на перевезення у порожньому стані власного вагону перевізника після «подвійних операцій» (навантаження відразу після вивантаження);

– При визначені плати за використання власних вагонів перевізника під час перевезення у міжнародному сполученні маршрутних поїздів буде застосовуватися швидкість 320 км/добу (зараз така швидкість застосовується при перевезенні у внутрішньому сполученні);

– Передбачена знижка 25% до плати за користування для вагонів, які приймаються до перевезення у складі маршрутної відправки.

Запроваджено «голландські» аукціони та «довгострокові» договори, які дозволяють вантажовласникам отримувати послуги з використання вагонів за ринковими прогнозованими цінами.

За рекомендаціями АМКУ переглянуті деякі умови договору,:

Термін підписання замовниками розрахункових документів збільшено до 2-х робочих днів, а також уточнено, що списання коштів замовників можливе лише за умови наявності для цього достатніх правових підстав;

– Надано можливість оформлення одного перевізного документу для групи навантажених вагонів різних власників та здійснити оплату за їх перевезення як за маршрутну відправку;

– Передбачено дзеркальну відповідальність перевізника за пошкодження вагонів та за подачу  замовнику вагонів перевізника  в неочищеному стані;

– Конкретизовані причини відмови перевізника в погодженні планів перевезень вантажів у випадку «відсутності «технічної» та «технологічної» можливості»;

– Враховані пропозиції щодо відповідальності при затримках вагонів під час перевезення, оскільки така відповідальність замовників передбачена правилами;

Уніфіковані умови надання послуг з організації накопичення вагонів та перевезення спеціальних вантажів; запроваджено послугу з контролю використання кодів платника (безоплатна та з особливими умовами використання, зі щомісячною абонплатою).

АТ «Укрзалізниця» залишила умови, які існують з 2018 року і не суперечать антимонопольному законодавству:

врахування додаткового часу (Тдод) в формулі для визначення розміру плати за використання власного вагону перевізника у процесі перевезення. Він є частиною загального розрахункового часу, за який стягується плата за використання вагона під час перевезення, відповідно до нормативних термінів доставки вантажів в певних типах вагонів. Натомість, інші власники вагонів розраховують плату за фактичний час, який переважно перевищує розрахунковий час, визначений АТ «Укрзалізниця», та таким чином усі ризики, пов’язані із затримками вагонів під час руху, покладають на вантажовласників.

округлення неповних діб до повних при розрахунку оплачуваного часу використання власних вагонів АТ «Укрзалізниця» в процесі надання послуг під час перевезення, відповідно до Правил обчислення термінів доставки вантажу.

Нагадаємо, що Укрзалізниця декілька раз була змушена переносити дату введення нового Договору. Нову редакцію договору затверджено рішенням правління АТ «Укрзалізниця» 19 травня 2020 року та надіслано до АМКУ.

З текстом договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом можна ознайомитися тут.

Позначки: ,