Проте є й негативні моменти, на яких варто акцентувати увагу . Головний – зумовлений стрімким зростанням парку спеціалізованого рухомого складу. Станом на 1 вересня в Україні нараховувалося уже понад 25 тис. зерновозів, на 5 з гаком тисяч більше, ніж торік. Саме стільки придбали приватні власники протягом року. В результаті додатково Укрзалізниця отримала 103 поїзда, що завантажують її інфраструктуру. Це дуже велика кількість, що зумовлює ріст числа складів на колесах.
Зважаючи на такий профіцит рухомого складу. Від того, що хтось купуватиме далі зерновози ми матимемо або збільшення порожняку або ріст складів на колесах під портами.
Крім того, гострою проблемою й надалі залишається сезонність перевезень (значне зменшення влітку та збільшення восени). Ліквідувавши її шляхом інвестування в нові елеватори, можна додатково отримати 25% росту обсягів перевезень до сьогоднішніх показників.
Якщо говорити стратегічно, Укрзалізниця приготувала плацдарм для перевезення 5–5,2 млн т на місяць зернових , за умови повної маршрутизації та максимального нівелювання сезонності (наразі максимальний показник за місяць становив до 3,7 млн. т ) Для цього збільшили кількість маршрутних станцій до 164. Якщо кожна з них буде відправляти у 3 дні по одному маршрутному потягу із 54 вагонами, що обертатимуться за графіком 4,5 доби, то, в сукупності з ретельним плануванням та графіковими відправленнями УЗ вже сьогодні готова везти 60-65 млн.т . «Справа за консолідацією вантажів на маршрутних станціях, ритмічно, протягом всього року. Для цього потрібні інвестиції в інфраструктуру із зберігання зерна і адекватне планування з боку вантажовласників. Якщо ми перевозитимемо 60 млн т, враховуючи сьогоднішню пропорцію між видами транспорту, то до врожаю у 100 млн т (саме стільки в перспективі прогнозують зерновики ) Укрзалізниця готова. Тепер справа за іншими учасниками процесу. Самими зернотрейдерами , портами , тощо .
Постійно в сторону Укрзалізниці лунають закиди щодо достатньо прагматичних рішень по відношенню до кількості станцій з відвантаження зерна в країні. Тут слід відмітити , що запроваджена рік тому маршрутизація дала свій ефект у вигляді росту обсягу перевезень на 25%. Крім того спонукала зернотрейдерів до інвестицій у свої елеваторів потужності для отримання статусу маршрутної станціі . Своїми діями ми підштовхуємо ринок зернових до підвищення ефективності та врахування економічних інтересів Укрзалізниці . Це нормальні партнерські стосунки. Слід відмітити , що ринок поступово сприймає це. І лише ті , хто хоче без жодних інвестицій , за рахунок фермерів та Укрзалізниці швиденько скупити за дешево врожай і миттєво вивезти його в порти не лишивши доданої вар тості в країні продовжує активно створювати «опір» знищенню невигідних для країни схем. Але назад дороги вже нема . Економіка , як і математика вперті науки. Переможе правда і Украіна.
І на підтвердження трохи цифр , якими значно простіше доказувати свою позицію:
Станом на 23 вересня 2019 року зібрано 43,3 млн. тонн зернових (+7,9%). Для порівняння, станом на 28.09.2018 було зібрано 40,1 млн. тонн зернових. Отже можемо констатувати, що відбулося незначне збільшення обсягів ранніх зернових. Далі все залежатиме від врожаю пізніх культур. Прогнози на 2019-2020 МР і МінагроУкраїни, і Міністерства сільського господарства США говорять про очікування росту від 4,7% ( до 73,4 млн. тонн) та до 7,0%. (до 75 млн. тонн) відповідно.
Протягом маркетингового сезону 2018/2019 року УЗ перевезла зернових вантажів на 10% більше ніж попереднього сезону. Перевезення нового маркетингового року 2019/2020 :
1) майже 26% приріст кількості зерновозів, задіяних у перевезенні зернових у серпні 2019 (23,8 тисяч проти 18,9 тисяч вагонів у порівнянні з минулим роком). Частка Укрзалізниці у зерновозах, задіяних в перевезеннях зернових впала з 56% до 42% протягом року;
2) при цьому в липні-серпні 2019 було перевезено більше на 20% у тоннах і на 38% у тоннокілометрах. Це свідчить, що ми веземо майже на чверть більше. Показники ж експортних перевезень, які є найбільш цікавими для наших клієнтів у липні-серпні 2019 року були ще кращими. На 38% у тоннах та на 54% у т-км (5,4 млн. тонн проти 3,9 млн. тонн; 3,4 млрд. т-км проти 2,2 млрд. т-км).
3) за оперативними даними за 24 дні вересня поточного року середньодобове навантаження зерновозів зросло на 13,6% (1595 /1404 вагонів в середньому на добу). За вагою ця цифра більша на 14,5% (104,8/91,5 тис.т). Отже, кожен зерновоз перевозить в середньому більше зерна, що є позитивним показником з точки зору використання вагонного парку.
4) збільшення кількості маршрутних станцій до 164 та запровадження графікових перевезень за принципом точного часу, як у пасажирських перевезеннях – крок до нарощення обсягів. Ще мільйон тонн будемо намагатись перевантажити прямим методом – з вагонів відразу в судно.