Що замінить автоматизовану систему АС “Месплан”?
Основні бізнес-процеси Укрзалізниці вже автоматизовані. Проте для розвитку автоматизації ще широке поле діяльності: зокрема підвищення сервісних функцій, управління доступом до інформації, створенням аналітики тощо.
Сьогодні в компанії прийняті програми так званої цифрової трансформації основних бізнес-процесів, які насамперед націлені на підвищення рівня автоматизованого обслуговування клієнтів. Так автоматизована система АС “Месплан”, за допомогою якої клієнти планують перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях, буде замінена системою обробки замовлень, яка можливо наполягатиме на погодженні суміжникі (портів, власників вагонів, елеваторів або локомотивів). Про це розповів у інтерв’ю виданню Rail.Insider головний архітектор цифрових змін УЗ – В’ячеслав Великодний, заступник директора з питань інформаційних технологій Апарату інформаційних технологій АТ “Укрзалізниця”:
“Як ми говоримо, завтра у нас буде певний ринок, де люди зможуть замовляти локомотиви, бригади. Звідки я знаю, що там будуть планувати?! Хтось планує у своїх, хтось у чужих вагонах. Це швидше система замовлень. Не планування, а саме замовлень“.
Укрзалізниця нині має систему, яка забезпечує одностороннє підписання договору в електронному вигляді, тому фахівці працюють над впровадженням двостороннього підписання. В’ячеслав Великодний стверджує, що зараз це майже ухвалене рішення – договір на організацію перевезень УЗ-клієнт в електронному вигляді:
“Це глобальний договір. Ми нарахували близько 90 видів договорів, які укладає клієнт з УЗ для різних цілей. Це було б просто зручніше й швидше. Усі дані є. Клієнт підтверджує, що згоден працювати в наступний період, на старих / нових або додаткових умовах. Підписав і все. Електронний підпис.
Проблема Месплану в тому, що ця система зроблена за старою нормативною документацією, за старою технологією, яка сьогодні не влаштовує ринок. Насправді, сама система «Месплан» виконує одну функцію з 10 – це прийом заявок. І все!
Ми розглядаємо весь процес організації перевезення – від заявки до… до можливого виставлення претензії”.
Автоматизація претензійної роботи
Укрзалізниця поставила собі за мету спростити клієнту процедуру подачі претензії завдяки автоматизованій аналітичній системі, що дозволить:
По-перше, подавати претензії в електронному вигляді з первинним контролем достовірності даних.
по-друге, надавати експертну оцінку: система бачить, коли було перевезення. Вона готує об’єктивну довідку для того, хто аналізує претензію, щоб він не рився по базах. Це відразу повна картина, яка потрібна для аналізу й докладається до претензії.
по-третє, клієнт зможе відстежувати статус обробки своєї претензії: відмовили / не відмовили / задовольнили частково, відправили іншому перевізнику або експерту.
Міжнародне сполучення
Функція узгодження перевезень УЗ із сусідніми залізницями залишиться та збереже принцип місячного узгодження. Зрештою клієнти можуть на рік укласти якийсь договір, але автоматизована система розбиватиме його замовлення на місяці й кожного разу місячну частку погоджувати із сусідами за чинними правилами.
«Єдине вікно» з портами залізниці насправді не потрібно
“Ми маємо один одного інформувати й будувати логістичний ланцюжок. Ось вантаж очікується на залізничному транспорті, клієнти повинні побачити весь цей вантаж, який йде до них. Вантаж очікується в них, на нашу адресу, ми маємо бачити все за сортом вантажів, за типом вантажів, за родом вантажів, які вагони подавати, тощо.
Нам потрібно бачити роботу порту й прихід вантажів на нашу адресу, щоб розуміти логістику підходу кораблів і логістику обробки цих вантажів у портах, щоб розуміти, як подати туди порожні або будь-які інші вагони, який перевізник задіяний у вивезенні з порту, щоб наші вагони там не пропадали нескінченно. Умовно кажучи, на якийсь порт йде залізнична гілка, і хтось спритний поставив туди свої вагони. А вантаж ще бовтається в морі. Вагони стоять, забили шлях. Ми починаємо витягати ті вагони, поставляти ті, які прибули, тобто робити дику роботу через нестикування подачі вагонів.
Та ж ситуація й з іншого боку: порти не розуміють, які йдуть вантажі. Ось корабель підходить, і щоб його завантажити, туди має прийти 10-20 пар потягів. Прийшов зерновоз, а ми метал веземо, наприклад. У цьому плані ми зобов’язані просто пробити цю стіну нерозуміння, але поки питання не зрушило з місця, угода з АМПУ не підписана”.
Позначки: диспетчеризація, УЗ, цифровізація