Існує кілька маршрутів, які з’єднують Європу з Україною. Один з них пролягає через Польщу, головну транзитну країну в Західну Європу. Дивно, але цей маршрут відносно молодий, але тим не менш має великий потенціал. Наприклад, це міг би бути новий транзитний маршрут на так званому «Новому Шовковому шляху».

Про перспективи розвитку даного напрямку, перші успіхи компанії, що запустила на початку року регулярний контейнерний сервіс з України в Західну Європу, розповів асоційований партнер компанії Global Ocean Link – Володимир Гузь нідерландському порталу RailFreight

Перші півроку

Спільно з PCC Intermodal компанія Global Ocean Link встановила регулярне пряме залізничне сполучення між Польщею та Україною в квітні цього року. З тих пір було запущено більше 20 поїздів в обох напрямках.

«Ми очікували більшого, але CОVID-19 справив значний вплив на торгівлю між Україною та Європейським союзом обсяги торгівлі знизилися на 20% порівняно з 2019 роком. Більш того, ціни на вантажоперевезення значно впали, в той час як саме залізниця відкриває можливості для нових клієнтів. Враховуючи ці обставини, результати поки непогані», – каже Гузь.

Переваги в порівнянні з автоперевезеннями

Залізничні перевезення можуть стати альтернативою там, де автотранспорт має деякі серйозні обмеження на цій конкретній ділянці. По-перше, на польсько-українському кордоні дуже багато черг.

«Перетин кордону фурою може зайняти 3-4 дні, що майже подвоює транзитний час в дорозі, тоді як для залізниці жодних черг».

Крім того, кількість поїздок на вантажівках залежить від кількості дозволів, виданих відповідними урядами, і це число ніколи не відповідає фактичному попиту.

«У другому півріччі щоразу виникає серйозна проблема з наявністю транзитних дозволів для звичайних вантажівок. У цей період ціни на доставку вантажним транспортом виростають в 1,5-2 рази. Якщо замість цього використовувати залізничне сполучення, то ці ціни можуть бути стабілізовані на більш тривалий період часу і відпаде необхідність у контролі дозволів», – зазначає Володимир.

Пункти призначення

У Мостиську II щотижня прибуває поїзд із Польщі. З цього терміналу вантаж розподіляється в інші регіони України: на захід (Хмельницький), Центральну Україну (Київ, Вінниця) і Схід (Дніпро, Харків).

«На даний момент ми доставляємо вантажі тільки в Україну або з неї. Однак на Мостиській II у нас достатньо інфраструктурних об’єктів, щоб полегшити і транзитні вантажі. Ми сподіваємося, що ці обсяги транзиту скоро прийдуть в Україну».

Трафік «Європа-Китай»

Це зовсім не надумана ідея. Вже деякий час транзитний маршрут через Україну стоїть на порядку денному багатьох операторів. В останні кілька років припущення про те, що цей маршрут ненадійний або схильний до політичних впливів, спростовується. Було проведено багато тестових поїздок, але мало хто вибрав польсько-український кордон для руху між Європою і Китаєм.

«В даний час найбільш поширені маршрути проходять через Словаччину та Угорщину. Це дуже цікаві варіанти, які ми теж розглядаємо. Ми плануємо розробити такий маршрут до середини 2021 року, але спочатку хочемо стабілізувати маршрут Польща-Україна».

Про Польщу

Між Польщею та Україною є три великі прикордонні переходи: Ізов, Мостиська II та Яготин. Мостиська II – це єдиний прикордонний пункт, який належним чином полегшує контейнерні перевезення. Ізов і Яготин не мають достатніх інфраструктурних об’єктів.

«На даний момент ми шукаємо партнерів для розвитку Мостиської II. Наприклад, ми хочемо відновити пряму дорогу до контейнерного терміналу. Це повинно дати можливість доставляти контейнери безпосередньо з Мостиської II в найближчі пункти призначення».

Велика можливість

«У довгостроковій перспективі цей маршрут безумовно повинен стати частиною Нового Шовкового шляху. Це велика можливість для нас як країни. Україна могла б зіграти в цьому велику роль. Майже всі обсяги зараз йдуть через Білорусь. В Україні у нас є гідні інфраструктурні об’єкти і конкурентні ціни на перевалку колії. Я сподіваюся, що основні залізничні оператори незабаром почнуть здійснювати свої нові перевезення Новим Шовковим шляхом через Україну».

GOL стала переможцем Ukrainian Rail Award