До 2024 року попит на дизельні локомотиви скоротиться на -24%

Згідно з новим дослідженням німецької консалтингової компанії  SCI Verkehr багато країн відтермінують цільові придбання або нададуть перевагу модернізації тягового складу через глобальну невизначеність у залізничній галузі, спричинену COVID-19.

Китай та Західна Європа розпочали витіснення дизелів ще до пандемії. Проте невисокий світовий ступінь електрифікації (лише 28%) робить дизельну тягу незамінною в довгостроковій перспективі, особливо у вантажних перевезеннях. Двигуни з альтернативним приводом наразі лише випробовуються і відіграватимуть незначну роль у короткостроковій перспективі.

У 2019 році світовий ринок нових локомотивів з дизельним та альтернативним приводом був на надзвичайно низькому рівні – близько 2,75 млрд євро. Причини занепаду різні.

Найпотужніші гравці різко скоротили закупівлі. Китай посилив електрифікацію мереж. США переходить на технологію «precision railroad» (PSR) та скорочує парк. В Європі через суворе екологічне законодавство відбулося падіння продажів. Тому оператори уникають довгострокових інвестицій у тепловози.

Попри вкрай негативні тенденції, SCI Verkehr прогнозує значне збільшення обсягів виробництва нових дизельних локомотивів у 2024 році – до 3,69 млрд. євро. Причина – вони є незамінними для вантажних перевезень у більшості регіонів світу.

США, з коефіцієнтом електрифікації залізниць 1%, приватні залізничні оператори вантажних перевезень покладаються майже виключно  на дизельну тягу за сучасними технологіями.

Росія, незважачи на дорогі та тривалі проєкти електрифікації мережі, нещодавно оголосила про великі інвестиції в тягу, що незалежить від контактного дроту.

У період з 2015 по 2019 рік по всьому світу було придбано близько 8300 тепловозів. У багатьох регіонах ціна тепловозів зросла через суворіші норми викидів.

Wabtec після придбання GE Transportation у лютому 2019 року став безаперечним лідером на ринку з часткою 40%, російський Transmashholding (14%) та індійський Diesel Locomotive Works (13%).

У всьому світі скорочення викидів парку дизельних локомотивів на залізничному вантажному транспорті досягається переважно за рахунок модернізації двигунів та інтеграції сучасних тепловозів. В умовах чутливих до ціни операторів та високих вимог до продуктивності локомотивів тязі з альтернативним приводом все ще важко. Їх частка у загальному парку менше 1%.

Проте маневрові локомотиви з альтернативним приводом (тепловози з тяговими акумуляторами), що забезпечать операторам беземісійну роботу на місцях та економію енергії, зроблять суттєвий внесок у розвиток локомотивобудування.