КМУ вніс пропозиції для подолання наслідків коронакрізіса в транспортній галузі
Уряд затвердив Програму стимулювання економіки для подолання наслідків епідемії COVID-19 з умовою її доопрацювання.
Програма стимулювання економіки для подолання наслідків Covid-19 оприлюднено на сайті Кабінету Міністрів України. В підготовці документа брали участь бізнес-асоціації, експерти та аналітичні центри.
Одним з розділів програми пропонується захистити національних виробників від проявів несумлінної і зростаючого імпорту шляхом використання інструментів торговельного захисту; захисту національних виробників в торгово-економічній сфері, в тому числі від заходів протекціоністської політики інших держав шляхом попередження, лібералізації та скасування торговельних бар’єрів щодо українських товарів на зовнішніх ринках.
Що стосується безпосередньо транспорту, то, згідно з оприлюдненою презентації, частка сектора пасажирських і вантажних перевезень в ВВП може скоротитися за підсумками другого кварталу 2020 року на 24%, частка сектора в зайнятості може знизитися на 19%.
Відновлення транспорту та інфраструктури пропонується реалізувати за рахунок адаптивного карантину і додаткових антикризових заходів з боку уряду.
Залізничні, водні та авто підприємства також зазнають удару через зниження попиту на вантажні перевезення, зумовлене сповільненням економіки та зменшенням обсягів виробництва й експорту основними замовниками.
У залізничній галузі через уповільнення економіки очікується падіння вантажоперевезень на 5% тільки в першому півріччі 2020 року. До того ж, оскільки більшість активів залізниці критично зношені, це негативно впливає на вартість, якість, швидкість і безпеку перевезень. Для модернізації “Укрзалізниці” необхідно інвестувати 30-60 млрд доларів до 2030 року. На думку експертів, відкриття ринку приватної тяги допоможе модернізувати рухомий склад за допомогою приватного капіталу.
Кризові умови можуть стати поштовхом для проведення ключових реформ у залізничній галузі, запуску ринку внутрішніх перевезень, а також підготовки концесійних проектів, запровадження міжнародних норм безпеки, перегляду технологій інфраструктурного будівництва.
ЕФЕКТИВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ МОДЕРНІЗАЦІЯ ТА РОЗВИТОК
Відтермінування нового договору УЗ та обмеження тарифів.
Створення НКРТ
Розділення УЗ
Проте, наголошується, що кризу можна використовувати для створення передумов зростання. Так, кризові умови можуть стати поштовхом для проведення ключових реформ у портовій і залізничної галузях, запуску ринку внутрішніх перевезень, а також підготовки концесійних проектів, впровадження міжнародних норм безпеки, перегляду технологій інфраструктурного будівництва.
Як стимулюючих заходів для сектора транспорту та інфраструктури урядова програма пропонує забезпечити доступ до фінансів, ефективне регулювання і модернізацію.
Зокрема, мова йде про зниження податкового і адміністративного тиску; фінансуванні зарплатних витрат за умови припинення діяльності підприємств; підтримки для покриття постійних витрат на експлуатацію, утримання і технічне обслуговування.
Пропонується ввести податкові канікули; мораторій на виплати за зобов’язаннями; надати державну підтримку виробникам дорожньої техніки; частково скасувати орендні та лізингові платежі; надати фінансову підтримку авіасектор; ввести нульову ставку ПДВ для внутрішніх перевезень.
Ефективне регулювання має на увазі поліпшення системи регулювання і зниження тарифів і зборів природних монополій; вдосконалення регулювання ринків для посилення конкуренції. В цьому напрямку пропонується створити НКРТ, змінити Методику розрахунку ставок портових зборів; відстрочити новий договір УЗ на вантажоперевезення; обмежити підвищення з / д тарифів; спростити систему підготовки та дипломування моряків; прийняти нову Методику закупівлі дорожніх робіт; зберегти слоти і права на експлуатацію повітряних ліній.
Для модернізації галузі пропонується заохочення капітальних інвестицій з метою заміни зношених основних фондів; лібералізація і забезпечення повноцінного функціонування ринків. Серед конкретних заходів названо поділ УЗ на операторів інфраструктури, вантажних і пасажирських перевезень; прийняття якісного закону про внутрішній водний транспорт; створення спеціального податкового
Повна версія урядової Програми стимулювання економіки для подолання наслідків Covid-19