Скільки дозволять Укрзалізниці витратити на оновлення рухомого парку цьогоріч та які джерела фінансування будуть задіяні для цього? Фінансовий план залізничної компанії наразі деталізується, у тому числі переглядаються плани щодо капітальних інвестицій, повідомив у інтерв’ю виданню Ліга.Бізнес міністр інфраструктури України Владислав Криклій.

За словами міністра, про прибуток Укрзалізниці у 2020 році мова вже не йде, мета – вийти на беззбитковість: у березні вантажоперевезення просіли на 7%, в квітні – вже на 12%.
Зміни обсягів пасажирського та вантажного сполучення впливають на доходи, а отже – і на можливість капінвестицій.

Спочатку треба фіналізувати фінплан з урахуванням падіння обсягу вантажоперевезень. Ми розраховуємо отримати цифри на наступному тижні. Після цього ми визначимо суму – 20 млрд грн УЗ не знадобиться, але потреба буде більше 5 млрд грн, до ворожки не ходи. Тим більше, що потрібно оновлювати рухомий склад, – прокоментував В. Криклій.

Тарифна політика

МІУ розглядає можливість зближення тарифних класів. Тарифна комісія міністерства найближчим часом формалізує своє рішення та узгодить його з Державної регуляторної службою.

Мета – ліквідувати тарифну дискримінацію та привілейованість окремої групи вантажів за рахунок інших.

Щоб вирівняти і тарифну складову, міністерство пропонує впровадити авансування зі знижками. Модель діятиме за прикладом авіаперевезень: купуєте заздалегідь, бронюєте перевезення певного обсягу – отримуєте дисконт.

Розуміємо, який опір нас очікує, але ми повинні робити зближення класів, тому що зараз складно пояснити – однаково зношується інфраструктура, однакова навантаження, а тариф різний. Коли з’явиться незалежний регулятор, цієї проблеми не буде, – пояснює В. Криклій.

Проте коли саме буде створено колегіальний орган для вирішення питань тарифоутворення – невідомо, міністр сподівається, що голоси для прийняття залізничного закону знайдуться ще цього року.

Реформування УЗ

Питання консультацій Deutsche Bahn поки ставимо на паузу, сказав міністр. Таке рішення пояснив В. Криклій непосильною для УЗ у нинішніх умовах сумою тендеру 80+ млн грн. Крім того триває карантин та обмеження на в’їзд іноземців, тому це питання перенесено все в термінах.

IPO також відтерміновується, оскільки нині невдалий час для публічного розміщення. Коли повернуться до цієї теми –  залежить від розвитку ситуації з пандемією.

Проте саму трансформацією УЗ “ставити на паузу” не будуть, переконує Криклій.  МІУ бачить Укрзалізницю сучасною компанією, холдингом з трьох або більше операторів – інфраструктура, вантажні та пасажирські перевезення. В майбутньому.

Але зараз в пріоритеті забезпечення фінансової стабільності компанії, захист інтересів колективу, автоматизація процесів, оновлення рухомого складу та вагонного парку, і звичайно – боротьба з корупцією.