Європейська комісія запропонувала зробити 2021 рік Європейським роком залізниць задля сприяння стійкій мобільності та щоб підтримати реалізацію Європейської Зеленої Угоди у транспортній галузі. Низка заходів, кампаній та ініціатив у 2021 році сприятиме розвитку залізниці як стійкого, інноваційного та безпечного виду транспорту. Рік підкреслить переваги залізниці для людей, економіки та клімату, щоб створити справжній Єдиний європейський залізничний простір без кордонів.

Уповноважена з питань транспорту Адіна Валеан, озвучуючи пропозицію, сказала:

“Немає сумнівів, що залізничний транспорт означає величезні переваги: стійкість, безпека, навіть швидкість, коли він організований і розроблений відповідно до принципів 21 століття. Але є і щось більш глибоке. що стосується залізниць: вони з’єднують ЄС не лише у фізичному плані. Створення цілісної та функціональної мережі по всій Європі є проявом політичної згуртованості. Європейський рік залізниці не є випадковою подією. Він настає у відповідний час, коли ЄС потребує такого роду колективних зобов’язань”.

Залізниця – стійка і безпечна
Залізниця, як найбільш стійкий та безпечний вид транспорту, відіграватиме головну роль у майбутній системі мобільності Європи. Залізниця є не тільки екологічно чистою та енергоефективною – це також єдиний вид транспорту, який від 1990 року майже постійно зменшує викиди СО2, одночасно збільшуючи обсяги перевезень.

Залізниця з’єднує людей, регіони та підприємства по всьому ЄС. Більше того, це доказ європейської інженерної експертності та частина нашої європейської спадщини та культури.

Чому 2021 рік?
Європейський рік залізниць у 2021 році допоможе активізувати темпи модернізації залізниць, які необхідні для того, щоб зробити її більш популярною альтернативою менш стійким видам транспорту.

2021 рік стане першим повним роком, коли правила, узгоджені згідно з Четвертим залізничним пакетом, будуть реалізовуватися по всьому ЄС. У 2021 році також відзначатимуть декілька важливих річниць для залізниці: 20-ту річницю першого залізничного пакету, 175-ту річницю першого в історії залізничного сполучення між двома столицями ЄС (Париж-Брюссель), а також 40 років TGV та 30 років ICE.

Передумова

У своєму повідомленні від 11 грудня 2019 року Європейська Комісія розробила Європейський проект «Зелена угода» для ЄС та його громадян з метою досягнення нейтральності клімату до 2050 року. Оскільки на транспорт припадає чверть викидів парникових газів ЄС, цей сектор буде відіграють вирішальну роль у досягненні цієї мети, і було поставлено завдання зменшити викиди на 90% до 2050 року.

У рамках «Зеленої угоди» Європейська Комісія наразі працює над стратегією стійкої та розумної мобільності, яка стосуватиметься викидів від усіх видів транспорту. Як пріоритет, значна частина 75% внутрішніх вантажних перевезень, що перевозяться сьогодні автомобільним транспортом, повинні переходити на залізничні та внутрішні водні шляхи.

Пропозиція Комісії про оголошення 2021 року Європейським роком залізниці зараз має бути прийнята Європейським Парламентом та Радою.