Член правління з питань інфраструктури Deutsche Bahn Рональд Пофалла розповів про плани співпраці з “Укрзалізниця” та як відбуватиметься модернізація і приватизація підприємства

REUA раніше писав, що 5 лютого АТ “Укрзалізниця” і Deutsche Bahn підписали меморандум про розвиток і стратегічне партнерство.

Як відбуватиметься партнерство між німецькою та українською компаніями, яку підтримку надаватиме німецький Deutsche Bahn “Укрзалізниці”, розповів в інтерв’ю DW Рональд Пофалла (Ronald Pofalla), член правління з питань інфраструктури Deutsche Bahn.

DW: Пане Пофалла, наскільки великою має стати співпраця між компаніями Deutsche Bahn і української залізничної компанією “Укрзалізниця”? Йдеться лише про консультування, або Deutsche Bahn отримає право брати участь в процесі прийняття рішень на рівні керівництва компанії?

– На початковому етапі мова йде дійсно про консультування. Залежно від того, наскільки воно буде успішним, піде мова про подальші кроки. Говорити про керівництво компанією “Укрзалізниця” не має сенсу, якщо на початковому етапі консультування сторони не зможуть досягти спільних результатів. Якщо консультування матиме хороший результат, можна буде задуматися про те, щоб деякі менеджери нашої компанії підтримали менеджмент української компанії в питаннях її керівництва. При цьому керівництво компанією “Укрзалізниця” буде, як і раніше здійснюватися самими українцями, а наші менеджери будуть тільки підтримувати їх роботу.

– Чи існує вже якийсь конкретний план дій, крім підписаного сьогодні Меморандуму? Чи відомі перші кроки в області співпраці?

– Так, план дій буде. Мається на увазі, що після того, як під документом були поставлені підписи, нам потрібно буде почати переговори. Можливо, доведеться також закріпити в окремому документі, якого роду консультації будуть надані, оскільки цього вимагають правові норми. Однак ми готові зі свого боку швидко приступити до роботи, якщо українці цього хочуть.

– Що може компанія Deutsche Bahn, що є найбільшим залізничним перевізником Європи, запропонувати підприємству “Укрзалізниця”? Яким досвідом поділитися?

– Ми самі пережили два процеси трансформації. На початку 1990-х років відбулося злиття колишньої компанії Deutsche Bundesbahn в ФРН і існувала в НДР компанії Reichsbahn, а в 1994 році – приватизація виник в результаті цього злиття підприємства. Якщо ви подивіться на дані того часу, то побачите, що на обох залізничних підприємствах, взятих разом, тоді працювало 700 000 співробітників. Сьогодні ж на залізницях Німеччини працюють 210 000 співробітників. З цього прикладу видно, що подібний процес трансформації, що має на увазі відхід від державних залізниць і перехід до компанії, керівництво якої здійснюється на принципах приватного бізнесу і яка може зайняти своє місце на ринку в умовах конкуренції, – це і є історія останніх 25 років компанії DB AG в Німеччині.

– Чи не могли б ви назвати приклади подібного партнерства з іншими країнами?

– Компанія DB Engineering & Consulting, яка займається організацією цієї співпраці як дочірнє підприємство компанії DB AG, – це існуюче з 1966 року консалтингове підприємство. Таким чином, воно має більш ніж 50-річним досвідом в консультаційних процесах такого роду. Наша компанія DB Engineering & Consulting працює по всьому світу – проте вона консультує і нас самих тут, в Німеччині. Це підприємство здійснює для нас планування. У нас є схожі проекти в окремих країнах – в Казахстані та інших державах, де ми ведемо подібну консалтингову діяльність, яка повинна тепер початися і тут, в Україні.

– У яких областях “Укрзалізниця” потребує модернізації?

– На даний момент я можу оцінювати лише загальні дані, з якими ознайомився, проте їх недостатньо для того, щоб дати кваліфіковану оцінку. І все ж на основі цих даних можна сказати, що є необхідність в оптимізації і можливості для неї, якими потрібно скористатися

– Як ви оцінюєте потенціал і перспективи розвитку “Укрзалізниці”?

– В Україні широко розгалужена залізнична сетьпротяженностью в 22-23 тисячі кілометрів. Якщо порівнювати з іншими країнами Європи, то це одна з найбільших мереж. З іншого боку, особливістю України є те, що тут дуже велику роль грають вантажні перевезення, в той час як у Західній Європі велика частина діяльності доводиться на пасажирські перевезення.

– Ви спостерігаєте в Україні політичну волю до реформування компанії “Укрзалізниця”?

– Так, однозначно. Прем’єр-міністр щойно провів зі мною розмову на цю тему і підкреслив, що він і його уряд хочуть провести цей процес трансформації. При цьому він також підкреслив, що він погодив це з президентом. Тому я виходжу з того, що те, що зараз буде відбуватися, ґрунтується на політичній волі і матиме політичну підтримку.

– Моє останнє запитання. Яким буде наступний крок після підписання меморандуму? Чи відома вже якась конкретна дата?

– Ні. Наступним кроком стане те, що компанії Deutsche Bahn і українські залізниці повинні будуть зустрітися за участю компанії DB Engineering & Consulting, щоб обговорити, як може бути створений подібний проект і до якого часу що необхідно буде зробити. Ці питання будуть намагатися прояснити найближчим часом.